nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Mieszkania można kupić taniej niż wynika to ze średnich cen
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Mieszkania można kupić taniej niż wynika to ze średnich cen

Ponad 133,8 tys. lokali mieszkalnych oddano do użytku w ubiegłym roku – poinformował wczoraj Główny Urząd Statystyczny. To o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Tylko w grudniu oddano prawie 18,3 tys. lokali.

Dane GUS oznaczają, że liczba oddawanych mieszkań powróciła do poziomu z początku lat 90. ubiegłego stulecia. Z tą różnicą, że wówczas niemal cały rynek należał do spółdzielni mieszkaniowych. Teraz ponad połowa oddawanych mieszkań (71,3 tys.) jest budowana indywidualnie – głównie są to domy. Deweloperzy wybudowali jedną trzecią oddanych lokali (46,9 tys.). To prawie sześć razy więcej, niż udało się wybudować spółdzielniom (7,9 tys.).

Miniony rok jeszcze lepiej wypadnie w statystykach pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji. Choć ostatecznych danych jeszcze nie ma, pozwoleń wydano ok. 250 tys., czyli o 55 proc. więcej niż w 2006 r. W tym samym czasie rozpoczęto budowę ok. 190 tys. lokali, o ponad jedną trzecią (37 proc.) więcej niż w poprzednim roku.

Jednak mimo tak bardzo rozkręconej machiny budowlanej sprzedaż nowych mieszkań od połowy ubiegłego roku wyraźnie zwolniła. W wielu miastach ceny przestały rosnąć, w niektórych nieznacznie spadły. Choć zmian tych nie widać w cenach ofertowych, mieszkania można kupić taniej niż kilka miesięcy temu. Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS, tłumaczy to pojawieniem się w IV kwartale „dyskretnych obniżek cen”.

Są to np. promocje pod hasłem „zapłacimy za ciebie 7 proc. VAT”, które faktycznie są obniżką ceny o 7 proc. Coraz częściej też deweloperzy dodają w cenie mieszkania miejsce postojowe lub taras. Niektórzy decydują się nawet na „mieszkaniowe wyprzedaże”, reklamując sprzedawane mieszkania z uwzględnieniem dużego rabatu. W ten sposób ceny mogą być obniżane nawet o kilkaset złotych na metrze kwadratowym. Pojawiła się też możliwość negocjowania cen mieszkań. W 2006 i na początku 2007 roku klienci mogli o tym jedynie pomarzyć.

Te wszystkie zabiegi sprawiają, że średnie (ofertowe) ceny mieszkań podawane przez analityków nie spadały pod koniec ubiegłego roku aż tak wyraźnie. W rzeczywistości mieszkania można było kupić dużo taniej. Obniżki mieszkań pozostających w ofercie nie miały też decydującego wpływu na spadek średnich cen. Zmniejszały się one pod koniec roku przede wszystkim z powodu pojawiania się na rynku nowych, tańszych lokali.

Źródło:  Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-01-18