GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Leasing zamiast najmu lub kredytu
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Leasing zamiast najmu lub kredytu

Kompendium wiedzy o leasingu mieszkań i lokali użytkowych. Wraz z dojrzewaniem rynków finansowych w Polsce leasingiem nieruchomości będą zainteresowane nie tylko potężne firmy, ale i mikroprzedsiębiorcy, a nawet konsumenci.

Do niedawna leasing nieruchomości był domeną wielkich firm, pozyskujących tym sposobem głównie biurowce oraz budynki o przeznaczeniu logistycznym. Nie mogło być inaczej, skoro zajmujące się finansowaniem takich transakcji spółki leasingowe były zainteresowane transakcjami o wartości minimum 1 mln zł. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i wielu finansujących deklaruje zainteresowanie transakcjami na tym rynku o wartości nawet 100 tys. zł.

Leasing dla finansowania nieruchomości jest sposobem niezwykle ważnym i potrzebnym. Daje bowiem możliwość skorzystania z wariantu pośredniego między wynajmem a zakupem. Przy czym finalnie w grę wchodzą oba te rozwiązania, a ostateczną decyzję można odłożyć na zakończenie umowy leasingowej. Co ważne, pozwala wliczyć w koszty działalności lub przychodów z najmu raty w nieograniczonej wysokości, dzięki czemu można w dziesięć lat zastąpić trwającą standardowo np. 40 lat amortyzację podatkową.

Co to oznacza w praktyce dla rynku nieruchomości? Przede wszystkim upowszechnianie tzw. leasingu zwrotnego. Polega on na tym, że firma leasingowa wykupuje lokal lub budynek od przyszłego leasingobiorcy a następnie oddaje mu go w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Jaki to ma sens? Otóż taki, że były właściciel nadal dysponuje nieruchomością jak własną a jednocześnie pozyskuje kapitał, który jest niezbędny do rozpoczęcia, działalności. Dla przykładu lekarz, który może prowadzić prywatny praktykę przeznaczając pod nią część mieszkania, może skorzystać z tej formy leasingu. Pozyska w ten sposób środki na zakup urządzeń medycznych, a nawet samochodu, dzięki czemu będzie mógł rozpocząć prywatną praktykę. Na dodatek raty leasingowe będą stanowiły dla niego koszt. Nie ma też przeszkód, by po upływie umowy leasingu, zazwyczaj po dziesięciu latach, mógł ponownie stać się właścicielem tej nieruchomości.

Leasing zwrotny może dotyczyć wszelkich nieruchomości - także dużych biur czy budynków mieszkalnych wybudowanych pod wynajem. Dzięki temu inwestorzy odzyskają szybko kapitał, który mogą przeznaczyć na kolejne inwestycje tego typu. A ponieważ wraz ze wzrostem cen mieszkań przy równoczesnym wzroście oprocentowania kredytów hipotecznych ożywił się rynek najmu, można szybko spodziewać się instytucjonalnych inwestorów (w tym funduszy) zainteresowanych takimi inwestycjami. Wiedzą oni doskonale, że takie mieszkania, wybudowane w wysokim standardzie i pod klucz co w Polsce stanu surowego, wciąż jest nowością, wkrótce będą poszukiwane przede wszystkim. Ich klientami będą zarówno sami lokatorzy, jak i pracodawcy, którzy, oferując mieszkanie w dobrym standardzie fachowcom wysokiej klasy zyskają przewagę nad konkurentami poszukującymi równie pilnie takich fachowców.

Gdy tylko pojawi się taka oferta - najmu długoterminowego lub leasingu - ze strony inwestorów, a praktycznie działających w ich imieniu zarządców takich nieruchomości, chętniej będą oni zawierać tego typu umowy niż korzystać z rynku okazjonalnego. Wiąże się z nimi bowiem obsługa w szerszym zakresie niż w przypadku właścicieli oferujących na rynku najem jednego czy kilku mieszkań. Zmniejsza się także ryzyko transakcji, co w obrocie gospodarczym jest kwestią niebagatelną.

 Źródło: http://tabelaofert.pl/

drukuj stronę   2008-07-11