GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Przepisy ułatwiają spekulację
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Przepisy ułatwiają spekulację

W obecnym stanie prawnym, zdaniem rzecznika praw obywatelskich, ustawodawca dopuszcza możliwość spekulacyjnego odkupywania gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

W chwili odkupu nieruchomości ceny ich są wyższe, a Agencja płaci cenę aktualną w chwili zakupu od niej tej nieruchomości.

Między Agencją Nieruchomości Rolnych a nabywcami nieruchomości dochodzi coraz częściej do sporów. Przepisy nie określają, na jakich warunkach Agencja może odkupywać nieruchomości, które wcześniej sprzedała.

Sprzeczne z konstytucją

Niektóre ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi są sprzeczne z konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich i zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego art. 29 ust. 5 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Ustawa wprowadziła ograniczenia w obrocie tymi nieruchomościami i ustawowe prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zaskarżony przez rzecznika przepis reguluje sprawę odkupu nieruchomości przez Agencję na rzecz Skarbu Państwa. Może to zrobić w ciągu pięciu lat od dnia, w którym nieruchomość została zakupiona od Agencji. Prawo odkupu musi zostać ujawnione w księdze wieczystej, która jest prowadzona dla tej nieruchomości. Takich uprawnień Agencja nie miałaby tylko w stosunku do nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

Kto powinien zawiadomić

Kwestionowane przez rzecznika uprawnienia Agencji nie są jednak prawem pierwokupu ani pierwszeństwem nabycia, ponieważ korzysta ona ze swoich uprawnień dopiero po zawarciu innej niż sprzedaż umowy, która powoduje przeniesienie własności nieruchomości rolnej.

Rzecznik zwrócił też uwagę, że podstawą do skorzystania z uprawnienia do nabycia nieruchomości nie jest też zmiana właściciela na przykład na podstawie decyzji administracyjnej, orzeczenia sądowego, dziedziczenia, zasiedzenia i uwłaszczenia.

W dodatku ustawa nie reguluje, kto powinien zawiadomić Agencję o zawartej umowie przenoszącej własność. Natomiast, aby mogła skorzystać z przysługujących praw, musi zostać o umowie powiadomiona.

Źródło:  http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-02-15