GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Umowa przedwstępna przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Umowa przedwstępna przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym

Tylko umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego skutecznie zabezpiecza interesy przyszłego nabywcy nieruchomości na rynku wtórnym.

Umowy przedwstępne związane z nabyciem nieruchomości mogą być zawierane zarówno w formie pisemnej, jak i aktu notarialnego. Wprawdzie obie umowy są ważne, ale tylko sporządzona przez notariusza w sposób skuteczny zabezpiecza interesy nabywcy.

W umowie przedwstępnej warto określić termin, w którym powinna zostać zawarta umowa przyrzeczona oraz jej istotne elementy. Gdyby termin nie został podany, to przyjmuje się, że datę zawarcia umowy wskazuje strona, która ma prawo domagać się jej zawarcia.

W umowie można przyznać obu stronom prawo do zawarcia umowy przyrzeczonej. Może się wówczas zdarzyć, że każda z nich wyznaczy inny termin. W takim przypadku wiąże je termin wyznaczony wcześniej. Gdyby jednak w ciągu roku żadna ze stron nie wyznaczyła terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, to wówczas nie będzie już można wystąpić z takim żądaniem.

Umowa na piśmie

Umowa przedwstępna kupna mieszkania sporządzona na piśmie wcale nie gwarantuje, że w przyszłości dojdzie do zawarcia umowy właściwej. Najczęściej przy zawarciu tej umowy nabywca wpłaca część należnej kwoty na poczet ceny nieruchomości. Gdyby w terminie określonym w umowie przedwstępnej właściciel nieruchomości nie chciał mu jej sprzedać, to wówczas niedoszły nabywca może domagać się zwrotu pieniędzy oraz naprawienia szkody, jaką poniósł, licząc na zawarcie umowy przyrzeczonej (np. zwrotu wydatków poniesionych w związku z dopełnieniem formalności niezbędnych do zawarcia umowy).

Natomiast na podstawie umowy pisemnej niedoszły nabywca nie może domagać się od sprzedającego przeniesienia na niego własności mieszkania.

Umowa przedwstępna w formie pisemnej została uregulowana w art. 389 par. 1 i 390 par. 1 kodeksu cywilnego.

Umowę sporządza notariusz

Na podstawie umowy przedwstępnej zawartej w formie aktu notarialnego można domagać się od sprzedającego, aby zawarł umowę przyrzeczoną i przeniósł na nabywcę własność nieruchomości. W razie gdyby uchylał się od dokonania tych formalności, nabywca może wystąpić z roszczeniem do sądu. Musi to zrobić w ciągu roku od dnia, w którym powinna zostać zawarta umowa przyrzeczona. Po upływie tego terminu jego roszczenia przedawniają się.

W razie niewykonania umowy z winy sprzedającego przyrzeczonej nabywca, który dał zadatek ma prawo domagać się zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Gdyby zaś nie doszło do wykonania umowy z winy nabywcy, to wówczas sprzedający ma prawo zatrzymać wręczony mu zadatek.

Ważne!

W umowie przedwstępnej warto określić termin, w którym powinna zostać zawarta umowa przyrzeczona oraz jej istotne elementy.

Źródło:  http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-01-30