GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Jak w 2008 roku użytkownik zostanie właścicielem i otrzyma bonifikatę od gminy
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Jak w 2008 roku użytkownik zostanie właścicielem i otrzyma bonifikatę od gminy

Użytkownik wieczysty, który po 1 stycznia 2008 r. chce przekształcić przysługujące mu prawo we własność, musi otrzymać od gminy bonifikatę.

Przepisy ustawy z 7 września 2007 r. nowelizujące ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 191, poz. 1371) nałożyły na gminy obowiązek stosowania bonifikat przy przekształceniach użytkowania wieczystego we własność. Natomiast opłat nie będą mogły pobierać od osób, które chcą przekształcić we własność użytkowanie wieczyste uzyskane w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie na własność przez Skarb Państwa nieruchomości przed 1990 r. Opłaty nie muszą też uiszczać użytkownicy wieczyści gruntów warszawskich (których prawo powstało na podstawie art. 7 dekretu z 26 października 1945 r.) i ich spadkobiercy, nawet wówczas, gdy na ich działkach nie stoją domy mieszkalne. Z tego przywileju korzystają inni następcy prawni tych osób.

Natomiast bonifikatę w wysokości 90 proc. gminy muszą przyznać osobom, które mają niewielki dochód na jednego członka rodziny w ciągu ostatniego półrocza poprzedniego roku. Chodzi o dochód nieprzekraczający przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Musi być jednak przy tym spełniony warunek, że na ich działce stoi budynek mieszkalny bądź też działka została przeznaczona pod zabudowę na cele mieszkalne.

Z kolei bonifikatę w wysokości 50 proc. gminy muszą przyznać osobom, które przed 5 grudnia 1990 r. otrzymały prawo użytkowania wieczystego, a także ich spadkobiercom i innym następcom prawnym. Otrzymają ją również użytkownicy wieczyści nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. W dodatku wystarczy, aby do rejestru została wpisana tylko część takiej nieruchomości.

Zdarza się, że jednemu użytkownikowi wieczystemu przysługują z różnych tytułów dwie bonifikaty. Gmina powinna mu wówczas przyznać tę bardziej korzystną. Może ona stosować też dodatkowe zniżki przewidziane tylko na jej terenie.

Podstawa prawna

■  Ustawy z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 191, poz. 1371).

Źródło:  http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-01-10