GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Grunt na sprzedaż
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Grunt na sprzedaż

Jestem współwłaścicielem działki, którą odziedziczyłem po matce. Działka w połowie należy do mojego ojca, w drugiej połowie do mnie i do siostry. Ja z ojcem chcemy działkę sprzedać, jednak siostra się nie zgadza. Czy jest jakaś szansa na sprzedanie tej ziemi mimo sprzeciwu siostry? Co w takiej sytuacji robić?

Odpowiada Katarzyna Zachorowska z kancelarii Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór sp. partnerska.

– Zasady zarządu rzeczą wspólną regulują przepisy art. 198 i następne kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi wśród czynności dotyczących rzeczy, w tym nieruchomości wspólnej, należy wyróżnić czynności zwykłego zarządu, jak również czynności przekraczające ten zakres.

Do podjęcia czynności zwykłego zarządu, za które uznać należy działania podejmowane w bieżących sprawach, wymagana jest zgoda większości współwłaścicieli.

Bardziej surowe wymagania stawia ustawodawca w razie podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.

W tym miejscu warto wspomnieć, że tradycyjnie czynnościami takimi są czynności polegające na zbyciu, nabyciu czy też obciążeniu rzeczy wspólnej ograniczonym prawem rzeczowym, jak również czynności zobowiązujące do takich działań.

Zgodnie z art. 199 k.c. podjęcie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli.

Nierzadko, zwłaszcza gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość, uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli na dokonanie sprzedaży może się okazać niezwykle trudne czy też niemożliwe. Przewidując takie sytuacje, ustawodawca wyposażył współwłaścicieli w instrumenty pozwalające na rozstrzygnięcie tego typu sporów.

Zgodnie z art. 199 k.c. w razie braku zgody wszystkich współwłaścicieli – na przykład na zbycie nieruchomości – można żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Wniosek mogą złożyć współwłaściciele zamierzający dokonać określonej czynności, jeżeli przysługuje im przynajmniej połowa udziałów. We wniosku należy oznaczyć nieruchomość, której planowana sprzedaż ma dotyczyć, a także wskazać wszystkich współwłaścicieli, a więc nie tylko wnioskodawców, ale i osobę odmawiającą zgody.

Do wniosku powinien zostać dołączony aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla wspólnej nieruchomości. Postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości toczy się w trybie nieprocesowym, a sąd orzeka, mając na względzie nie tylko cel zamierzonej czynności, ale także interesy wszystkich współwłaścicieli.

Dlatego wnioskodawcy powinni wskazać przyczyny, dla których wyrażenie przez sąd zgody na zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości będzie stanowić korzyść dla wszystkich współwłaścicieli.

Źródło: Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-09-09