GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Jak wytyczyć granice działki
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Jak wytyczyć granice działki

Od wielu lat jest w mojej rodzinie pole, które graniczy z lasem sąsiada. Ten las tak się rozrósł, że samosiejki weszły na nasz teren, uszczuplając go znacznie. Chcę uporządkować granice działki, ale nie mam żadnych map, na podstawie których można by było je wyznaczyć. Jak zabrać się do wytyczenia granic mojego pola?

TW, Radzymin

Odpowiada Paweł Puch, prawnik, serwis oferty.net:

Gdy granice nieruchomości nie są jasno określone, bo z upływem czasu nastąpiło ich zatarcie lub gdy powstał spór co do przebiegu linii granicznej między właścicielami sąsiednich nieruchomości, często konieczne jest przeprowadzenie tzw. postępowania rozgraniczającego.Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu granic poprzez: określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami graficznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Jeśli brak jest wystarczających danych lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron.

Postępowanie rozgraniczające rozpoczyna się od złożenia wniosku o jego wszczęcie. Wniosek taki może złożyć każdy z właścicieli nieruchomości sąsiednich, jak również każdy ze współwłaścicieli. Wniosek mogą złożyć także inne osoby, o ile wykażą swój interes prawny w dokonaniu rozgraniczenia. Organem właściwym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania rozgraniczającego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości podlegających rozgraniczeniu.

Postępowanie rozgraniczające przeprowadza upoważniony przez organ administracji geodeta uprawniony, który zbiera materiał dowodowy, ocenia go i wzywa strony na rozprawę graniczną. W trakcie rozprawy na miejscu geodeta okazuje stronom granice, które wynikają z zebranego przez niego materiału dowodowego oraz znaków granicznych na gruncie. Jeżeli w toku rozprawy wyniknie między stronami spór, a z dokumentów nie wynika przebieg granic, geodeta powinien namawiać strony do ugody, przedstawiając możliwości rozstrzygnięcia sporu. Ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej i dla jej ważności oprócz podpisów stron konieczny jest podpis geodety.

W wyniku przeprowadzenia postępowania rozgraniczającego organ administracji może na podstawie zebranego przez geodetę materiału dowodowego wydać decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości. Może też sprawę umorzyć, o ile w toku czynności dojdzie do zawarcia ugody granicznej przed geodetą, natomiast w przypadku wdania się stron w spór i przy jednoczesnej niemożności doprowadzenia do ugody granicznej oraz przy braku wystarczających materiałów dowodowych może postępowanie rozgraniczające umorzyć z urzędu i przekazać sprawę do rozpatrzenia sądowi rejonowemu.

Także każda ze stron niezadowolona z wydanej przez organ administracji decyzji o rozgraniczeniu, może wystąpić w terminie czternastu dni od daty jej otrzymania o skierowanie sprawy na drogę sądową. Właściwym sądem jest sąd rejonowy, na terenie którego działania znajduje się przedmiotowa nieruchomość. Sąd rozpoznaje sprawę od samego początku i kieruje się przede wszystkim art. 153 kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli granice stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-05-20