nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Poznaj tajniki wynajmu lokali
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Poznaj tajniki wynajmu lokali

Aby zapewnić sobie stały dochód, warto zadbać o wygląd mieszkania. Wynajem mieszkania nie jest już tak atrakcyjnym biznesem, jak w latach 90. - Wtedy dochody z czynszu zwracały koszty zakupu mieszkania już po ok. sześciu latach, teraz dopiero po ok. dwudziestu - szacuje Beata Orłowska, dyrektor działu wynajmu Agencji Nieruchomości Emmerson. Jednak - działalność ta ma przed sobą przyszłość. Ceny metra kwadratowego rosną, więc coraz więcej osób nie będzie stać na własne M będą skazane na wynajmowanie.

Jeśli jesteś za interesowany tym biznesem, powinieneś poznać jego tajniki, aby zapewnić sobie stabilny dochód. Jeśli chcesz włączyć się w tę działalność i dopiero teraz kupić mieszkanie na kredyt, to wiedz, że obecne dochody z czynszu nie pokryją ci raty kredytowej.

Zdaniem analityka Pawła Urbana z Home Brokera - Doradcy Nieruchomości, w ostatnich kilkunastu miesiącach zyskowność oscyluje na granicy opłacalności ok. 3-4 proc. Dla porównania dochód z lokaty bankowej wynosi obecnie ok. 4,5 proc.

Zdecydowanie nie można liczyć na to, aby przychody z wynajmu pokryły całą ratę kredytu hipotecznego. Czasem nie wystarczy nawet na zrekompensowanie części odsetkowej. Jednak stawki wynajmu stopniowo rosną. I być może już w 2008 r. zyskowność wzrośnie do 5, a nawet 6 proc. w skali roku.

Jeśli jednak - mimo tych przestróg - decydujesz się na kupno mieszkania, bo liczysz na wzrost czynszów, to najlepszym pomysłem - zdaniem Pawła Urbana - jest nabycie 2-pokojowego lokum lub niewielkiego 3-pokojowego (do 60 m kw). Takie mieszkania najłatwiej wynająć.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na lokalizację. Przedstawiciele trójmiejskich biur nieruchomości są zgodni co do faktu, że najbardziej poszukiwane są mieszkania położone wzdłuż linii SKM, w szczególności w pobliżu tych przystanków, gdzie znajdują się największe uczelnie wyższe Trójmiasta. Ale nie tylko...

Jeśli chodzi o studentów, którzy od lat stanowią dużą grupę najemców, liczy się nie tylko bliskość uczelni, ale także dobry dojazd do centrum, gdzie toczy się życie towarzyskie. Dla studenta standard wykończenia mieszkania to druga, czy wręcz nawet trzeciorzędna sprawa. Dla tej grupy osób umeblowanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Najważniejsze, by czynsz był jak najniższy.

Ale już kadra menedżerska zwraca uwagę na standard i wyposażenie. - Z myślą o tych najemcach mieszkanie należy umeblować przede wszystkim funkcjonalnie i neutralnie. Raczej klasyka niż awangarda.

- I niekoniecznie IKEA - twierdzi Beata, której właściciel mieszkania w nowym budynku podniósł opłatę za wynajem 3-pokojowego mieszkania o 500 zł po zakupieniu skromnego wyposażenia w skandynawskim sklepie.

- Odradzam mahoniowe czy marmurowe podłogi. To niepotrzebne koszty. Należy korzystać z tańszych krajowych materiałów, bo i tak za 5-7 lat trzeba będzie przeprowadzić kapitalny remont. Należy też zadbać o oświetlenie, o deskę sedesową, o lusterko w łazience. To drobiazgi, o których często zapominają wynajmujący - podpowiada Jacek Franaszczak, prezes firmy Emmerson Zarządzanie.

U nas większość wynajmujących sama dogląda nieruchomości, sama szuka i kontroluje najemców. W Warszawie coraz częściej zajmują się tym profesjonaliści. Ile to kosztuje? Np. Emmerson pobiera 10 proc. czynszu. U nas taka usługa to jeszcze rzadkość.

Oddajesz mieszkanie w zarządzanie firmie wyspecjalizowanej

Każdy, kto jest już zmęczony doglądaniem mieszkania, szukaniem najemców, negocjowaniem stawek czynszu i kontrolowaniem lokatorów, może powierzyć te czynności wyspecjalizowanej firmie. - Przyjmujemy wszystkie mieszkania w zarządzanie - mówi Jacek Franaszczak z Emmersona. RedNet Menagament zarządza apartamentami i mieszkaniami powyżej 50 m kw. Obie firmy przygotowują lokale do wynajmu. Doradzają klientowi - jak je wykończyć, jak zaaranżować wnętrza. Właściciel mieszkania może zlecić te czynności zarządcom.

Obie firmy współpracują z deweloperami i przygotują mieszkanie pod klucz. Np. RedNet proponuje trzy warianty wykończenia: ekonomiczną, standardową i luksusową. Opcje są oczywiście zróżnicowane cenowo. Koszt standardowego wykończenia wynosi w Emmersonie 1450 zł/m kw. W tej cenie mieści się ułożenie podłóg, terrakoty, glazury, biały montaż, oświetlenie, lustra, szafy wnękowe, zabudowa kuchni wraz ze sprzętem gospodarstwa domowego i podstawowe umeblowanie. Korzystając z usług pośredników właściciele płacą 7-proc. stawkę VAT, również za zabudowę kuchenną. Samodzielne finansowanie wykończenia oznacza zapłatę 22 proc. VAT. Klienci mogą też liczyć na atrakcyjne ceny mebli i sprzętu AGD.

Firmy przejmują na siebie znalezienie najemców, podpisanie umów, wynegocjonowanie i pobieranie czynszów. Zarządcy administrują wpływami i wydatkami. Sporządzają raport dla właściciela mieszkania. Monitorują płatność rachunków, prowadzą bieżącą konserwację i naprawy, remonty. Reprezentują właściciela.

Źródło:  http://tabelaofert.pl/

drukuj stronę   2007-12-17