GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Wodociąg bez zgody właściciela gruntu
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Wodociąg bez zgody właściciela gruntu

ZMIANA PRAWA - Przedsiębiorstwa przesyłowe będą mogły budować swoje urządzenia mimo sprzeciwu właściciela gruntu. W przypadku braku porozumienia służebność przesyłu ustanowi sąd.

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu cywilnego. Przewiduje on wprowadzenie nowego rodzaju służebności przesyłowej, która ułatwi wykorzystanie prywatnych gruntów pod inwestycje związane z budową kanalizacji, linii energetycznych czy gazociągów.

Prawo służebności przesyłu polegać ma na tym, że przedsiębiorca korzystać ma w ograniczonym zakresie z części prywatnej działki niezbędnej do budowy i dalszego utrzymywania swojej instalacji. Gdyby właściciel nieruchomości dobrowolnie, w drodze ugody, nie chciał zawrzeć umowy o ustanowienie służebności, mimo że jest ona niezbędna do powstania inwestycji, to przedsiębiorca będzie mógł żądać ustanowienia służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem. Jeżeli właściciel nieruchomości odmówi zawarcia umowy o ustanowienie ograniczonego prawa, sprawa trafi do sądu i ten zdecyduje o przymusowym wykorzystaniu gruntu.

- Instytucja służebności przesyłu usystematyzuje dotychczasową praktykę, wskazując najwłaściwszą drogę do rozwiązywania konfliktów pomiędzy przedsiębiorstwami sieciowymi a właścicielami działek - tłumaczy prof. dr hab. Feliks Zedler, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Propozycje zmian w k.c. przygotowali także eksperci z Izby Gospodarczej Gazownictwa (IGG).

- Propozycja rządowa nie rozwiązuje podstawowego problemu, bo w razie braku zgody właściciela konieczne jest sądowe dochodzenie ustanowienia służebności. Jest to możliwe i dzisiaj. Dlatego w kodeksie cywilnym powinna znaleźć się instytucja służebności interesu publicznego. W razie braku zgody właściciela działki przedsiębiorstwo przesyłowe mogłoby z mocy ustawy ustanowić na jego nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe. Pozwalałoby ono na budowę czy eksploatację urządzeń służących do realizacji celu publicznego - mówi dr Piotr Lewandowski z IGG.

Właściciel, którego działkę obciążono służebnością interesu publicznego, dostawałby jednorazowe wynagrodzenie. Ustalałaby je w drodze rozporządzenia Rada Ministrów, zgodnie z zasadą, że im mniejsza działka, tym wyższa stawka za zajęty mkw. gruntu.

Zdaniem prof. Feliksa Zedlera, nie można kierować się tylko interesem publicznym przy realizacji inwestycji. - Podobną zasadą posługiwano się niegdyś. Stawiano urządzenia gdzie popadnie, nie zważając na interesy prywatnych właścicieli - podkreśla.

Źródło:  http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-01-10