GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?

To jedno z istotnych lecz pomijanych zagadnień, nad którym powinien zastanowić się inwestor planujący budowę własnego domu przed wyborem działki lub kiedy już ją ma zakupioną.

Mając plan zagospodarowania terenu lub decyzję o warunkach zabudowy na mapce oprócz granicy działki, linii rozgraniczających ulice innymi ważnymi kreskami warto zwrócić uwagę na linie wyznaczające strefy ochronne przebiegające wokół uciążliwych obiektów, do których zaliczamy oprócz wysypisk, linii kolejowych, autostrad - linie wysokiego napięcia.

Odległość budynku od linii napowietrznych wysokiego napięcia zależy przede wszystkim od tego pod jakim napięciem są przewody. Zgodnie z normami PN-75-E-05100-1: 1998, PN-EN-50341-1 oraz PN-EN-50423-1 przyjmuje się, że od linii napowietrznej o napięciu od 1 do 45 kN musi zostać zachowana odległość ≥ 3m, przy napięciu 110kN - ≥ 4,9m (ta odległość zależy od łatwopalności materiałów, z których został wybudowany i wykończony dom). Jeśli zaś mówimy o odległości w pionie, to nie zaleca się, żeby taka linia przebiegała nad dachami domów. Jednak jeśli taka sytuacja już wystąpi, wtedy dla niskiego napięcia do 1kN musi być zachowana odległość 2,5 m (płaski dach) i 1 m (dach spadzisty), dla średniego napięcia od 1 do 45kN - ≥ 5,2m, zaś przy napięciu 110kN - ≥ 6,5m. Przy liniach o wyższym napięciu na pewno na planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy będzie zaznaczony pas strefy ochronnej, na którego obszarze nie może zostać wzniesiony budynek z pomieszczeniami na pobyt ludzi, w tym także domy jednorodzinne.

Warto zatem zainteresować się więc wcześniej w jakim sąsiedztwie jest działka, na której planujemy wybudować nasz wymarzony dom, a nawet tym co może w najbliższej przyszłości powstać w najbliższej okolicy wybranej przez nas działki. Może mieć to bowiem decydujący wpływ na wybór lokalizacji, następnie na usytuowanie domu, a później na naszą jakość życia.

arch. Małgorzata Doroz-Turek

Źródło: http://www.archipelag.pl/

drukuj stronę   2008-09-05