GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej

Wpisana do księgi wieczystej hipoteka skutecznie zabezpiecza roszczenia banku nawet przy sprzedaży nieruchomości.

Banki oraz inne instytucje finansowe najczęściej zabezpieczają swoje roszczenia z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek ustanawiając hipotekę na nieruchomości. W ten sposób nie stracą pożyczonych pieniędzy nawet wówczas, gdy nieruchomość zostanie sprzedana.

Wpis do księgi wieczystej

Hipoteka, która zabezpiecza pożyczki i kredyty zaciągnięte przez właściciela nieruchomości, powinna zostać wpisana w dziale czwartym księgi wieczystej. Może ona obciążyć własność nieruchomości, udział we współwłasności nieruchomości, wieczyste użytkowanie lub spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.

Hipoteka zabezpieczająca udzielony kredyt może obciążać dwie lub więcej nieruchomości. Taka hipoteka nazywana jest hipoteką łączną.

Hipoteka wpisywana jest do działu czwartego księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości, na której zostało zabezpieczone roszczenie wierzyciela. Natomiast nie wystarczy samo porozumienie dłużnika i wierzyciela co do ustanowienia hipoteki. Jeżeli nie zostanie ona wpisana do księgi wieczystej, to wówczas przyjmuje się, że nie istnieje.

Zabezpieczenie wierzytelności hipoteką wpisaną do księgi wieczystej zabezpiecza wierzycielowi pierwszeństwo w egzekwowaniu z tej nieruchomości zadłużenia przed innymi wierzycielami, którzy nie ustanowili na niej hipoteki. Dodatkowo również zabezpiecza interesy wierzyciela w taki sposób, że uniemożliwia właścicielowi podejmowanie działań mogących doprowadzić do obniżenia wartości nieruchomości. Chodzi tutaj o taki spadek, który spowodowałby, że nieruchomość osiągnęłaby wartość niższą od kwoty wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Hipotekę do księgi wieczystej wpisuje się na wniosek złożony na urzędowym formularzu wraz z załącznikami, którymi są dokumenty stanowiące podstawę wpisu.

Zdarza się, że wnioski o obciążenie nieruchomości hipoteką i o wpis tych hipotek do księgi wieczystej złożyło kilka osób. Przy zaspokajaniu roszczeń wierzycieli zabezpieczonych na tej nieruchomości bierze się pod uwagę kolejność, w jakiej wpłynęły do sądu. Jako pierwszy zostanie zaspokojony ten wierzyciel, którego hipoteka została wpisana jako pierwsza. O kolejności wpisu hipoteki na przykład dwóch wniosków skierowanych do tej samej księgi rozstrzyga godzina i minuta wpływu do sądu wieczystoksięgowego. Gdyby jednak oba wnioski wpłynęły w tym samym czasie, to wówczas traktowane są tak, jak złożone jednocześnie. Hipoteki, które zostały wpisane na podstawie tych wniosków, mają takie same pierwszeństwo.

Dopiero gdy dłużnik spłaci cały kredyt lub pożyczkę, hipoteka wygaśnie i powinna zostać wykreślona z księgi wieczystej.

Nieruchomość obciążona hipoteką może zostać sprzedana. Transakcja nie spowoduje jednak, że hipoteka wygaśnie lub zostanie wykreślona z księgi wieczystej.

Nieruchomość z hipoteką

W razie sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką do księgi wieczystej zostanie wpisany nowy właściciel. Wierzycielowi będzie nawet przysługiwało pierwszeństwo przed wierzycielami osobistymi nowego właściciela nieruchomości.

Dlatego zakupując na rynku wtórnym nieruchomość należy zapoznać się z prowadzoną dla niej księgą wieczystą i przede wszystkim sprawdzić, czy w dziale czwartym nie została wpisana hipoteka. Księgi wieczyste są jawne i przyszły nabywca nieruchomości ma prawo wglądu do nich. Ma prawo przeglądać księgę wieczystą w sekretariacie wydziału, który ją prowadzi. Nie może jej jednak wynosić poza teren sądu. Nie musi nawet tłumaczyć się po co chce się zapoznać z wpisami do tej księgi wieczystej.

Ważne!

Zanim nabywca zdecyduje się kupić nieruchomość, powinien sprawdzić w księdze wieczystej, czy nie została obciążona hipoteką.

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/ 

drukuj stronę   2008-01-31