GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Brak adresów wszystkich współwłaścicieli nie wstrzyma inwestycji
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Brak adresów wszystkich współwłaścicieli nie wstrzyma inwestycji

Jeśli prawo do nieruchomości przysługuje więcej niż jednej osobie, a nie można ustalić ich danych, przepisy o gospodarce nieruchomościami stosuje się tylko do tych osób, których dane można ustalić.

Na wtorkowym posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna do walki z absurdami prawnymi zajmowała się m.in. zmianami w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Zaniechanie nie może szkodzić

W postępowaniu administracyjnym często potrzebne jest ustalenie osób posiadających prawa do nieruchomości i ich adresów. Obowiązek dostarczenia danych do organów prowadzących księgi wieczyste i ewidencję gruntów, budynków i lokali spoczywa na osobach posiadających prawa do tych nieruchomości. Niewykonanie tego obowiązku godzi w interesy stron postępowań administracyjnych, które czekają wiele miesięcy na ustalenie stron postępowania.

Zaproponowane przez członka zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacka Bieleckiego rozwiązanie zakłada, że zaniechanie obowiązku przez jedną czy dwie osoby nie powinno szkodzić innym. Niezbędna będzie jednak modyfikacja definicji nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym zawartej w art. 113 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

W myśl proponowanych zmian taką nieruchomością może być nieruchomość, która ma np. księgę wieczystą, lecz brakuje w niej aktualnych informacji o właścicielach.

Nie będzie przy tym traktowana jako niemożność ustalenia aktualnych danych sytuacja, w której właściciel lub inny uprawniony podmiot złożył wymagane dokumenty do księgi wieczystej, lecz wskutek opieszałości sądu dane te nie zostały wpisane.

Szybsze postępowanie

Propozycja nowego brzmienia art. 113 ust. 6 zakłada, że jeśli prawo do nieruchomości przysługuje więcej niż jednej osobie i nie można ustalić niektórych osób lub adresów, przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami stosuje się tylko do tych osób, których dane można ustalić.

Proponowane przez posłów rozwiązania pozwolą na przyspieszenie postępowań, w których identyfikacja stron napotyka trudności spowodowane zaniechaniem właścicieli. Skróci to czas przygotowań inwestycji liniowych (dróg, autostrad, linii energetycznych) przechodzących niekiedy przez kilkaset nieruchomości.

Źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-04-16