GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Do dewelopera – tylko z notariuszem
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Do dewelopera – tylko z notariuszem

Przy zakupie mieszkania od dewelopera powinniśmy podpisać dwie umowy notarialne – nie tylko ostateczną, ale także przedwstępną

Po pierwsze – nie ma obowiązku zawierania przedwstępnej umowy z deweloperem w formie aktu notarialnego. Wiele osób od tego odstępuje, bo to i fatyga, i dodatkowe koszty. Wtedy jednak deweloper może w każdej chwili wycofać się z umowy, zwracając nam wpłacone pieniądze. A następnie zawrzeć umowę z innym nabywcą, który zaoferuje więcej. Takie wypadki zdarzały się na polskim rynku.

Wymagana forma aktu

Do przeniesienia własności nieruchomości polskie prawo wymaga formy aktu. Jeśli więc zawrzemy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, wtedy możemy dochodzić w sądzie dojścia transakcji do skutku, czyli przeniesienia własności mieszkania na nas, nawet jeśli deweloper zmieni zdanie.

Zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego może, ale nie musi, się wiązać z dodatkowymi kosztami, gdyż część notariuszy stosuje zniżki, jeżeli obie umowy (zarówno przedwstępną, jak i ostateczną) zawrzemy, korzystając z usług jego kancelarii. Zwyczajowo połowę taksy notarialnej pobiera się przy pierwszej umowie, a połowę przy ostatecznej.

Ostateczna – tylko notarialnie

Co innego umowa ostateczna – ta musi być zawarta aktem notarialnym, bo inaczej jest nieważna. Umowa ta przenosi własność ze sprzedającego na kupującego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujący korzysta z kredytu, gdyż banki często żądają aktu umowy przed uruchomieniem kredytu. Wtedy w akcie notarialnym stosuje się zapis, że zapłata części pochodzącej z kredytu nastąpi w określoną liczbę dni po podpisaniu aktu. W takiej sytuacji sprzedający może się zabezpieczyć, zobowiązując kupującego w akcie notarialnym do poddania się egzekucji wprost z aktu notarialnego (na podstawie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego). W razie nieotrzymania pieniędzy sprzedający może się udać bezpośrednio do komornika z żądaniem egzekucji należności.

Warto przy tym pamiętać, że notariusz nie może odmówić sporządzenia czynności notarialnej zgodnej z prawem. Oznacza to, że jeżeli odmawia dokonania czynności, robi to ze względów merytorycznych, stosując przepisy prawa. Odmowa dokonania czynności notarialnej wymaga pisemnego merytorycznego uzasadnienia.

Jeżeli notariusz sporządziłby akt notarialny niezgodny z przepisami, nie miałby on charakteru dokumentu urzędowego. Co ważne, na podstawie takiego aktu notarialnego byłoby niemożliwe założenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2007-12-18