nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Od kiedy liczyć czas zameldowania
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Od kiedy liczyć czas zameldowania

Jestem od urodzenia zameldowany w mieszkaniu rodziców. We wrześniu 2007 r. rodzice darowali mi to mieszkanie. Chcę je sprzedać. Chciałbym skorzystać z ulgi meldunkowej przy zbyciu tego lokalu. Nie wiem jednak, czy okres zameldowania należy liczyć od momentu faktycznego zameldowania, czy od momentu nabycia nieruchomości?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przepisy stanowią, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli podatnik był zameldowany na pobyt stały na okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Z regulacji nie wynika jednak, od którego momentu liczyć zameldowanie przy tej uldze.

Niestety również organy podatkowe nie wypracowały jednolitego stanowiska w tej kwestii. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że okres 12-miesięcznego meldunku należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości, a nie od momentu faktycznego zameldowania. Są też odmienne interpretacje. Pierwszą z nich jest decyzja Izby Skarbowej w Szczecinie z 15 października 2007 r. (nr DPB-2.35-416003-19/07). Dyrektor Izby wyjaśnia w niej, że z ulgi meldunkowej można skorzystać nawet w sytuacji, gdy ktoś nie był właścicielem mieszkania, ale był w nim zameldowany przez okres co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia. Nie trzeba już zatem liczyć 12 miesięcy od daty nabycia mieszkania czy domu.

Takie rozstrzygnięcie szczecińskiej Izby niesie wiele korzyści dla podatników. Daje ono wielu osobom, które otrzymają teraz mieszkania w darowiźnie lub wykupią mieszkania spółdzielcze (a byli w nich wcześniej zameldowani) prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej od razu. Nie będą oni musieli już czekać kolejnych 12 miesięcy, liczonych od dnia nabycia własności, aby skorzystać z ulgi podatkowej. Warto więc wystąpić do ministra finansów o interpretację przepisów w swojej indywidualnej sprawie, powołując się m.in. na stanowisko Izby Skarbowej w Szczecinie, aby potwierdzić prawo do ulgi.

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2007-11-20