GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek

Obowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony. Jednak osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą chciały uniknąć PIT, korzystając z ulgi meldunkowej, nadal będą musiały się meldować.

Premier Donald Tusk zapowiedział zniesienie obowiązku meldunkowego. Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień wszyscy zrezygnują z tego obowiązku administracyjnego. Z pewnością zameldowaniem, i to na pobyt stały, będą zainteresowani wszyscy, którzy planują sprzedaż mieszkania lub domu bez podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o PIT przewidują bowiem, że podatnik od dochodu ze sprzedaży nieruchomości nie zapłaci podatku, jeśli przed datą zbycia zamelduje się na pobyt stały na co najmniej 12 miesięcy przed dokonaniem tej transakcji.

Powstaje pytanie, do jakiego stopnia przepisy dotyczące zameldowania zostaną zmienione - czy mogą utrudnić korzystanie z ulgi meldunkowej.

Maria Kukawska, doradca podatkowy i menedżer w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand odpowiada, że jeżeli podatnicy będą mogli się meldować, ale nie będzie to obowiązkowe, to niektórzy będą korzystali z możliwości zameldowania, chociażby ze względów podatkowych.

- Jeśliby zameldowanie miało zniknąć na stałe, to osoby, które zamierzały w przyszłości zameldować się i skorzystać z ulgi meldunkowej, nie będą miały takiej możliwości. Rozwiązania prawnego będzie wymagało stosowanie tej ulgi przez podatników, którzy zostali zameldowani przed zniesieniem obowiązku - osoby te powinny mieć zagwarantowane prawo do skorzystania z ulgi. Tyle że zapewne ograniczony zostanie okres, w jakim można z tej ulgi skorzystać - argumentuje Maria Kukawska.

Dodaje, że jeżeli zmiana w zakresie obowiązku meldunkowego rzeczywiście jest rozważana, to trzeba by apelować do ustawodawcy o troskę przy przygotowywaniu przepisów przejściowych - z naciskiem na równe traktowanie podatników oraz ochronę praw nabytych.

Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego bądź prawa do tego budynku/lokalu, pod warunkiem, że podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

- W związku z tym, nawet gdy ustawodawca zniesie obowiązek meldunkowy, podatnik i tak będzie musiał być zameldowany w budynku bądź lokalu mieszkalnym, który zamierza sprzedać, aby móc skorzystać z ulgi meldunkowej - podsumowuje Łukasz Bączyk.

POSTULUJEMY

Rząd opracowując ustawę, która zniesie obowiązek meldunkowy, powinien uwzględnić przepisy podatkowe, które uzależniają skorzystanie z ulg od zameldowania.

JAK SKORZYSTAĆ Z ULGI MELDUNKOWEJ

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej, musi:

  •  zameldować się na co najmniej 12 miesięcy na pobyt stały w mieszkaniu lub domu przed datą zbycia,
  •  być właścicielem mieszkania lub budynku,
  •  w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym, że spełnia warunki do zwolnienia.
Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-02-02