GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Reklama na działce
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Reklama na działce

Chcę wynająć miejsce na mojej działce pod reklamę. Jakie przepisy regulują umowę najmu w tym przypadku? I czy są przepisy regulujące np. wielkość tej reklamy albo odległość od ulicy?

Odpowiada Katarzyna Czwartosz, radca prawny z kancelarii White & Case.

- Właściciel nieruchomości może wynająć część działki w celu wybudowania przez najemcę tablicy reklamowej. Istnieje też możliwość wynajęcia reklamy wybudowanej na działce przez właściciela. W pierwszym wypadku podmiotem zobowiązanym do wypełnienia obowiązków przewidzianych w ustawie - Prawo budowlane, związanych z budową reklamy będzie najemca, natomiast w drugim właściciel działki.

W obu wypadkach znajdą zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy najmu, tj. art. 659 - 679. W umowie najmu tablicy reklamowej bądź części nieruchomości należy uregulować m.in. wysokość czynszu najmu i kwestię jego ewentualnej waloryzacji, czas trwania umowy, jeśli jest zawierana na czas określony, sposób jej wypowiedzenia itp. Dodatkowo w umowie najmu części działki jej właściciel powinien wyrazić zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane przez najemcę.

Podmiot planujący budowę tablicy reklamowej, właściciel bądź najemca, powinien w pierwszej kolejności zgłosić zamiar budowy tablicy reklamowej we właściwym urzędzie powiatowym bądź uzyskać pozwolenie na budowę. Zgodnie z ustawą - Prawo budowlane pozwolenia na budowę wymaga budowa reklamy podświetlanej lub świetlnej poza obszarem zabudowanym oraz instalowanie tablic i urządzeń reklamowych na budynkach wpisanych do rejestru zabytków. W innych wypadkach wystarczające będzie zgłoszenie. W razie samowoli budowlanej sankcją może być przymusowa rozbiórka reklamy lub urządzenia reklamowego, a nawet kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności. Dozwolone odległości reklamy od drogi publicznej określa art. 43 ust. 1, różnicując je w zależności od kategorii drogi oraz faktu, czy reklama będzie się znajdować w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym. Przykładowo, dozwolona odległość reklamy od drogi gminnej wynosi 6 metrów w obszarze zabudowanym i 15 metrów poza terenem zabudowy. Od odległości określonych w ustawie zarządca drogi może odstąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Należy również pamiętać o tym, że jeżeli tablica reklamowa miałaby zostać umieszczona w pasie drogowym, potrzebne są na to stosowne zezwolenie na lokalizację reklamy w pasie drogowym oraz zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia reklamy wydawane przez właściwego zarządcę drogi.

Źródło: Rzeczpospolita z dnia 08.09.08

drukuj stronę   2008-09-11