GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Zysk z rynku nieruchomości
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Zysk z rynku nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości staje się u nas coraz bardziej popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa.

Inwestowanie w nieruchomości staje się coraz bardziej popularne. Jest to ściśle związane z pojawianiem się firm doradczych, które z zakupu nieruchomości stworzyły produkt inwestycyjny niewiele różniący się od papierów wartościowych. Dzięki przejęciu od inwestora oceny stanu prawnego nieruchomości, negocjacji ceny oraz warunków płatności, odbioru technicznego, wykończenia i umeblowania, a także zapewnieniu zarządzania nieruchomością po jej odbiorze, otrzymujemy wygodny, fatwy w użyciu produkt inwestycyjny.

Nieruchomości a akcje - podobieństwa i różnice
Porównując inwestycję w nieruchomości (szczególnie nieruchomości mieszkaniowe) z zakupem akcji, widzimy oczywiste podobieństwa. W obu przypadkach możemy zarabiać zarówno na wzroście wartości naszych aktywów, jak i uzyskiwać okresowe dodatnie przepływy gotówkowe: w przypadku akcji będzie to dywidenda, w przypadku nieruchomości - czynsz z tytułu najmu. Oczywiście, idealnie jest, kiedy oba te zjawiska zachodzą jednocześnie. To, co różni obie klasy aktywów, to horyzont czasowy inwestycji - o ile w akcje możemy inwestować nawet na kilka dni, o tyle profesjonalne inwestowanie w nieruchomości ma zdecydowanie charakter długoterminowy - co najmniej kilkuletni.

Na co zwracać uwagę
Przy wyborze nieruchomości przeznaczonej na długoterminową inwestycję kluczowa jest lokalizacja - należy szukać takich inwestycji, które zapewnią nam wysoką stopę zwrotu z najmu z perspektywą wzrostu w przyszłości, a także zysk związany ze wzrostem ceny. Nastawiając się na inwestycje spekulacyjne, skoncentrowane jedynie na wzroście ceny, o krótszym horyzoncie czasowym, ważniejsze od wyboru lokalizacji jest wybranie właściwego momentu na przeprowadzenie transakcji. Analizując sytuację na polskim rynku sprzed 2-3 lat, możemy stwierdzić, iż warunkami sprzyjającymi szybkim wzrostom cen nieruchomości są: spadające stopy procentowe, występowanie niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych.

Polskie czy zagraniczne
Oceniając z tej perspektywy atrakcyjność polskiego rynku jako miejsca do inwestycji o charakterze spekulacyjnym należy stwierdzić, iż w ciągu minionego roku liczba przesłanek przemawiających za wzrostami cen znacznie się skurczyła - stopy procentowe znacząco wzrosły (dotyczy to zarówno kredytów złotowych, jak i walutowych, szczególnie najbardziej popularnych kredytów we frankach szwajcarskich), znacząco też wzrosła podaż nowych inwestycji, ceny nieruchomości w największych miastach osiągnęły poziom porównywalny z krajami Europy Zachodniej, tworząc psychologiczną barierę dla dalszych wzrostów. W takiej sytuacji, zamiast starać się zarobić na coraz trudniejszym rynku krajowym, warto pomyśleć o inwestycjach za granicą. Tego typu inwestycje stają się coraz dostępniejsze dla polskich kupujących - w ofercie możemy znaleźć mieszkania m.in. w Malezji, Egipcie, na Słowacji czy wenezuelskiej wyspie Margania.

Decydując się na zakup nieruchomości zagranicznych, mamy do wyboru dwie podstawowe możliwości:

  • Klasyczne inwestycje w mieszkania zlokalizowane w dużych ośrodkach miejskich, przeznaczone na tradycyjny wynajem - przykładem takiej inwestycji mogą być np. apartamenty Axis Crown w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. W ciągu ostatniego roku wzrost ceny w tej inwestycji wyniósł około 30 proc., zaś stopa zwrotu z najmu kształtuje się na poziomie około 12 proc.
  • Inwestycje w nieruchomości wakacyjne, wynajmowane na krótkie okresy, gdzie kluczowe jest zapewnienie wysokiego poziomu obłożenia. Na zapewnienie wysokiego poziomu obłożenia wpływają z kolei takie czynniki, jak:
  • klimat,
  • infrastruktura (sale konferencyjne, baseny, SPA),
  • panująca moda.

W tego typu projektach często możemy się spotkać z gwarantowaną przez dewelopera stopą zwrotu z najmu. Daje to możliwość stosunkowo pewnego zarobku.

Kupiłeś, i co dalej
Przy długoterminowych inwestycjach w nieruchomości zakup to dopiero pierwszy krok - po zakończeniu inwestycji przez dewelopera należy dokonać odbioru technicznego, a później wykończyć i umeblować mieszkanie dla przyszłych najemców. Najlepiej wtedy skorzystać z wyspecjalizowanych firm, które oferują kompleksowe usługi w tym zakresie, aż po opracowanie strategii wynajmu i znalezienie najemców.
Osoby posiadające w portfelu kilka nieruchomości mogą skorzystać z bardziej wyrafinowanego produktu, jakim jest zarządzanie całym portfelem nieruchomości. Chodzi o usługę kompleksową, pozwalającą klientowi na efektywne dysponowanie posiadanym portfelem nieruchomości, podobną w swojej konstrukcji do usług asset management. Nadrzędnym celem takiego produktu jest wzrost wartości posiadanego przez klienta portfela nieruchomości oraz maksymalizacja uzyskiwanych z niego przepływów pieniężnych. Korzystając z usługi zarządzania portfelem, klient otrzymuje dostęp do całego spektrum usług związanych z szeroko pojętym rynkiem nieruchomości, pozostając pod opieką dedykowanego Account Managera.

Źródło:  http://tabelaofert.pl/

drukuj stronę   2008-05-08