nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Ziemia nie zdrożeje znacząco
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Ziemia nie zdrożeje znacząco

Średnie ceny działek się ustabilizowały. Jednak najbardziej atrakcyjne tereny ciągle nieco drożeją – ze względu na swe unikalne lokalizacje lub możliwość intensywnej ich zabudowy.

W przyszłym roku działki nadal będą drożeć, jednak podwyżki mogą być raczej niewielkie, kilkuprocentowe – przewidują pośrednicy. Średnie ceny gruntów budowlanych, według serwisu szybko.pl, wynosiły na koniec trzeciego kwartału br.: w Warszawie – 1112 zł (za pow. 300 – 3500 mkw.), w Krakowie – 366 zł (do 1500 mkw.), we Wrocławiu – 250 zł (do 1000 mkw.), w Gdańsku – ok. 350 zł (do 900 mkw.), w Poznaniu – 287 zł (do 718 mkw.).

– W porównaniu z II kwartałem 2007 r. tylko we Wrocławiu średnia stawka jest niższa o 105 zł. W innych miastach ceny wzrosły. Najbardziej w Warszawie, gdzie stawka minimalna podniosła się aż trzykrotnie – podaje szybko.pl.

W cenie są także tereny sprzedawane przez Agencję Nieruchomości Rolnych, szczególnie jeśli można je przekształcić w budowlane. Ziemia od ANR tylko w trzecim kwartale tego roku podrożała o 1153 zł za ha w porównaniu z II kwartałem. Oznacza to, że za każdy ha trzeba było zapłacić ponad 10 300 zł.

– Agencja najdrożej sprzedawała grunty rolne w województwach: wielkopolskim (ponad 16 tys. zł/ha), kujawsko-pomorskim (ponad 14 tys. zł/ha) oraz mazowieckim i podlaskim (ponad 13 tys. zł/ha). Natomiast mniej niż za 8 tys. zł za 1 ha można było kupić nieruchomości rolne w województwach lubuskim i lubelskim – podała ANR.

(…)

Gdańsk

W Trójmieście pośrednicy również obserwują duże zainteresowanie gruntami położonymi do 25 km od centrum miast.– Z uwagi na wysokie ceny mieszkań oraz domów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, popyt na działki budowlane jest duży. Klienci najchętniej szukają ziemi na obrzeżach miast lub w miejscowościach pod aglomeracjami. Duże znaczenie ma infrastruktura, czyli utwardzone drogi dojazdowe oraz dostęp do mediów – mówi Tomasz Stawski z Pomorskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Najwięcej osób pyta dziś – według agentów – o działki zlokalizowane w takich miejscowościach, jak: Koleczkowo, Bojano, Dobrzewino, Banino, Gdańsk-- Osowa czy Chwaszczyno.

– Dziś jednak niewiele jest atrakcyjnych działek budowlanych w tych okolicach. Podaż nadal nie zaspokaja popytu – twierdzi Mariola Dobkowska z Agencji Nieruchomości Kozłowski.

– Głównymi ograniczeniami powodującymi deficyt w tym segmencie rynku są brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz niewystarczająca infrastruktura towarzysząca – dodaje Tomasz Stawski.Średnio 1 mkw. działki pod dom w Gdańsku kosztuje ok. 190 zł, w Gdyni – ok. 250 zł. W Sopocie ziemia na sprzedaż to rarytas, trudno więc przyjąć średnią. Jak podają pośrednicy z Trójmiasta, pojawiła się ostatnio oferta sprzedaży działki budowlanej po 2,3 tys. zł za każdy metr.

Natomiast ceny działek w miejscowościach do 25 km od Trójmiasta oscylują od 130 zł nawet do 350 zł za każdy metr, w zależności od położenia i metrażu. Jak dodaje Mariola Dobkowska, najlepsze dziś inwestycje to zakup działek rolnych położonych na terenach przeznaczonych pod budownictwo w najbliższej okolicy Trójmiasta.

(…)

Źródło: http://www.rp.pl/

drukuj stronę   2007-11-20