GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » W 2008 roku zmieni się prawo budowlane
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

W 2008 roku zmieni się prawo budowlane

Do końca marca Ministerstwo Infrastruktury chce przygotować pakiet projektów nowelizacji prawa budowlanego. Przewiduje, że w gminach nieposiadających planów zagospodarowania przestrzennego decydowałaby polityka miejska przy podejmowaniu decyzji w sprawie inwestycji budowlanych. Natomiast decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zastąpiłaby decyzja o zatwierdzeniu urbanistycznego planu realizacyjnego. Plan wykonywałby inwestor dla terenu, na którym zamierza budować. Uwzględniałby przy tym standardy i intensywność zabudowy. Projekt przewiduje, że zatwierdzanie planu urbanistycznego łączyłoby się z zawarciem umowy między deweloperem a gminą w sprawie infrastruktury technicznej na tym terenie.

Nowe przepisy nie będą wymagały posiadania pozwoleń na budowę. Wystarczy, że projekt zagospodarowania działki lub terenu zostanie porównany z decyzją zabudowy, a plan miejscowy będzie tak samo szczegółowy jak plan zagospodarowania terenu. Z punktu widzenia kształtowania ładu przestrzennego zezwolenie na budowę nie będzie więc wówczas miało żadnego znaczenia i dlatego może zostać usunięte z obrotu prawnego.

Natomiast projekt budowlany musiałby zostać zarejestrowany przez projektanta i inwestora w specjalnej bazie. Każdy mógłby się z nim później zapoznać na stronie internetowej. Dopiero na podstawie zarejestrowanego projektu prowadzona byłaby budowa, a projektant miałby prawo wejść na budowę i sprawdzać, czy wykonawca prowadzi ją zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi oraz z założeniami projektu. W razie niezgodności mógłby nawet domagać się od Państwowego Urzędu Nadzoru Budowlanego, aby wstrzymał budowę.

Przygotowywany projekt nowelizacji oprócz rejestracji zamiaru rozpoczęcia budowy przewidywałby też obowiązek rejestracji zakończenia jej.

Przygotowywana jest też zmiana ustawy dotycząca wsparcia zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego. Ministerstwo Infrastruktury uważa, że deweloperom, spółdzielniom mieszkaniowym i TBS należy pomóc ułatwiając dostęp do dysponowania nieruchomościami. Chodzi o transfer tych nieruchomości z gminnych zasobów gruntów, lepsze gwarancje kredytowe na budowę infrastruktury, a także udział w budowie struktury osiedlowej.

Źródło:  http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-02-28