GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Jeśli sąd wstrzyma budowę
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Jeśli sąd wstrzyma budowę

Postanowienie sądu o wstrzymaniu wykonania pozwolenia na budowę jest równoznaczne z zakazem prowadzenia na jego podstawie jakichkolwiek robót – pisze Agata Legat, prawniczka w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu

Do robót budowlanych można przystąpić na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 prawa budowlanego). Decyzja ostateczna to taka, od której nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji, a zatem decyzja organu I instancji, od której nie złożono w terminie odwołania, albo decyzja, którą na skutek wniesionego odwołania organ II instancji utrzymał w mocy.

W tym ostatnim wypadku inwestor, podejmując roboty budowlane, musi się liczyć z tym, że pozwolenie na skutek złożonej przez sąsiadów skargi może być skontrolowane w postępowaniu sądowoadministracyjnym. O tym, że skarga została złożona, dowie się dopiero po doręczeniu mu jej odpisu przez wojewódzki sąd administracyjny (sąd). Przedtem jednak może otrzymać postanowienie sądu o wstrzymaniu wykonania pozwolenia na budowę, co jest równoznaczne z zakazem prowadzenia na jego podstawie jakichkolwiek robót.

Bez wysłuchania inwestora

Na wniosek skarżącego sąd może wstrzymać wykonanie decyzji w całości lub w części, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Stosownie do art. 35a prawa budowlanego sąd może uzależnić wstrzymanie od złożenia przez skarżącego kaucji na zabezpieczenie roszczeń inwestora z powodu wstrzymania wykonania decyzji, jednak takiego obowiązku nie ma.

Zgodnie z art. 61 § 5 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ppsa) postanowienie może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Jeśli sąd z tej możliwości skorzysta, inwestor nie będzie mógł wypowiedzieć się co do prawdziwości wskazanych przez skarżącego okoliczności, które mają uzasadniać wstrzymanie wykonania decyzji. O wstrzymaniu budowy, a także o tym, że ktokolwiek złożył w sądzie wniosek w tej sprawie, inwestor dowie się bowiem dopiero z chwilą doręczenia mu stosownego postanowienia.

Bronić swoich racji

Wstrzymanie wykonania decyzji upada w razie wydania przez sąd orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji (art. 61 § 6 ppsa). Ze względu na długie terminy rozpoznawania spraw przed sądami między wstrzymaniem wykonania pozwolenia na budowę a wydaniem wyroku może upłynąć nawet kilka miesięcy. Powstrzymywanie się przez ten czas od prowadzenia robót budowlanych mogłoby mieć dla inwestora katastrofalne skutki ekonomiczne. Dlatego warto, by skorzystał z przysługujących mu środków procesowych i doprowadził do wcześniejszego uchylenia niekorzystnego dla siebie postanowienia.

Pierwszym takim środkiem jest zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, które inwestor powinien złożyć w terminie siedmiu dni od doręczenia mu postanowienia. Jeżeli zdaniem inwestora wstrzymanie wykonania pozwolenia na budowę jest bezzasadne, w szczególności gdy postanowienie w tej sprawie sąd wydał bez jego udziału na posiedzeniu niejawnym, w zażaleniu może on przedstawić swoje racje i wnioskować o uchylenie zaskarżonego postanowienia przez sąd z powodu oczywistej zasadności zażalenia.

Wniosek o wstrzymanie

Jeżeli sąd nie podzieli racji skarżącego i nie uchyli swojego postanowienia, przekaże sprawę NSA. W takim wypadku do czasu rozpoznania zażalenia zaskarżone postanowienie pozostanie w mocy, a inwestorowi nie wolno kontynuować robót budowlanych przewidzianych w pozwoleniu, którego wykonalność sąd wstrzymał. Dlatego zasadne jest zawarcie w zażaleniu wniosku do sądu o wstrzymanie wykonalności zaskarżonego postanowienia do czasu rozpoznania zażalenia. Jeżeli sąd przychyli się do takiego wniosku, inwestor będzie mógł kontynuować przerwane roboty budowlane co najmniej tak długo, jak długo NSA nie orzeknie o zgodności zaskarżonego postanowienia z prawem.

Zmiana okoliczności

Niezależnie od powyższego, w szczególności gdy sąd wstrzymał wykonanie pozwolenia na posiedzeniu niejawnym, przez co inwestor nie mógł wcześniej wypowiedzieć się co do zarzutów skarżącego, a te z kolei w jego mniemaniu są bezzasadne i nie uzasadniają wstrzymania wykonania decyzji, warto złożyć do sądu wniosek o uchylenie postanowienia na podstawie art. 61 § 4 ppsa z powodu zmiany okoliczności. W takim wypadku okolicznością uzasadniającą uchylenie postanowienia może być rozbieżność między stanem faktycznym, który sąd, opierając się na twierdzeniach skarżących, przyjął za podstawę swojego rozstrzygnięcia, a rzeczywistymi okolicznościami sprawy. Złożenie takiego wniosku nie jest obwarowane żadnym terminem. Dopuszczalne jest wielokrotne składanie wniosków na tej podstawie, pod warunkiem że każdy będzie dotyczył innych okoliczności, których zmiana uzasadnia uchylenie postanowienia.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-02-08