GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Otrzymujący zadatek nie płaci daniny
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Otrzymujący zadatek nie płaci daniny

Na osobie, która otrzymuje zadatek lub zaliczkę na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, nie ciążą żadne skutki podatkowe.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 31 stycznia 2008 r. (nr IPPB2/415-401/07-2/SP). Wskazała ona, że obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zawarcia umowy sprzedaży przenoszącej własność nieruchomości, a nie w momencie faktycznego przekazania pieniędzy w postaci zadatku. Zadatek zostaje zaliczony na poczet ceny sprzedaży nieruchomości w dniu podpisania umowy właściwej sprzedaży i dopiero wtedy staje się częścią przychodu osiągniętego z tego tytułu.

Osoba, która zwróciła się z pytaniem, w październiku 2004 r. kupiła działkę z domem. Trzy lata później – w 2007 r. – zawarła umowę przedwstępną sprzedaży tej nieruchomości. Strony zobowiązały się w niej do podpisania umowy przenoszącej własność do końca 2010 r. Aby zabezpieczyć interesy kupującego i sprzedawcy, w umowie przedwstępnej postanowiono, że przyszły właściciel zapłaci część ceny przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność.

Zdaniem podatnika od otrzymanej kwoty nie będzie musiał zapłacić podatku. W momencie jej otrzymania nie jest to bowiem przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Izba Skarbowa w Warszawie zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych. Jest ona bowiem jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności nieruchomości w określonym terminie. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w chwili zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości. Izba skarbowa podkreśliła, że powstanie on tylko wtedy, gdy akt notarialny sprzedaży zostanie podpisany przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym były właściciel kupił sprzedawaną właśnie nieruchomość. Po pięciu latach obowiązek podatkowy wygasa.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-02-16