GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Historia domów drewnianych
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Historia domów drewnianych

Stały wzrost zainteresowania inwestorów i wykonawców budownictwem z drewna

Budownictwo drewniane istniało w Polsce od wieków. Przykłady drewnianych obiektów sprzed lat można spotkać niemal w każdej
wsi, w każdym mieście. Jednak największy rozwój budownictwa drewnianego w naszym kraju nastąpił z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęli powracać z emigracji Polacy przyjeżdżający z USA, Kanady, Niemiec, Austrii czy krajów skandynawskich gdzie budownictwo drewniane cieszy się dużą popularnością. Przemiany gospodarcze, jakie miały miejsce w minionych latach, rozwój handlu, nowe technologie i materiały budowlane, również miały wpływ na rosnącą popularność budownictwa drewnianego.

 

Nie jest oczywiście możliwe wprowadzenie na rynek nowości technicznych bez udziału mediów. Bez wątpienia palmę pierwszeństwa w propagowaniu budownictwa drewnianego dzierży wydawnictwo "Murator", które przez wiele lat promowało tę technologię na łamach wydawanych przez siebie czasopism i książek. Wiele do rozwoju tej technologii wniosła trzyletnia działalność Fundacji Amerykańsko-Polski Instytut Budownictwa, założonej właśnie w celu propagowania amerykańskiego budownictwa. Dziś rolę tę przejęło Centrum Budownictwa Szkieletowego a także niedawno powołane Stowarzyszenie Dom Drewniany oraz fundacja "Teraz Drewno" Fundacja Promocji Drewna, której głównym cele jest promocja produktów z drewna w życiu polskiego społeczeństwa.

 

Szacunkowa liczba firm budujących domy

Liczbę firm wykonawczych, specjalizujących się w budownictwie drewnianym trudno jest określić dokładnie. Z posiadanych przez Centrum Budownictwa Szkieletowego danych wynika, iż w naszym kraju działa około 250 firm realizujących lekkie budownictwo szkieletowe, ok. 30 firm realizujących domy prefabrykowane, tzw. domy gotowe i ponad 100 firm budujących domy z bali. Jednak w liczbie firm budujących domy z bali należy rozróżnić domy z bali pełnych, bali izolowanych, tj. bali wymagających stosowania ocieplenia, jak i bali warstwowych. Prawie wszystkie firmy wykonują "domy pod klucz", zgodnie z obowiązującą tendencją. Nieliczne firmy działają na zasadach developerki. Większość buduje na indywidualne zamówienia. Konstrukcji budynków realizowana jest z materiałów krajowych, nie mniej każdego roku powstaje kilka domów z materiałów sprowadzonych z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Szwecji lub Niemiec. Wejście Polski do Unii Europejskiej bez wątpienia wzmocniło budownictwo drewniane w naszym kraju. W krajach europejskich budownictwo to cieszy się rosnącym zainteresowaniem i stanowi średnio 25-30% budownictwa jednorodzinnego.

 

Co nęka polskie budownictwo drewniane

Chcąc namówić Państwa na wybór tej technologii być może nie jest właściwym pisanie o problemach. Jednak warto powiedzieć, że nie są one ograniczające i należy wierzyć, że wraz z dalszym rozwojem tej technologii w Polsce wymienione poniżej zagadnienia już niedługo nie będą stanowiły przeszkody ani dla inwestorów ani dla wykonawców domów z drewna. Kolejność, w jakiej poniższe problemy zostały wymienione, nie jest równoznaczna z ich wagą.

 

Powszechnie uważa się, iż dom powinien być jak "twierdza" budowany na 100 czy 200 lat, choć przez ten czas ulec mogą zmianie style i możliwości architektoniczne i technologiczne.

Brak informacji w szkołach budowlanych na temat budownictwa drewnianego. Tylko nieliczne szkoły i wyższe uczelnie techniczne traktują budownictwo drewniane jako sprawdzoną technologię. Na wielu uczelniach jest jeszcze traktowane jako "ciekawostka budowlana". Brak gruntownej wiedzy i doświadczenia u wielu osób zawodowo związanych z budownictwem drewnianym - przysparza to problemów zarówno w fazie projektowania jak i podczas budowy. Dla wielu architektów, firm wykonawczych, czy też osób z nadzoru budowlanego, budowa "domu drewnianego" ogranicza się do montażu drewnianej konstrukcji, bez wgłębiania się w całość zagadnień tej technologii. Sprawy wilgotnościowo-cieplne czy problemy akustyki budynku, są im zupełnie obce. fot. Nordic Timber Council

 

Brak krajowych wymagań techniczno-montażowych do wykonywania i odbioru robót, tak dla budynków wznoszonych w lekkiej konstrukcji szkieletowej, czy domów prefabrykowanych, jak i dla domów z bali. Choć obecnie trwają prace nad opracowaniem niezbędnych wymagań. Brak programów wspomagających projektowanie domów z drewna. Jednak na rynku dostępnych jest już coraz więcej projektów gotowych domów drewnianych. Także większość firm wykonawczych oferuje własne usługi projektowe i przeprojektowania projektu domu tradycyjnego na dom drewniany.

Podsumowanie


Budownictwo drewniane rozwija się w Polsce bardzo szybko. Świadczy o tym wzrastająca ilości firm wykonawczych, które nie narzekają na brak zleceń oraz wzrost ilości budowanych domów z drewna. W porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi nastąpiła znaczna poprawa jakości wykonania. Nie tylko same firmy w dbałości o pozycję na rynku i własną renomę szkolą swoich pracowników i przestrzegają reżimu technologicznego, ale zostało to również wymuszone dzięki działaniom Stowarzyszenia "Dom Drewniany", które dla swoich członków opracowało wymagania wykonawcze. Instytucje naukowe i certy.kujące widząc rosnąca rolę budownictwa drewnianego również przyczyniają się do wymuszania lepszej jakości poprzez opracowywanie standardów, które mają obowiązywać w Polsce. Taki obowiązek wymusza na nas członkostwo w Unii Europejskiej. Działania organizacji promujących budownictwo drewniane, wsparcie mediów i specjalistycznych ośrodków badawczych nie tylko przyspiesza rozwój budownictwa drewnianego, uzasadniając jego stałe miejsce na naszym rynku, ale również przyczynia się do dbałości o jakość wykonania i umożliwia Państwu wery.kację wyboru.

 

Źródło: http://dom.money.pl/

drukuj stronę   2007-11-15