GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Leasing zwrotny dobrym sposobem na trudne czasy
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Leasing zwrotny dobrym sposobem na trudne czasy

Gdy w bankach coraz trudniej o kredyty, w tym na prowadzenie działalności, także przedsiębiorcy mający spory staż w biznesie powinni dostrzec potencjał ukryty w leasingu, w tym zwłaszcza w leasingu zwrotnym.

Na ogół znane są korzyści podatkowe z leasingu, natomiast wciąż mała jest u przedsiębiorców wiedza dotycząca innych korzyści finansowych. Poza łatwiejszym dostępem do leasingu niż do kredytu ze względu na łagodniejsze kryteria ustalania zdolności leasingowej w stosunku do zdolności kredytowej, ogromne możliwości leasingu wynikają z techniki refinansowania inwestycji. Bezpośrednio służy jej leasing zwrotny.

Leasing zamiast hipoteki

By zdobyć środki obrotowe na działalność dzięki posiadanemu majątkowi, można postąpić dwojako: zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, wykorzystując księgę wieczystą posiadanej nieruchomości do zabezpieczenia długu poprzez ustanowienie w niej hipoteki albo skorzystać z leasingu zwrotnego. Generalnie leasing zwrotny polega na tym, że firma leasingowa wykupuje lokal lub budynek od przyszłego leasingobiorcy a następnie oddaje mu go w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Jaki to ma sens? Ano taki, że były właściciel nadal dysponuje nieruchomością jak własną, a jednocześnie pozyskuje kapitał, który jest niezbędny do rozpoczęcia działalności.

Ogólnie można stwierdzić, iż leasing dla finansowania nieruchomości jest sposobem niezwykle ważnym i potrzebnym. Daje bowiem możliwość skorzystania z wariantu pośredniego między wynajmem a zakupem.

Sprzedać, by odkupić za 10 lat

Przy czym finalnie w grę wchodzą oba te rozwiązania, a ostateczną decyzję można odłożyć na zakończenie umowy leasingowej. Co ważne, pozwala wliczyć w koszty działalności lub przychodów z najmu raty w nieograniczonej wysokości, dzięki czemu można w 10 lat zastąpić trwającą standardowo np. 40 lat amortyzację podatkową.

Dla przykładu przyszły przedsiębiorca, który planuje świadczyć usługi przeznaczając na ten cel część własnego domu lub mieszkania, może skorzystać z tej formy leasingu zwrotnego. Pozyska w ten sposób środki na zakup środków trwałych, w tym nawet samochodu, niezbędnych do prowadzenia działalności.

Nie ma też przeszkód, by po upływie umowy leasingu, zazwyczaj po 10 latach, mógł ponownie stać się właścicielem tej nieruchomości.

Podatek od sprzedaży i leasingu

Ze względów podatkowych optymalnym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Wówczas bowiem przychód lub dochód ze sprzedaży może być zwolniony z podatku, gdy przyszły przedsiębiorca jest jego właścicielem od co najmniej pięciu lat. Natomiast gdy nieruchomość już zostanie wpisana do ewidencji środków trwałych i stanie się składnikiem majątku firmy, dochód podlega podatkowi od działalności gospodarczej.

Natomiast wszystkie koszty związane z leasingiem zwrotnym mogą być wliczane w koszty działalności przez cały czas trwania umowy leasingowej. Uwolnione zaś w ten sposób środki mogą być w całości wykorzystywane do bieżącego finansowania działalności jako kapitał własny wniesiony do firmy przez przedsiębiorcę.

Leasing zwrotny może dotyczyć wszelkich nieruchomości - także dużych biur czy budynków mieszkalnych wybudowanych pod wynajem. Dzięki temu inwestorzy odzyskają szybko kapitał, który mogą przeznaczyć na kolejne inwestycje tego typu.

Źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-11-27