nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Od starego mieszkania nie zapłacisz podatku
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Od starego mieszkania nie zapłacisz podatku

Od 2008 r. osoby przekształcające prawo do lokalu co do zasady muszą płacić VAT. Jednak ci, którzy mają lub kupią mieszkania stare, podatku raczej nie zapłacą.

Przekształcenia prawa lokatorskiego we własnościowe lub w odrębną własność albo własnościowego w taką własność co do zasady należy od 1 stycznia obciążać 7-proc. VAT.

Warto jednak pamiętać, że z pewnymi wyjątkami mieszkania używane przez podatnika, który nie odliczył VAT podczas ich nabycia, będą wolne od VAT jako towary używane.

Wysokość podatku będzie różna nie tylko w zależności od wartości lokali, ale i tego, jakie prawo jest przekształcane.

Jak liczyć należność

Gdy przekształca się prawo lokatorskie we własnościowe, podstawą obliczenia podatku będzie różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego pomniejszoną o VAT. Oznacza to, że od mieszkania o wartości rynkowej np. 500 tys. zł, za które wkład wynosiłby 50 tys. zł, VAT trzeba obliczyć od 450 tys. zł. Podatek do zapłaty wyniesie zatem około 31,5 tys. zł.

Z kolei w razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładu budowlanego albo mieszkaniowego pomniejszona o kwotę należnego VAT. Gdyby zatem wkład wynosił 50 tys. zł, podatku trzeba byłoby zapłacić około 3,5 tys. zł. Jeżeli jednak część wkładu sfinansowano z kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię, to podstawę opodatkowania powiększa się o jego kwotę przypadającą na dany lokal.

Graniczna data akcesji

Inaczej wygląda sytuacja, gdy wkłady wniesiono przed 1 maja 2004 r. Ponieważ nie wlicza się ich do podstawy opodatkowania, nie będzie też należnego VAT. Jeśli wkład został przed tą datą wniesiony częściowo, podatek trzeba naliczyć jedynie od części nieprzelanej na konto spółdzielni do 1 maja 2004 r. W wypadku mieszkań z prawem lokatorskim przekształcanych obecnie we własność istotne jest też to, aby przed 1 maja 2004 r. lokal został zasiedlony przez pierwszego użytkownika. Nie musiała więc w nim mieszkać osoba, która teraz dokonuje przekształcenia, ale mógł to być inny członek spółdzielni.

Problem może powstać w razie zmiany osoby mającej prawo lokatorskie. Gdyby np. matka, która od wielu lat mieszka w takim lokalu, chciała zrzec się go na rzecz dziecka, aby to ono przekształciło prawo do lokalu, to z podatkowego punktu widzenia korzystniej byłoby, gdyby wystąpiła do spółdzielni o przeniesienie na nią własności lokalu. Ponieważ jej prawo lokatorskie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. i przed tą datą zamieszkała w lokalu, czynność ta, w myśl art. 153 ust. 2 ustawy, nie będzie podlegała VAT. Mając zaś już odrębną własność, matka może podarować lokal dziecku. Ta czynność będzie wolna zarówno od VAT, jak i od podatku od spadków i darowizn.

Towar używany

Podatku nie będzie też, gdy lokal zostanie uznany za towar używany. Dotyczy to np. osób, które kupiły mieszkania na wolnym rynku. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy o VAT nie ma znaczenia, jak długo był on używany. Wystarczy, że był zasiedlony.

Natomiast osoby, które nabyły prawo lokatorskie po 1 maja 2004 r., powinny poczekać pięć lat od momentu ustanowienia tego prawa i dopiero dokonać przekształcenia. Wtedy bowiem mieszkanie będą mogły uznać za towar używany, a więc zwolniony z podatku.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-01-14