GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Zanim kupisz lokal użytkowy, poszukaj najemców
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Zanim kupisz lokal użytkowy, poszukaj najemców

Na co zwracać uwagę, szukając pomieszczeń na prowadzenie działalności gospodarczej, czy lepiej decydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Rz: Czy popyt na lokale użytkowe jest ciągle duży?

Monika Wójcik, doradca finansowy w Money Expert: W ostatnim czasie popyt na nieruchomości komercyjne w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach zaczyna przewyższać podaż. Wiele wolnych pomieszczeń przy głównych ulicach największych miast Polski zajmują instytucje finansowe oraz operatorzy telefonii komórkowych, jak również restauracje i kawiarnie dużych sieci gastronomicznych, które wchodzą na polski rynek.

Popyt na lokale użytkowe utrzymuje się na podobnym poziomie zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Należy jednak pamiętać, że w zależności od tego, jaki rodzaj działalności będzie prowadzony w wybranym lokalu, może być konieczna jego adaptacja. Prościej jest dostosować nowo wybudowany lokal do własnych potrzeb, niż dokonywać modernizacji już użytkowanego, w którym prowadzona była działalność o zupełnie odmiennym profilu. Dlatego też przed dokonaniem wyboru - zakup na rynku wtórnym czy pierwotnym, należy się zastanowić nad tym, czy i jak ważna będzie lokalizacja danej nieruchomości oraz czy będą wymagane szczególne warunki do prowadzenia danej działalności.

Czym należy się sugerować przed kupnem powierzchni komercyjnej?

Pamiętajmy, że dobrze usytuowany pod względem komunikacyjnym budynek może mieścić zarówno punkt handlowy, jak i usługowy. Natomiast nieznacznie gorsza lokalizacja może się okazać atrakcyjna dla firm poszukujących powierzchni biurowych lub też przedstawicieli wolnych zawodów. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie lokalu i poszukiwanie potencjalnego najemcy już na etapie budowy. Należy również pamiętać o miejscach parkingowych dla pracowników i klientów.

Poszukując nieruchomości tego typu, należy wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację, co jest ważne dla sukcesu w biznesie handlowym czy usługowym, lecz także np. to, czy chodnik prowadzi bezpośrednio do drzwi lokalu, a pomieszczenia mają dobrą wentylację czy nawet klimatyzację. Tego typu parametry ułatwią nam przygotowanie obiektu dla bardzo różnych użytkowników, co pozwoli uniknąć problemów z ewentualnym wynajmem lokalu. W poszukiwaniu lokalu użytkowego może nam pomóc większość agencji nieruchomości. Korzystając z ich usług, zyskujemy świadomość, że lokal z pewnością został dokładnie sprawdzony przede wszystkim od strony prawnej. Można też samemu się rozglądać.

W jaki sposób można sfinansować taką inwestycję, nie mając odpowiedniej sumy własnych pieniędzy?

Pomoc w sfinansowaniu zakupu lub budowy nieruchomości z częścią użytkową oferuje w Polsce kilka banków.

Oferta jest jednak uboższa niż w przypadku produktów dla klientów indywidualnych finansujących cele czysto mieszkaniowe. Tak więc osoby wykonujące wolny zawód i drobni przedsiębiorcy stają przed wyborem - czy wziąć kredyt jako osoba fizyczna czy też jako podmiot gospodarczy? Osoby fizyczne mają mniejsze możliwości finansowania nieruchomości komercyjnych aniżeli przedsiębiorcy, ale procedura badania ich zdolności kredytowej jest znacznie mniej uciążliwa. Za wyborem kredytu dla przedsiębiorców przemawiają z kolei korzyści podatkowe. Z drugiej jednak strony należy udokumentować odpowiednią historię działania i udowodnić zdolność kredytową, co w przypadku nowo powstałych firm może stanowić poważną barierę.

Dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest okres kredytowania i różnice w oprocentowaniu takich kredytów. W przypadku osób fizycznych górna granica to 25 - 30 lat, a w przypadku przedsiębiorstw wynosi ona maksymalnie 15 lat.

Czy zakup takiego lokalu to dobra inwestycja?

Zainteresowanie inwestycjami w lokale użytkowe i stale zwiększający się popyt na tego rodzaju obiekty sugeruje, iż mniej prawdopodobne jest dokonanie chybionego zakupu. Jeśli bowiem wybrany lokal nie będzie dobrym miejscem na prowadzenie działalności handlowo-usługowej, można poszukać firmy zainteresowanej wynajmem pomieszczeń biurowych. Dogodność połączeń komunikacyjnych oraz miejsca parkingowe dla potencjalnych klientów są ważnymi czynnikami. Utrudniony dojazd czy problem z zaparkowaniem samochodu w pobliżu lokalu może zniechęcić potencjalnych nabywców. Mogą się bowiem obawiać, że klienci zrezygnują z usług ich firmy na rzecz innej, przy której tego rodzaju utrudnienia nie występują. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na kupno czy budowę lokalu komercyjnego, warto rozejrzeć się za potencjalnymi najemcami naszego lokalu, aby już na tym etapie wiedzieć, czy i jaki rodzaj działalności może być w nim prowadzony i jak najwcześniej dostosować obiekt do różnych możliwości.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-04-15