GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Dworki do zamieszkania albo na centrum spa
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Dworki do zamieszkania albo na centrum spa

Na rynku wtórnym nowe mieszkania stanowią 5 procent całej oferty. Do sprzedaży z drugiej ręki trafiają lokale, które klienci kupowali od deweloperów dwa, trzy lata temu jako lokatę kapitału. Zdarzają się też prawdziwe perełki – jak dworki i pałace.

Rz: Jak dużo nowych mieszkań trafia na rynek wtórny w Warszawie?

Piotr Krauschar, prezes zarządu spółki NextGroup, właściciela agencji nieruchomości NextHome.pl: Wskaźnik ten ulega ciągłym zmianom. Jeszcze nie tak dawno było to około 20 procent. Dziś szacujemy to na zaledwie około 5 procent rynku wtórnego.

Na jakiej zasadzie lokale od deweloperów zasilają rynek wtórny?

Mają w tym udział osoby, które dwa, trzy lata temu zakupiły nieruchomości jako lokatę kapitału. Zasada była prosta – kupić, przeczekać i odsprzedać z zyskiem w momencie oddania do użytku.Na fali boomu spora rzesza ludzi dysponująca wolnymi środkami inwestowała właśnie w nieruchomości, często kupując po kilka lokali, korzystając przy tym z dodatkowych rabatów. W tej grupie znaleźli się także inwestorzy zagraniczni. Te same osoby czy firmy decydują się na zrealizowanie zysku, jednocześnie doprowadzając deweloperów do szewskiej pasji, ponieważ to oni dysponują najlepszymi lokalami danej inwestycji, a deweloper sprzedaje tylko to, co pozostało.

Jakie są ceny nowych mieszkań na rynku wtórnym w porównaniu ze stawkami za starsze lokale?

Cena metra nowego mieszkania nie odbiega od ceny metra ładnego mieszkania z cegły w dobrej lokalizacji. Różnica na niekorzyść mieszkania deweloperskiego wychodzi przy urządzaniu. Właściciel takiego mieszkania musi ponieść wyższe koszty.

Na co się decydują klienci, mając do wyboru nowe mieszkanie na rynku wtórnym, ale jeszcze niewykończone, albo stare już urządzone?

W tym momencie palmę pierwszeństwa często bierze kalkulacja finansowa. Z góry też należy wykluczyć osoby, które z założenia nie chcą mieszkać w nowym budownictwie lub na przykład w starej kamienicy. Wszystko zależy od czasu realizacji, stanu mieszkania, a zwłaszcza od zasobności portfela klienta. Osoby dysponujące większym budżetem decydują się na nowe inwestycje, a starsze budownictwo jest wybierane często przez osoby, które chcą zaoszczędzić, wprowadzając się od razu po przeprowadzeniu transakcji lub po wykonaniu niewielkiego remontu. Oczywiście, decydując się na nowe mieszkanie, musimy mieć świadomość, że czeka nas proces aranżacji od podstaw – z wybraniem płytek, kolorów ścian czy podłóg. Jest on bardziej czasochłonny i droższy, ale widok urządzonego przez siebie mieszkania rekompensuje wyrzeczenia.

Co na rynku nieruchomości cieszy się dziś największym powodzeniem?

Największe zainteresowanie widzimy wśród ofert apartamentowców, mieszkań w nowym budownictwie i w przedwojennych kamienicach. Wspólnym mianownikiem dla tych obiektów jest dobra lokalizacja i komunikacja.

Czy na rynek trafiają oryginalne oferty? Pałace, dworki, kościoły?

Zdecydowanie tak. Braliśmy udział w tego typu transakcjach, choć muszę przyznać, że nie sprzedawaliśmy jeszcze kościoła. Myślę, że to tylko kwestia czasu, kiedy pozyskamy tego typu obiekt. Sprzedaż takich nieruchomości to ogromne wyzwanie i wielka odpowiedzialność.W naszej ofercie mamy dziś interesujący zespół dworsko-parkowy z połowy XIX wieku. Moją uwagę przykuł prawie czterohektarowy park, na terenie którego znajduje się ów obiekt, zlokalizowany w okolicach Rawy Mazowieckiej, 80 kilometrów od Warszawy i około 80 kilometrów od Łodzi. W skład nieruchomości wchodzi malowniczy zabytkowy park, podpiwniczony dworek, oryginalny spichlerz oraz współczesna, historyzująca formą stajnia. Nieruchomość idealnie nadaje się zarówno do wykorzystania jako rezydencja prywatna, jak i po odpowiedniej adaptacji centrum konferencyjno-szkoleniowe. Koszt nieruchomości to 3 900 000 złotych.

Czy klienci poszukują takich ofert? Kto ich szuka przede wszystkim?

Są dwie grupy klientów zainteresowanych tego typu nieruchomościami. Zarówno podmioty gospodarcze inwestujące w nieruchomości do celów komercyjnych, na przykład ostatnimi laty modne centra spa czy centra konferencyjne, jak i osoby prywatne chcące oderwać się od zgiełku miasta. Akurat tym obiektem zainteresowało się kilka osób z branży filmowej. Może już niedługo zobaczymy, kto zostanie panem na włościach albo zobaczymy film z udziałem tego miejsca.

Pośrednicy twierdzą, że deweloperzy nie lubią rynku wtórnego, bo jest dla nich konkurencją. A czy rynek wtórny lubi deweloperów i mieszkania, które budują?

My jako agencja nieruchomości nie mamy z tym problemu. To nie jest kwestia typu – lubię, nie lubię. Działamy jako agregator ofert, dlatego współpracujemy zarówno z deweloperami przy sprzedaży ich inwestycji, jak i z ludźmi, którzy zakupili nieruchomości w celach inwestycyjnych od tychże deweloperów. Jak każda reguła, ta też ma swoje wyjątki. Biorąc pod uwagę jakość oferty, jaką prezentują, deweloperów możemy dzielić na tych dobrych i na tych złych, dlatego zanim postanowimy nawiązać kontakt z deweloperem, gruntownie sprawdzamy historię jego inwestycji. Pozwala to na doradzanie klientom tylko tych inwestycji, których jesteśmy w 100 procentach pewni.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-05-19