nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Coraz bardziej opłacalny interes
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Coraz bardziej opłacalny interes

Stawki za wynajem mieszkań w dużych miastach nadal rosną, i to mimo iż gorący jesienny okres na rynku minął. Powodem mogą być drożejące kredyty i jednocześnie nadal wysokie ceny zakupu nieruchomości.

– Wzrost pensji Polaków nie jest tak szybki jak odnotowany w zeszłym roku wzrost cen mieszkań, co wielu osobom zamyka na jakiś czas drogę do własnego M – uważa Marta Kosińska z serwisu szybko.pl. – Spore zainteresowanie wynajmem mieszkań może również się wiązać z oczekiwanym spadkiem cen ich zakupu. Wiele osób w oczekiwaniu na niższe stawki postanawia wstrzymać się z zakupem własnego mieszkania, a jedyną alternatywą jest dla nich wynajmowanie.

Z analiz szybko.pl wynika, że spośród sześciu dużych miast w kraju (patrz tabela obok) jedynie w Poznaniu koszty wynajmu mieszkań pozostały na tym samym poziomie. W pozostałych ośrodkach w październiku poszły w górę od 2 proc. w Gdańsku do ponad 13 proc. we Wrocławiu.

– W Warszawie, gdzie od września ceny wynajmu poszły w górę o 7 proc., najbardziej zdrożały mieszkania 3-pokojowe – o ponad 11,5 proc. – podaje Michał Wilczyński z szybko.pl.

– Potwierdzają to również stołeczne agencje nieruchomości, które odnotowują bardzo duże zainteresowanie tego typu mieszkaniami.

Według danych szybko.pl również w Krakowie, podobnie jak w Warszawie, najbardziej wzrosły ceny wynajmu dużych mieszkań 4-pokojowych, o ponad 9 proc. w stosunku do końca III kwartału.

Nieco powyżej średniej, o 6,5 proc., wzrosły ceny wynajmu kawalerek.

– Niekwestionowanym liderem w wyścigu wzrostu cen za wynajem okazał się Wrocław. Tam w porównaniu z końcem III kwartału ceny poszły w górę o 13,4 proc. Również we Wrocławiu najbardziej podrożały mieszkania 3-pokojowe, o ok. 24 proc. – wylicza Marta Kosińska. – Niemal niezauważalnie zmieniła się cena kawalerek – o 3,7 proc. Kształtuje się ona na poziomie zbliżonym do cen warszawskich, co nie dziwi, ponieważ kawalerki są najbardziej poszukiwanymi we Wrocławiu mieszkaniami – dodaje.

Według agencji nieruchomości tak duży wzrost cen jest nadal spowodowany migracją do Wrocławia wielu nowych pracowników z innych miast. Natomiast Poznań, jak podaje szybko.pl, jest jednym z dwóch miast, w których ceny wynajmu niektórych mieszkań spadły – kawalerki o niemal 10 proc., powracając do poziomu cen z sierpnia, mieszkania 3-pokojowe o nieco ponad 9 proc. – osiągając tym samym w październiku najniższe ceny od lipca.W Katowicach miesięczny koszt wynajmu kawalerki skoczył o ponad 10 proc., co sumując ze wzrostem cen wynajmu większych mieszkań, dało temu miastu średni wzrost na poziomie 6,7 proc. w porównaniu z III kwartałem.

Z kolei w Gdańsku ceny wzrosły jedynie w sektorze kawalerek – o 12,5 proc. Natomiast w wypadku mieszkań o większej powierzchni stawki za wynajem spadły nawet o ok. 5 proc.

Analitycy szybko.pl zwracają również uwagę na skrócenie średniego okresu, w którym mieszkanie jest wynajmowane: we Wrocławiu – z 24 do 19 dni, Warszawie – z 22 do 18, w Poznaniu – z 23 do 17 dni.– Jest to kolejny dowód na wzrost zainteresowania wynajmem mieszkań – uważa Michał Wilczyński.

Źródło: http://www.rp.pl/

drukuj stronę   2007-11-26