GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Konieczna jest znajomość przepisów
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Konieczna jest znajomość przepisów

Przygotowanie budowy rozpoczyna się od pozyskania gruntów, na których potencjalnie farma wiatrowa może powstać. W tym celu zawiera się umowy przedwstępne dzierżawy z ich właścicielami.

Budowa farmy wiatrowej jest przedsięwzięciem ze wszech miar złożonym. Dotyczy to również zagadnień prawnych, z którymi inwestorzy mają do czynienia na każdym etapie przygotowania budowy farmy wiatrowej. Rzecz ma się podobnie w przypadku przejmowania przez inwestora już rozpoczętych projektów budowy farmy wiatrowej, na różnych etapach zaawansowania.

Umowy przedwstępne

Przygotowanie budowy rozpoczyna się zwykle od pozyskania gruntów, na których potencjalnie farma wiatrowa może powstać. W tym celu zawiera się umowy przedwstępne dzierżawy z właścicielami gruntów, na mocy których inwestor jest uprawniony do żądania zawarcia umowy dzierżawy. Jednocześnie z zawarciem przedwstępnych umów dzierżawy gruntów pod całą planowaną farmę wiatrową inwestor musi uzyskać prawo do wybudowania - na obszarze planowanej farmy wiatrowej - masztu do pomiaru siły wiatru. Po przeprowadzeniu badania siły wiatru inwestor może podjąć decyzję, czy budowa farmy wiatrowej w danej lokalizacji jest w ogóle możliwa. Po stwierdzeniu warunków do eksploatacji farmy wiatrowej, inwestor może skorzystać z przysługującego mu - na podstawie uprzednio zawartych umów przedwstępnych dzierżawy - prawa do zawarcia umów dzierżawy gruntów, w odniesieniu do których stwierdzono istnienie wystarczającej siły wiatru.

Uprawnienia inwestora

Prawidłowa konstrukcja umowy dzierżawy może mieć kluczowe znaczenie dla budowy i eksploatacji farmy wiatrowej. Dotyczy to nie tylko kwestii czynszu dzierżawnego i jego ewentualnej indeksacji, ale przede wszystkim precyzyjnego ustalenia uprawnień inwestora związanych z dostępem do nieruchomości (precyzyjnie: części nieruchomości, na której posadowione zostaną wiatraki) w czasie budowy oraz późniejszej eksploatacji farmy wiatrowej. Umowa dzierżawy jest zawierana z reguły na czas oznaczony 30 lat, czyli maksymalny okres, na jaki możliwe jest zawarcie umowy dzierżawy na czas oznaczony. Zawarcie umowy dzierżawy na czas oznaczony umożliwia ograniczenie możliwości jej wypowiedzenia przed upływem okresu, na który została zawarta. Trwałość stosunku dzierżawy jest kluczowa z punktu widzenia banku zapewniającego finansowanie realizacji projektu. Umowa dzierżawy powinna zostać zawarta z podpisem notarialnie poświadczonym, zaś fakt jej zawarcia powinien zostać ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

Przyłączenie do sieci

Drugą kluczową kwestią jest uzyskanie przez inwestora warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Już samo przygotowanie wniosku o wydanie warunków przyłączenia dla farmy wiatrowej jest czasochłonne, wymaga bowiem przedstawienia w szczególności ekspertyzy wpływu przyłączanych urządzeń na system elektroenergetyczny. Po uzyskaniu warunków przyłączenia warto rozpocząć negocjacje dotyczące treści umowy o przyłączenie. Kolejną istotną kwestią jest zawarcie umowy na dostawę turbin wiatrowych (czas oczekiwania na dostawę turbin to około 2 lata), jak również pozyskanie finansowania inwestycji. Udzielenie kredytu przez bank będzie wiązało się z analizą biznesplanu inwestora oraz umów, które dotychczas zostały zawarte przez inwestora.

Pozwolenia na budowę

Budowa farmy wiatrowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Procedura administracyjna jest w tym zakresie długotrwała, głównie ze względu na konieczność zmiany lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego (o ile dana gmina taki plan posiada). Nie można zapominać również o kwestiach środowiskowych. Możliwe jest również przejęcie już zaawansowanych projektów budowy farmy wiatrowej. Przejęcie takiej spółki wymaga szczegółowego zbadania nie tylko stanu prawnego spółki, ale przede wszystkim zbadania treści umów przez nią zawartych. W zależności od stopnia zaawansowania projektu badaniu winny zostać poddane umowy dzierżawy, warunki przyłączenia (o ile zostały uzyskane) oraz inne umowy, w szczególności umowy dostawy turbin wiatrowych. Istotny jest również stopień zaawansowania procedur zmierzających do uzyskania pozwolenia na budowę. Umowa sprzedaży udziałów winna przewidywać instrumenty obniżenia ceny sprzedaży na wypadek niemożności zrealizowania inwestycji zgodnie z planem, poprzez np. powiązanie ceny sprzedaży z ilością turbin wiatrowych, które ostatecznie zostaną zainstalowane.

Źródło:  http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-03-03