nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Likwidację pozwoleń na budowę zakłada projekt zmian prawa budowlanego
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Likwidację pozwoleń na budowę zakłada projekt zmian prawa budowlanego

Zniesienie pozwoleń na budowę i zastąpienie ich rejestracją inwestycji przewiduje projekt zmian prawa budowlanego, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Krakowie.

"Zamiast pozwolenia na budowę proponujemy formułę rejestracji zamierzenia inwestycyjnego, czyli przedstawienie dokumentów w formie oświadczeń projektantów sprawdzających, że projekt spełnia wymogi prawa budowlanego oraz warunki techniczne i jest zgodny z warunkami urbanistycznymi określonymi przez lokalny samorząd" powiedział dziennikarzom podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Olgierd Dziekoński.

Według przedstawicieli ministerstwa, którzy obecnie przeprowadzają konsultacje społeczne projektu, ta i szereg innych zmian w prawie budowlanym uprości i przyśpieszy proces inwestycyjny. Według autorów projektu, bardzo ważną kwestią w aspekcie skrócenia czasu procedury jest wyeliminowanie na tym etapie stron postępowania.

"Rejestracja jest czynnością techniczną, a zatem od niej się nie odwołujemy, a skoro tak, to nie ma żadnej przewlekłości w postępowaniu. Interesy osób trzecich mogą być chronione przed sądem powszechnym w drodze powództwa cywilnego. Oczywiście osoby trzecie, czyli wszyscy sąsiedzi, mają prawo i możliwość uczestniczenia na etapie lokalizacji tego przedsięwzięcia, a więc gdy decydujemy, co, gdzie i w jaki sposób ma być budowane" ? przekonuje Dziekoński.


Rejestracja ma być dokonywana w ciągu 30 dni. Gdyby się przeciągnęła ? urząd zapłaci karę.
"To zwyczajna, prosta czynność techniczna, podobnie jak zarejestrowanie samochodu. Nie ma powodu, żeby rejestracja auta trwała dłużej niż potrzeba; jeśli są wszystkie dokumenty, to się go rejestruje" ? przekonuje.


Projekt ustawy przewiduje także rezygnację z procedury wydawania decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych. Ma być ona zastąpiona czynnością rejestracji zakończonych robót budowlanych. Projekt ustawy proponuje też powiązanie systemu lokalizacji inwestycji z ocenami oddziaływania na środowisko. "Postępowanie środowiskowe i urbanistyczne zawarte w jednym postępowaniu planistycznym pozwoli na oszczędzenie czasu i pieniędzy oraz wyeliminowanie ewentualnych konfliktów" ? tłumaczy Dziekoński.

Ministerstwo Infrastruktury ma nadzieję, że poprawiona ustawa zostanie uchwalona i opublikowana na początku roku, a wejdzie w życie latem przyszłego roku.
Projekt zmian w prawie budowlanym jest obecnie konsultowany we wszystkich regionach z samorządowcami, urzędnikami nadzoru budowlanego, architektami i pracownikami branży budowlanej.

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/

drukuj stronę   2008-07-25