GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Ekspert radzi - Z czego zaprojektować i wybudować dom?
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Ekspert radzi - Z czego zaprojektować i wybudować dom?

Przed nowym sezonem budowlanym każdy inwestor staje przed dylematem: z czego wybudować swój dom? Na to pytanie odpowiada przedstawiciel firmy Xella - mgr inż. Jakub Kliś.

Niemal każdy, kto zdecydował się na budowę własnego domu stanął przed dylematem i wyborem rodzaju ściany (jednowarstwowa, dwuwarstwowa, czy trójwarstwowa) oraz z jakiego materiału murowego ją wykonać:
• cegła wapienno-piaskowa (silikat),
• ceramika poryzowana,
• beton komórkowy,
• czy może keramzyt?

Każdy z producentów wyżej wymienionych produktów "przechwala się" co jego produkt "robi" lub czego "nie robi". Jedni stawiają na "oddychanie murów"(*) drudzy na tradycje, inni natomiast na kolor, smak, zapach...
Jednak my dalej, tak na prawdę nie wiemy, czym się kierować przy wyborze producenta i oferowanych przez niego produktów. Przy podjęciu decyzji możemy zaufać np. panu Władkowi-złotej rączce, który nam "bardzo tanio" wykona mury, ponieważ muruje już od 30-stu lat i zawsze z "tego" dobrze się murowało - nawet na podwójnym gazie, wszystko się dało "zachlapać", a potem i tak się otynkuje, nic nie będzie widać.
Aby odpowiedzieć jak najlepiej na powyższe pytanie postaram się określić to, co jest ważne dla ekspertów i projektantów, być może będzie to wskazówką dla inwestorów do trafnego wyboru odpowiedniego systemu i technologii murowej.

Doświadczony ekspert i projektant zwraca uwagę między innymi na takie parametry, które zapewniają projektowanej konstrukcji:
• bezpieczeństwo i funkcjonalność,
• ekonomikę budowy i eksploatacji,
• komfort użytkowania.

Bezpieczeństwo konstrukcji - każdy materiał budowlany wprowadzony do obrotu i sprzedaży musi mieć odpowiednie dopuszczenia i certyfikaty np. CE (co należy bezwzględnie wymagać od sprzedawcy), wtedy możemy być pewni, że został wytworzony według odpowiednich procedur i norm gwarantujących bezpieczeństwo (wytrzymałość, ognioodporność, nasiąkliwość, wytrzymałość na zamrażanie i rozmrażanie, promieniotwórczość naturalną itp.).
Wśród całej grupy materiałów murowych możemy wyróżnić na przykład te, które charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na obciążenia (ściskanie) co wpływa na "odchudzenie" konstrukcji, dzięki czemu stosujemy np. mniej stali, wzmocnień i betonu. Możemy także zaprojektować ściany nośne, wewnętrzne oraz zewnętrzne stosując bloczki o grubości 15 i 18 cm zamiast tradycyjnie 24 - 25 cm co w rezultacie pozwoli nam zaoszczędzić dodatkową powierzchnie użytkową pomieszczeń. W domu jednorodzinnym może to być nawet do 4 - 5 m2, czyli pokój dla dziecka GRATIS.

Ekonomia budowy i eksploatacji - producenci dobrych, markowych materiałów murowych stworzyli w tym celu systemy, które powinny być kompletne i w sposób przemyślany i logiczny tak dobrane, by nie stwarzały kłopotów zarówno projektantom jak i wykonawcą, a wręcz umożliwiały niestandardowe rozwiązania bez nadmiernego wzrostu kosztu budynku.
Systemy powinny posiadać oprócz podstawowych bloczków ściennych także dodatkowe elementy np. bloczki o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie - fundamenty, cegły o podwyższonej izolacyjności akustycznej (strefy zagrożone hałasem), a także wytrzymałe i "ciepłe" nadproża, kształtki "U", elementy docieplenia wieńca (dot. ścian jednowarstwowych) oraz nowoczesne lekkie i bardzo wytrzymałe płyty stropowe eliminujące mostki termiczne.
W przypadku ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego należy bezwzględnie postawić na produkty o minimalnej grubość 36,5 i 40 cm w odpowiednich klasach gęstości np. jednego z liderów tych rozwiązań, co będzie skutkowało dobrymi parametrami izolacyjności termicznej oraz wysoką klasą energetyczną budynku.

Nowoczesne materiały murowe, powinny charakteryzować się także wysoką dokładnością wymiarową kształtów ±1-2 mm, technologią montażu na pióro-wpust przy użyciu specjalnie dobranych zapraw cienkospoinowych oraz pełnym serwisem producenta (doradctwo techniczne, szkolenia na budowie, poradniki i instrukcje montażu, narzędzia).

Komfort użytkowania - jest to bardzo ważny parametr, ponieważ budujemy dom po to by się w nim dobrze czuć! W pomieszczeniach powinno się łatwo uzyskiwać optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, ściany nie powinny się latem szybko nagrzewać, a zimą wyziębiać. W niektórych przypadkach np. w sąsiedztwie lotnisk, ruchliwych tras samochodowych bardzo ważna jest akustyka ścian, co wpływa bezpośrednio na cisze i spokój wewnątrz budynku (tutaj liderem jest cegła wapienno-piaskowa).
W dobie oszczędności i ochrony środowiska oraz obowiązujących nas od 1 stycznia 2009 r. certyfikatów energetycznych należy także bacznie zwracać uwagę na energochłonność projektowanych budynków. Aby ten parametr był możliwie najniższy i optymalny potrzeba wielu nowoczesnych rozwiązań i odpowiedniego doświadczenia projektantów przy wykonaniu projektu.

Podsumowując - aby wybrać właściwą technologię na ściany budynku, należy bezwzględnie kierować się obiektywnymi parametrami technicznymi, odpowiednio "przefiltrowanymi" z informacji marketingowych, jakie dostarczają producenci, zachować zdrowy rozsądek i nie być podatnym na rewelacyjne "kosmiczne" technologie, które potem wymagają ton stali i betonu konstrukcyjnego, aby się nie zawaliło. Na chłodno np. z pomocą doświadczonego projektanta i eksperta w danych technologiach określić swoje potrzeby i oczekiwania, a na pewno wybór rodzaju materiału na mury będzie łatwiejszy i trafny, spełniający oczekiwania inwestora - użytkownika.

Zatem życzę wszystkim TRAFNYCH WYBORÓW w nadciągającym sezonie budowlanym.

(*) Wymiana gazowa - powietrza przez ściany i przegrody to w sprzyjających warunkach max 1,5 - 3,0% całości wymiany gazowej budynku. Pozostała część musi być realizowana przez sprawną wentylacje.

źródło: http://www.archipelag.pl/

drukuj stronę   2009-03-09