GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Od nowego roku użyczający budynku nie zapłaci podatku
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Od nowego roku użyczający budynku nie zapłaci podatku

Od 1 stycznia u podatników CIT użyczających nieodpłatnie nieruchomości nie powstanie przychód. Nie będą oni jednak mogli zaliczyć wydatków na tę nieruchomość do kosztów.

ZMIANA PRAWA

Firmy użyczające osobom fizycznym lub innym firmom nieodpłatnie  nieruchomości do używania nie będą już z tego powodu opodatkowane. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Dotychczas udostępnienie nieodpłatnie nieruchomości w całości lub w części osobom fizycznym lub firmom powodowało powstanie przychodu zarówno u użyczającego, jak i po stronie użytkownika. W praktyce oznaczało to, że równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Co więcej, takie rozwiązanie, określone w art. 13 ustawy o CIT - zdaniem Marka Malinowskiego, konsultanta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe - powoduje trudności z właściwym i niepodważalnym przez organy podatkowe oszacowaniem przychodu powstałego z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości.

Nowelizacja ustawy o CIT uchyla jednak sporny przepis. Co to oznacza dla podatników? Jak wyjaśnia Marek Malinowski, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, ustawodawca, uchylając art. 13 ustawy o CIT, zrezygnował z opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości po stronie oddającego taką nieruchomość do nieodpłatnego używania.

- Należy jednak mieć na względzie, że po stronie użytkownika, zarówno dla osoby prawnej, jak i osoby fizycznej, nadal pozostanie obowiązek naliczenia przychodu z tytułu nieodpłatnego używania  nieruchomości i zapłaty z tego tytułu ewentualnego podatku - mówi Marek Malinowski.

Wyjaśnia dalej, że powstaje w ten sposób sytuacja korzystania z nieodpłatnego świadczenia w postaci prawa do użytkowania nieruchomości. Uchylenie omawianego przepisu powoduje jednak pewien problem.

- Istotne jest, że w świetle znowelizowanych przepisów użyczający nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z tą nieruchomością w okresie oddania nieruchomości do nieodpłatnego używania oraz odpisów amortyzacyjnych za każdy miesiąc, w którym nieruchomość ta była oddana do nieodpłatnego używania (stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy CIT) - tłumaczy Marek Malinowski.

W opinii eksperta ITA rozwiązanie takie wydaje się jednak lepsze i czytelniejsze od obowiązującego do końca tego roku.

Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-12-09