GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Umowy deweloperskie korzystniejsze dla klientów
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Umowy deweloperskie korzystniejsze dla klientów

Zmienia się układ sił na linii deweloper - klient. Dotychczas rozgrywającym był deweloper - to on dyktował warunki umowy, które, jak wykazała kontrola UOKiK, dla klienta bywały  niekorzystne i dawały mu  niewielkie pole do negocjacji. Ta sytuacja w końcu się zmieni - teraz to deweloper będzie walczył o klienta oferując mu korzystniejsze warunki umowy.

Polski Związek Firm Deweloperskich przyjął „Katalog Zasad Umowy Deweloperskiej” do obowiązkowego stosowania przez wszystkie firmy należące do Związku w umowach ze swoimi Klientami zawartych od 1 marca 2008r.  Nieprzestrzeganie zasad może w konsekwencji doprowadzić do wykluczenia firmy ze związku.

Gdy zaskoczy Cię cena

Deweloper musi określić w umowie przypadki wzrostu ceny z tytułu np. rozliczenia powierzchni wykonanej, wzrostu podatku VAT w trakcie trwania umowy czy waloryzacji cen o wzrost kosztów inwestycji na podstawie zapisanego w umowie sposobu waloryzacji opartego o powszechnie dostępne wskaźniki, np.GUS, Sekocenbud. W przypadku, gdy  łączny wzrost ceny przekroczy 10% ceny całkowitej, klient będzie miał prawo odstąpienia od umowy. Zastrzeżeniem jest sytuacja, gdy wzrost ceny będzie spowodowany różnicą w powierzchni wykonanego lokalu nieprzekraczającą 2%.

Gdy powinie się noga

Do tej pory, kiedy zawodził deweloper, kara była znacznie niższa, niż w przypadku, gdy wina leżała po stronie klienta. Zgodnie z obecnie obowiązującym katalogiem kary umowne dla obu stron muszą być określane w jednakowej wysokości.

Korzystny dla klientów jest także zapis mówiący o tym, że umowa przedwstępna może być na życzenie Kupującego zawarta w formie umowy cywilno-prawnej lub notarialnej.

Posunięcie Polskiego Związku Firm Deweloperskich powinno zmotywować Rząd do podjęcia działań mających na celu przygotowanie ustawy obowiązującej wszystkich deweloperów działających na polskim rynku. Polski Związek Firm Deweloperskich istnieje od 2002 roku i obejmuje ponad 80 firm z całej Polski. Członkowie związku budują rocznie ok. 10 tysięcy mieszkań w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i innych miastach.

Źródło: http://www.inwestycje.pl/

drukuj stronę   2008-03-06