GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167


TYLKO SPRZEDAWCA MOŻE ODZYSKAĆ VAT ZA GRUNT (2011-03-29)

Nabywca gruntu rolnego lub leśnego nie może odzyskać VAT. Jeśli sprzedawca opodatkował sprzedaż, a miało zastosowanie zwolnienie, to tylko on może odzyskać VAT.

Po uchwale z 17 stycznia 2010 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FPS 8/10) w sprawie opodatkowania VAT gruntów podatnicy mogą odzyskać podatek. Dotyczy to wyłącznie sprzedawców gruntów.

Przypomnijmy, że sąd stwierdził, iż jeśli w gminie nie było planu zagospodarowania przestrzennego, ale istniało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a podatnik sprzedał działkę rolną lub leśną, to transakcja ta była zwolniona z VAT.

PRZYSZŁOŚĆ RYNKU NIERUCHOMOŚCI: MNIEJSZE MIESZKANIA, WIĘCEJ DOMÓW (2011-03-17)

Liczba oraz struktura ludności w istotny sposób decydują o długoterminowych zmianach na rynku nieruchomości. Główną tendencją demograficzną, jaka będzie miała miejsce w naszym kraju w nadchodzących 25 latach jest stopniowe zmniejszanie się liczby ludności. W 2035 r. będzie nas o ponad 2 miliony mniej niż obecnie.

Wydaje się, że samo zmniejszanie się liczby ludności nie zahamuje rozwoju rynku mieszkaniowego w naszym kraju, zwłaszcza biorąc pod uwagę zakładany wzrost liczby gospodarstw domowych. Należy pamiętać, że w chwili obecnej w Polsce panuje znaczny deficyt mieszkań, a wraz z postępującym rozwojem gospodarczym, w przyszłości większa część społeczeństwa będzie mogła pozwolić sobie na zakup własnego lokum. Jako negatywny czynnik wpływający na popyt na nieruchomości mieszkaniowe, może być za to traktowane wspomniane już zmniejszenie liczby osób w wieku 18 - 44 lat. Trzeba pamiętać, że to właśnie takie osoby pracując napędzają gospodarkę i to głównie one posiadają zdolność finansową wystarczającą do zakupu nieruchomości.

KLIENCI NIE CHCĄ PASZPORTÓW (2011-03-14)

Deweloperzy karnie dostosowali się do obowiązku sprzedaży nieruchomości wraz z dokumentem mówiącym o zużyciu przez nie energii. Gorzej jest na rynku wtórnym, gdzie znalezienie lokalu z paszportem graniczy z cudem.

Obowiązek sprzedaży i wynajmu mieszkań - nowych i używanych - wraz z dołączonym świadectwem energetycznym istnieje od dwóch lat. Tak nakazuje unijna dyrektywa. Czy przepisy działają?

DEWELOPERZY JUŻ NIE ZAROBIĄ NA METRAŻU (2011-03-14)

Będzie jedna norma do liczenia powierzchni mieszkań. Taka jest propozycja Ministerstwa Infrastruktury. Wyeliminuje to nieuczciwe praktyki firm deweloperskich.

Nie ma obecnie jednej zasady mierzenia powierzchni mieszkań. Wykorzystują to niektórzy deweloperzy i tworzą własne, nie zawsze korzystne dla kupującego. Na tym tle dochodzi później do nieporozumień.

OPŁATA ADIACENCKA OD MOMENTU ODBIORU INFRASTRUKTURY (2011-03-15)

Decydującą datą przy ustalaniu opłaty adiacenckiej jest dzień końcowego odbioru urządzeń infrastruktury.

Nie ma powodu, żeby badać, kiedy stało się możliwe podłączenie nieruchomości do tych urządzeń. Trzeba jednak wykazać, że rzeczywiście wpłynęło to na wzrost wartości nieruchomości - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargi kasacyjne Makro Cash and Carry Polska SA, Stelmetu SA oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze  (sygnatura akt: I OSK 767/10 oraz I OSK 680/10).

BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE W STYCZNIU 2011 R. (2011-02-22)

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu br. oddano do użytkowania 9306 mieszkań tj. o 27,2%  mniej niż przed rokiem, a w porównaniu ze styczniem 2009 r. oznacza to spadek o 57,9%. W styczniu 2011 r. rozpoczęto budowę 6247 mieszkań, tj. o 40,4% więcej niż w 2010 r., natomiast wydano pozwolenia na budowę 9612 mieszkań, tj. odpowiednio o 9,2% mniej.

SPEKULANCI ZNIKAJĄ Z RYNKU (2011-02-23)

Najlepiej sprzedają się mniejsze i tańsze lokale z rynku wtórnego. Coraz mniej osób kupuje nieruchomości w celach inwestycyjnych.

W 2009 roku średnia powierzchnia kupowanych mieszkań to ok. 70 mkw. W ub. r przeciętny metraż spadł do 62,5 mkw. Tak wynika z badań spółki Nowy Adres, przeprowadzonych wraz z instytutem badawczym Gfk Polonia.


POLACY WOLĄ MIESZKANIA Z DRUGIEJ RĘKI (2011-02-24)

Tylko jedna czwarta osób poszukujących mieszkania wie, czy chce kupić nowe czy używane. Wśród zdecydowanych wygrywają nieruchomości używane.

Dwie osoby na trzy myślą właśnie o takim lokalu i chcą nań wydać o 88 tys. mniej niż na nowe. W przypadku domów proporcje są odwrotne - to za używane chcemy zapłacić znacznie więcej. Zaledwie jedna osoba na dziesięć myśli natomiast o zakupie nowego lokalu użytkowego.

73 proc. nabywców na 4 największych rynkach nie jest zdecydowanych czy kupić mieszkanie od dewelopera, czy używane. Jeszcze mniej osób rozpoczynających poszukiwanie domów podjęło taką decyzję. W ich przypadku tylko jedna osoba na pięć szuka domu używanego lub nowego - reszta podejmuje decyzję dopiero po poznaniu oferty zarówno na rynku pierwotny, jak i wtórnym.

AGENT TO NIE TYLKO SKRZYNKA KONTAKTOWA (2011-01-31)

Prawdziwy pośrednik w obrocie nieruchomościami nie jest jedynie dystrybutorem adresów nieruchomości. Ma nie tylko skojarzyć strony transakcji, ale także sprawdzić oferty pod kątem formalnoprawnym. Czasem musi też przekonać klienta, że bez wizyty u notariusza do finalizacji transakcji nie dojdzie, lub pogodzić skłócone rodziny.

DARMOWY WYKUP MIESZKAŃ NA PAPIERZE (2011-02-01)

Spółdzielnie nie chcą przywłaszczać lokali zakładowych, a sądy nie wiedzą, czy mogą je zmusić.

Narasta problem związany z wykupem lokali zakładowych przekazanych spółdzielniom mieszkaniowym za darmo. To efekt lapsusu Trybunału Konstytucyjnego sprzed półtora roku.

WZROSŁO ZAINTERESOWANIE MIESZKANIAMI UŻYWANYMI (2011-01-24)

Przy transakcji gotówkowej można wynegocjować spore obniżki.

W Białymstoku obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkaniami - mówi Agnieszka Nowik z AN Immobilia. Klienci szukają ofert o metrażu 35 - 38 mkw. w cenie do 150 - 160 tys. zł.

Mieszkania w Rumi tanieją w 2011r

 Nieruchomości w Rumi tanieją

 Nieruchomości w Redzie ogólnie tanieją

 Działki w redzie tanieją szczególnie na ul. Polnej

Domy w redzie tanieją.

 Mieszkania w Redzie tanieją.

O BRAKU VAT DECYDUJE EWIDENCJA GRUNTÓW (2011-01-18)

Poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego przyznał rację podatnikom w sprawie opodatkowania VAT sprzedaży gruntów.

Fiskus musi zwolnić z VAT sprzedaż działki, która w ewidencji gruntów figuruje jako leśna czy rolna, nawet gdy ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy już wiadomo, że będą to tereny budowlane - zdecydował NSA. Sąd uznał, że o charakterze sprzedawanych działek (co ma znaczenie dla zastosowania zwolnienia z VAT) nie może decydować studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

ZIMOWA PRZECENA DZIAŁEK BUDOWLANYCH (2011-01-19)

Tej zimy, jak co roku, ceny gruntów pod budowę domów znacznie spadły - średnio o 15 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 20 - 25 proc. Jednak analitycy twierdzą, że w przeciwieństwie do lat minionych na wiosnę nie powinny wzrosnąć. A jeśli już - to bardzo nieznacznie.

Stabilne ceny

Zima to dobry czas na zakup działki budowlanej. Z wyliczeń Home Broker wynika, że w województwach: mazowieckim, małopolskim, pomorskim i górnośląskim, ceny gruntów pod inwestycje w grudniu oraz styczniu gwałtownie spadły.

BAROMETR CEN: MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA (2011-01-17)

Na rynku wynajmu mieszkań w nowym roku bez przełomu. Nadal utrzymuje się tendencja spadkowa cen z powodu rosnącej podaży.

Z barometru „Rz" wynika, że obniżki w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie będą jednak duże - w granicach 3 - 4 proc. O zainteresowaniu konkretnym lokalem decyduje obecnie głównie jego cena. Wybierane są te o niższym standardzie, gorzej wykończone, ale tańsze.

KUPUJĄ CORAZ WIĘCEJ I DROŻEJ (2011-01-17)

Atrakcyjne działki w centrach miast najpóźniej w ciągu dwóch lat powinny znaleźć nabywców. Największym zainteresowaniem cieszy się ziemia pod zabudowę mieszkaniową i handlową.

Ceny działek inwestycyjnych umocniły się i na dalsze ich spadki nie ma co liczyć - twierdzą analitycy z firmy Colliers International. Wskazuje na to coraz większy popyt. Bo choć na początku ubiegłego roku sprzedaż gruntów szła opornie - zdarzały się transakcje rzędu co najwyżej kilku milionów euro - w ostatnich miesiącach 2010 r. kupowano działki pod zabudowę mieszkalno-biurową nawet po 50 - 70 mln euro.

ZMOWA CENOWA MARKETÓW BUDOWLANYCH (2011-01-12)

Potwierdzają się tym samym informacje "Rz" - o wykryciu zmowy cenowej miedzy tymi firmami przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pisaliśmy już w październiku.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w 2006 r. Urząd ustalił, że firmy ustalali minimalne ceny sprzedaży niektórych farb i lakierów. Porozumienie Akzo Nobel z Castoramą trwało co najmniej od 2003 r., a z pozostałymi przedsiębiorcami - od 2004 r. i trwało do końca 2006 r.

WIERZYCIEL NIE MUSI SZUKAĆ MAJĄTKU DŁUŻNIKA (2011-01-12)

Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika okaże się bezskuteczna, to można przyjąć, że jest on niewypłacalny

Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika okaże się nieskuteczna, a nie ma realnych podstaw do przypuszczeń, że z innych składników przyniesie jakieś efekty, to dłużnik będzie niewypłacalny w rozumieniu przepisów o skardze pauliańskiej. Osoba trzecia może się uwolnić od obowiązku zaspokojenia żądań wierzyciela, jeśli wskaże wystarczające do tego mienie dłużnika.

SAMOWOLA BUDOWLANA - NAPRAWIAMY BŁĄD (2011-01-13)

Ile z tego, co buduje się w Polsce, jest samowolą budowlaną? Tego nie wie nikt. Ze statystyki głównego inspektora nadzoru budowlanego wynika, że co roku ujawnianych jest co najmniej kilka tysięcy nielegalnie postawionych budynków.

Tyle mówi oficjalna statystyka. Tymczasem skala zjawiska prawdopodobnie jest dużo większa. Wiele osób nawet nie wie, że naruszyło prawo. Wystarczy, że dane roboty zakwalifikuje się nieprawidłowo i nie załatwi właściwych formalności.

Kredyty nowe – banki zmieniają front

Zbliżające się nieuchronnie ograniczenia w udzielaniu kredytów walutowych (prace w Komisji Nadzoru Finansowego trwają) przynoszą pierwsze efekty. Pod koniec listopada Deutsche Bank PBC, który dotąd specjalizował się w kredytach w euro, wprowadził nową ofertę w złotych, przy skorzystaniu z karty kredytowej i konta db Life i utrzymywania na nim stałych wpływów, marża wynosi (zależnie od posiadanego wkładu własnego) 1-1,2 pkt proc. O ile propozycje tak atrakcyjnych marż przy posiadanym wysokim wkładzie własnym już się w tym sezonie pojawiały, to stawka 1,2 pkt proc. dla osoby nie posiadającej wkładu własnego jest prawdziwym killerem.

W listopadzie oferty zmieniły także Bank Zachodni WBK (m.in. obniżka jednej z najwyższych na rynku prowizji z 4 do 2 proc.), Alior Bank, DnB Nord, Getin Noble Bank i HSBC Bank Polska, w którym promocyjna marża kredytu złotowego wynosi 1,15 lub 1,3 pkt proc.

Mimo zapowiedzi zmian (głównie ograniczających dostępność) w programie Rodzina na Swoim, banki nie rozpoczęły ofensywy na tym polu. Może to dziwić, bo wszystko wskazuje na to, że od stycznia o rządowe dopłaty będzie dużo trudniej, a obecny kwartał jest ostatnim, kiedy kredyt w RnS można zaciągnąć na tak atrakcyjnych warunkach.

Kredyty spłacane – złe wieści dla „frankowców”

Listopad był złym miesiącem dla osób posiadających kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. W ciągu miesiąca kurs tej waluty wobec złotego wzrósł o ponad 13 groszy (o prawie 4,7 proc.) i znów kosztuje więcej niż 3 złote. W międzyczasie stawka LIBOR CHF praktycznie nie zmieniła się i wskutek tego w ciągu zaledwie miesiąca rata kredytu we franku wzrosła o 4,66 proc., czyli o 18-24 zł (zależnie od marży) na każde 100 tys. złotych posiadanego kredytu.

Szczuplejsze portfele mają także zadłużeni w euro, jednak tutaj wzrost kursu (i raty) był skromniejszy. W stosunku do notowań sprzed miesiąca euro podrożało o prawie 7 groszy (1,75 proc.), przekraczając psychologiczną barierę 4 złotych. Ponieważ trzymiesięczna stawka EURIBOR w tym czasie praktycznie nie drgnęła, to o zmianie wysokości raty decyduje tylko kurs EUR/PLN. W zależności od parametrów danego kredytu wzrost kursu waluty spowodował wzrost raty kredytu o 7-9 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia.

Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Trzymiesięczny WIBOR też nie podlegał większym wahaniom. Na koniec października wzrósł o 2 pkt bazowe do 3,86 i przez cały listopad znajdował się w przedziale 3,85-3,86. W okolicach 3,8-3,9 proc. WIBOR 3M oscyluje już od siedmiu miesięcy, ostatni raz tak długi okres stabilizacji (a nawet dłuższy – trwał trzy kwartały) tego wskaźnika mieliśmy od połowy 2006 roku. Tak nieznaczne wahania są zbyt małe, by wpłynąć na stawki, wg których banki wyliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jeśli już do zmiany dochodzi, to w przełożeniu na obciążenie budżetu domowego nie wynosi ona więcej niż kilka złotych na każde 100 tys. kredytu.

Trójmiejski wtórny rynek mieszkaniowy

Klienci zainteresowani zakupem mieszkania w Trójmieście mogą swobodnie przebierać w ofertach. W bazie serwisu Oferty.net znajduje się łącznie blisko 20 000 ofert z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wśród ofert czekających na klientów w Gdańsku najwięcej jest mieszkań 2-pokojowych; stanowią one aż 45% całkowitej podaży, a średnia cena ofertowa takiego lokum wynosi 304 000 PLN. Co trzecie mieszkanie liczy trzy pokoje, a tylko nieco ponad 7% to kawalerki. Średnia cena kawalerek to 220 000 PLN.

Podobne są ceny mieszkań w Gdyni. Za kawalerkę, którą jest co dziesiąta gdyńska oferta, trzeba zapłacić średnio 206 000 PLN. Mieszkanie 2-pokojowe to wydatek większy o średnio 83 000 PLN (289 000 PLN), a za trzy pokoje sprzedający oczekują już kwoty dwa razy większej, tj. średnio 415 000 PLN.

Najmniejszym, najbardziej prestiżowym i najdroższym z trójmiejskich ośrodków jest Sopot, w którym średnia cena ofertowa jest o 60% wyższa niż w sąsiednim Gdańsku czy Gdyni.

Zakup kawalerki w tym najbardziej znanym nadbałtyckim kurorcie to wydatek średnio 266 000 PLN. Za mieszkanie 2-pokojowe trzeba zapłacić blisko pół miliona złotych a 4-pokojowe dwukrotnie więcej 986 000 PLN. Średnia cena mieszkania 3-pokojowego wynosi 763 000 PLN, tj. blisko dwa razy tyle ile kosztuje podobnej wielkości mieszkanie w pobliskim Gdańsku.

Zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego
Tomasz Baum ( oprac. )
W dniu Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, iŜ wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do Ŝądania zaświadczenia stwierdzającego, Ŝe lokal uznany za lokal mieszkalny nie jest lokalem samodzielnym. PowyŜsze wynika z faktu, iŜ zgodnie z ustawą z 24.6.1994 r. o własności lokali stanowi ono rodzaj zaświadczenia szczególnego (II OSK 1357/09). Orzeczenie jest konsekwencja zaistnienia niŜej opisanej sytuacji. OtóŜ w jednej z warszawskich kamienic, będącej własnością wspólnoty, dokonano gruntownej przebudowy poddasza. W następstwie wskazanych prac uzyskano powierzchnię, która mogłaby nadawać się do
zamieszkania, gdyby nie zbyt słaby strop. Deweloper, dokonał zbycia ww. nakładów budowlanych na rzecz Anny M. i Łukasza K. Pomimo przeprowadzenia ekspertyzy, iŜ wskazane apartamenty na poddaszu nie nadają się do zamieszkania ze względu na słaby strop, ww. osoby uzyskały pozwolenie na uŜytkowanie i zaświadczenie o samodzielności lokali. W konsekwencji czynności podjętych przez wspólnotę, pozwolenie na uŜytkowanie zostało uniewaŜnione. Podjęła ona równieŜ działania mające na celu uzyskania zaświadczenia, iŜ ww. lokal połoŜony na poddaszu kamienicy nie jest samodzielny, jednak zarówno Prezydent Warszawy jak
i Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiły jego wydania. Wspólnota złoŜyła od powyŜszego rozstrzygnięcia skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W ocenie strony skarŜącej brak rozstrzygnięcia w przedmiotowej kwestii powoduje występowanie sytuacji, iŜ pomimo Ŝe lokale nie nadają się do zamieszkania, to w dalszym ciągu istnieją zaświadczenia o ich samodzielności. WSA nie przychylił się do tej argumentacji i w maju 2009 r. skargę oddalił. Sprawa
ostatecznie trafiła do NSA, który powyŜsze rozstrzygniecie uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu podano, Ŝe wspólnota nie miała moŜliwości Ŝądania uznania poprzednich zaświadczeń za wadliwe. JednakŜe mogła domagać się wydania nowego zaświadczenia o stanie lokalu. Sąd podał ponadto, iŜ nie chodzi tutaj o zaświadczenie stwierdzające niepowstanie określonego stanu prawnego lub stwierdzającego nieistnienie określonych faktów, lecz o ustalenie,
czy w dniu wydania przedmiotowego lokalu spełniało ono wymogi samodzielności, czy teŜ nie

Moment powstania obowiązku podatkowego
Tomasz Baum ( oprac. )
Obowiązek podatkowy od nowo wybudowanych budynków lub budowli powstaje od początku roku następującego po tym, w którym rozpoczęto budowę lub rozpoczęto uŜytkowanie. Do takie wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 5.8.2010 r. (I SA/Sz 301/08).
Skarga jest konsekwencją sporu jaki toczyła pewna spółka z Prezydentem Szczecina. OtóŜ wniosła ona o stwierdzenie nadpłaty nienaleŜnie uiszczonego podatku od nieruchomości od nowo wybudowanego budynku. Wskazywała, iŜ skoro do wybudowania budynków doszło w 2007 r. to obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1.1.2008 r.Z powyŜszą argumentacją nie zgodził się Prezydent, a później równieŜ SKO. W odpowiedzi na powyŜsze Spółka złoŜyła skargę do WSA w Szczecinie, która została uwzględniona. W uzasadnieniu Sąd wskazał, iŜ zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy z 12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych „obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.” Sąd zauwaŜył, iŜ od powyŜszej reguły ustawodawca w ust. 2 wskazanego przepisu uczynił wyjątek. Określa on bowiem, iŜ „jeŜeli okolicznością, od której jest uzaleŜniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia
roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym
rozpoczęto uŜytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym
wykończeniem”. Mając na uwadze przytoczone powyŜej przepisy Sąd wskazał, iŜ obowiązek podatkowy od nowo wybudowanych budynków i budowli powstawać będzie zawsze w roku następującym po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto uŜytkowanie budynku. W uzasadnieniu podano równieŜ, Ŝe skoro celem ustawodawcy było wykorzystanie art. 6 ust. 2 do szczególnego traktowania nowych budowli i budynków, to nie moŜe teŜ budzić zastrzeŜeń teza o konieczności takiego traktowania wszystkich budynków i budowli charakteryzujących się tymi samymi cechami (zakończenie budowy lub wcześniejsze rozpoczęcie uŜytkowania). Brak podstaw jest aby uznać, iŜ preferencyjne  podatkowo traktowanie nowo powstałych budynków moŜna stosować tylko i wyłącznie do podmiotów, które je zbudowały lub przed ukończeniem budowy uŜytkują. Nie ma znaczenia przy tym fakt, iŜ przeszły one we władanie innych osób

OSOBA NIESPOKREWNIONA PŁACI PODATEK OD DAROWIZNY DOMU (2010-09-01)

Darowizna domu lub mieszkania od osoby niespokrewnionej będzie opodatkowana. Można natomiast nie płacić podatku, jeżeli nieruchomość zostanie nabyta w spadku.

Podatniczka pomaga starszej, schorowanej sąsiadce, która zaproponowała, że daruje jej swoje większe mieszkanie w zamian za opiekę, ewentualnie zapisze je w testamencie.

- Która z form nabycia mieszkania będzie się wiązała z wyższym obciążeniem podatkowym - pyta pani Kamila z Warszawy.

W grę wchodzi opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768), gdzie wysokość podatku w znacznej mierze uzależniona jest od osobistej relacji między zbywcą a nabywcą. Najwyższy podatek trzeba zapłacić w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych od osoby obcej, tzn. spoza rodziny.

KSIĘGI WIECZYSTE: WYDRUK Z INTERNETU JEST WAŻNY (2010-09-02)

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która umożliwi notariuszom drukowanie z internetu odpisów ksiąg wieczystych. Odpisy takie będą miały moc dokumentów urzędowych.

Do tej pory zostało zinformatyzowanych 295 wydziałów ksiąg wieczystych. W przedostatnim etapie, który rozpoczął się we wrześniu, zostanie zinformatyzowanych 26 wydziałów. Kolejny już, ostatni etap, rozpocznie się w październik.

Centralna baza

Od dwóch miesięcy działa Centrala Baza Ksiąg Wieczystych. Umożliwia ona przeglądanie w internecie 12 milionów ksiąg wieczystych. Dzięki temu notariusze mogą sprawdzić stan prawny nieruchomości, nie opuszczając kancelarii. Jednakże internetowy wydruk księgi wieczystej ma na razie charakter informacyjny.

INWESTYCJA W MIESZKANIE POD WYNAJEM: ROŚNIE RENTOWNOŚĆ NAJMU (2010-07-13)

Właściciele mieszkań mogą mieć powody do zadowolenia. Rośnie rentowność najmu lokali w największych miastach Polski. Mieszkanie pod wynajem okazuje się lepszą inwestycją niż lokata bankowa. Wszystko za sprawą pierwszego w tym roku czerwcowego spadku cen transakcyjnych mieszkań.

Niższe ceny mieszkań, wyższe stawki czynszów

Z obliczeń analityków Open Finance dokonanych na bazie nowych ogłoszeń zebranych przez Domiporta.pl wynika, że średnia rentowność najmu w aglomeracjach wzrosła w czerwcu do 3,96 proc. z 3,87 proc. miesiąc wcześniej.

Oprócz niższych cen transakcyjnych, wyższym stopom zwrotu z najmu nieruchomości sprzyja też sezon urlopowy i wzmożony ruch turystyczny. Właściciele są w stanie wynajmować swoje mieszkania po wyższych stawkach.

MIESZKANIA Z WYSOKIMI UPUSTAMI (2010-07-13)

Właściciele mieszkań dają wysokie upusty, byleby tylko sprzedać lokal. Ceny w ogłoszeniach wprawdzie rosną, ale w praktyce, po uwzględnieniu rabatu, stoją w miejscu.

We wszystkich dużych miastach średnie ceny mieszkań wystawionych do sprzedaży pod koniec czerwca były wyższe niż pod koniec I kwartału.

- We Wrocławiu w I kwartale lokali z wysoką ceną, powyżej 8 tys., było zaledwie 1,3 proc., a teraz jest to 7,5 proc. W Krakowie na początku roku mieszkania w cenie powyżej 9 tys. za metr stanowiły zaledwie 2,7 proc. oferty, a obecnie jest ich niemal 13 proc.

ZŁOTY WYPARŁ FRANKA Z RYNKU POŻYCZEK NA MIESZKANIA (2010-05-13)

Polacy na zakup mieszkania najchętniej pożyczają w złotych. Udział pożyczek we franku spadł poniżej 5 proc., choć jeszcze 1,5 roku temu wynosił ponad 55 proc.

Takie dane zaprezentował wczoraj Związek Banków Polskich we wspólnym raporcie z firmą Amron. 77 proc. kredytów udzielanych jest w złotych, 18 proc. w euro, a zaledwie 4 proc. we franku. Tymczasem jeszcze w czwartym kwartale 2008 roku banki w ogóle nie pożyczały we wspólnej walucie europejskiej.

MIESZKANIE OD GMINY MOŻNA KUPIĆ Z BONIFIKATĄ (2010-05-13)

Lokale komunalne są sprzedawane przede wszystkim ich najemcom. Następuje to w trybie bezprzetargowym, co z kolei może mieć wpływ na obniżenie ceny

Zasadą wyrażoną w art. 67 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) jest to, że cenę sprzedawanej nieruchomości ustala się na poziomie jej wartości.

Taka zasada obowiązuje m.in. w przypadku bezprzetargowej sprzedaży komunalnego mieszkania, która jest efektem realizacji roszczeń najemcy o jego nabycie (art. 67 ust. 3a). Ponadto najemca taki może skorzystać z bonifikaty.

ODWRÓCONA HIPOTEKA, A RYNEK NIERUCHOMOŚCI (2010-05-13)

Odwrócona hipoteka to nowy mechanizm związany z finansami i rynkiem nieruchomości. Dobrze, że od razu będzie on uregulowany prawnie. Pytanie tylko kiedy i jakie (jak to zwykle bywa w praktyce) uwidocznią się błędy i mankamenty. No i czy ludzie w podeszłym wieku masowo zaczną zapisywać swoje mieszkania nie wnuczkom lecz bankom?

Czym to się je?

Spróbujmy w pigułce określić na czym odwrócona hipoteka będzie polegać. Nowe przepisy mają regulować specyficzny kredyt, polegający na tym, że osoby po 60 roku życia oddają (może prościej - zapisują) bankowi swoje mieszkanie (wymagane prawo własności, wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). w zamian bank wypłaci tym osobom jednorazowy ekwiwalent pieniężny lub rozłoży płatność w miesięcznych ratach. i już pojawia się pierwsze pytanie - zupełnie niezrozumiały dla mnie jest już na wstępie przepis mówiący o granicy wieku.

Dlaczego została ona ustanowiona na poziomie 60 roku życia? a dlaczego nie 59 lub 61? Dlaczego ktoś, kto chce polepszyć do końca swoich dni swój byt i ma np. 54 lat, nie może tego zrobić? w czym on jest gorszy od 60-latków? Te i inne pytania jak zwykle wróżą kilka lat „regulacji" przepisów. Prawodawstwo polskie przyzwyczaiło nas, że nowo wprowadzane przepisy nigdy nie są od razu idealnie pasujące do realiów. Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, iż analogiczne systemy działają od lat np. w USA. Podsumowując - masz 60 lub więcej lat? Masz mieszkanie? Jeśli twoje lokum spodoba się bankowi, możesz je mu obiecać na własność i mieć za to pieniądze teraz.

drukuj stronę   2022-12-10