nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Warto sprawdzić księgę wieczystą
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Warto sprawdzić księgę wieczystą

Chcę zawrzeć umowę z deweloperem, który dopiero buduje nieruchomość. Czy mogę sprawdzić, czy jest on właścicielem gruntu, na którym buduje on nasze mieszkanie, oraz czy obciążył on ten grunt zaciągając kredyty?

Aby sprawdzić, kto jest właścicielem gruntu, na którym deweloper buduje mieszkanie, warto domagać się od niego, aby okazał odpis z działu drugiego księgi wieczystej. W tym dziale jest zawsze wpisany właściciel albo właściciele nieruchomości, dla których prowadzona jest księga wieczysta. Warto sprawdzić, czy deweloper jest właścicielem działki czy tylko ją na przykład dzierżawi. Jest to istotna informacja dla przyszłego właściciela nieruchomości, ponieważ gdyby deweloper był jedynie dzierżawcą, to wówczas nie mógłby przenieść własności wybudowanego mieszkania na osobę, która chce je nabyć i wpłaciła już pieniądze.

Osoba, która chce zawrzeć umowę z deweloperem, może też sama sprawdzić w księdze wieczystej, kto jest właścicielem gruntu, na którym w przyszłości będzie budowane mieszkanie. W tym celu należy się udać do wydziału wieczystoksięgowego sadu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą dla działki. Jest to sąd właściwy miejscowo dla położenia tej działki. Księgi wieczyste są jawne, a więc każdy może zapoznać się z ich treścią. Natomiast numer księgi wieczystej powinien podać deweloper.

Jeżeli umowa przedwstępna z deweloperem zostanie spisana w formie aktu notarialnego, to wówczas notariusz sprawdzi w księdze wieczystej, kto jest właścicielem gruntu.

W księdze wieczystej można też sprawdzić, czy działka nie jest obciążona kredytami. W tym celu należy sprawdzić wpisy do działu trzeciej księgi wieczystej. W tym dziale wpisane są ograniczone prawa rzeczowe, prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości. Można też wówczas ustalić, czy wpisane tam obciążenie to kredyt zaciągnięty na potrzebę obsłużenia inwestycji czy nieruchomość została obciążona hipotekami z tytułu innych kredytów.

Źródło:  http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-01-02