Warunki zabudowy od wójta lub burmistrza

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest wolna od opłaty skarbowej, jeśli dotyczy zabudowy mieszkaniowej. Jest wydawana na wniosek zainteresowanego, którym nie musi być właściciel gruntu, ale np. osoba, która planuje jego zakup.

 

Gotowe formularze wniosków są dostępne w urzędach gmin, a coraz częściej na ich stronach internetowych. Wniosek powinien określać granice terenu objętego zabudową, sposób zagospodarowania terenu, przeznaczenie i wymiary budynków, które zamierzamy wybudować. Musimy też określić, jakie będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę, w jaki sposób będą odprowadzane ścieki itp. Do części opisowej dołączamy mapy i plany.

 

Granice działki oznaczamy na kopii mapy zasadniczej lub ewidencyjnej (powinna obejmować również działki sąsiednie) w skali 1:500. Mapę dostaniemy w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Samodzielnie możemy sporządzić orientacyjny plan zagospodarowania terenu: usytuowanie budynków, garażu, śmietnika, przyłączy, wyjazdu z działki itp.

 

Teoretycznie decyzja powinna być gotowa po miesiącu, góra – dwóch, ale lepiej przygotować się na półroczne oczekiwanie. Gdy decyzja będzie już prawomocna (po 14 dniach od wydania), można zamawiać profesjonalny projekt zabudowy, a potem wystąpić o pozwolenie na budowę.

 

Źródło: http://www.rp.pl/

http://www.skalar.pomorze.pl/index.php/pl/17/142   2007-11-19