nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Jak zalegalizować samowolę
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Jak zalegalizować samowolę

Rozbudowuję dom, nie załatwiłem jednak wszystkich formalności budowlanych. Czy mogę w jakiś sposób naprawić swój błąd?

 

Tak Istnieje możliwość legalizacji samowoli budowlanej. Decyduje o tym powiatowy urząd nadzoru budowlanego. Trzeba jednak łącznie spełnić szereg warunków zawartych w prawie budowlanym.

 

To, co wybudował czytelnik, nie może naruszać przepisów, przede wszystkim tych o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz techniczno-budowlanych. By udowodnić zgodność z przepisami, przedstawia się zaświadczenie wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) o zgodności budowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli planu nie ma – decyzję ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Ta decyzja musi być ostateczna przed dniem wszczęcia postępowania samowoli budowlanej. Nie można jej więc uzyskać już w trakcie postępowania legalizacyjnego. Czytelnik musi zlecić sporządzenie projektu budowlanego zawierającego wszystkie niezbędne uzgodnienia. Przedłożenie tych dokumentów jest traktowane jak wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na wznowienie robót.

 

Inspektor nadzoru budowlanego sprawdza, czy inwestor spełnia wszystkie te warunki. Jeżeli tak, to wydaje decyzję ustalającą opłatę legalizacyjną. Jej wysokość zależy od tego, czy samowola dotyczy obiektu wzniesionego bez wymaganego pozwolenia na budowę, czy też bez wymaganego zgłoszenia (lub pomimo sprzeciwu).

 

W pierwszym wypadku jest ona wyższa. By ją wyliczyć, nadzór korzysta z wzoru zawartego w prawie budowlanym. Stawkę 500 zł mnoży się przez 50 i przez odpowiedni współczynnik: kategorii obiektu i jego wielkości (zawiera je załącznik do prawa budowlanego). Za domek jednorodzinny jest to kwota 50 tys. zł.

 

W drugim wypadku opłaty nie wylicza się. Przepisy podają ją kwotowo, w zależności od rodzaju obiektu wynosi ona 2,5 lub 5 tys. zł.

 

Źródło: Rzeczpospolita

drukuj stronę   2007-11-15