GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Rumia. Mapa zabytków już gotowa
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Rumia. Mapa zabytków już gotowa

Publikacja zawierająca informacje o zabytkach trzech powiatów: puckiego, lęborskiego i wejherowskiego, oraz mapa z dokładną lokalizacją tych miejsc - to efekt zakończonego projektu unijnego CROSSBALT. Projekt dotyczący rewitalizacji zabytków i promocji szlaków turystyki obszaru Południowego Bałtyku trwał dwa lata i kosztował 382 tys. euro. Powiat jako jeden z partnerów zainwestował w to przedsięwzięcie 80,6 tys. złotych. Celem projektu było przybliżenie nie tylko turystom, ale i mieszkańcom regionu, bogactwa kulturowego Północnych Kaszub. Publikacja o zabytkowych dworach, pałacach, kościołach, starych cmentarzach i muzeach ma być także próbą inwentaryzacji tych miejsc.

- W publikacji i mapie znajdują się najciekawsze miejsca w trzech powiatach - mówi Radosław Kamiński, koordynator merytoryczny projektu CROSSBALT, autor większości zamieszczonych fotografii w publikacji. - Mamy świadomość istnienia wielu zapomnianych miejsc. Być może jednak wydobycie na światło dzienne niektórych z nich będzie bodźcem do konkretnych działań na rzecz ratowania zabytków. Może uda się także pozyskać nowych właścicieli dla niszczejących dworków i pałaców, które czekają na odrestaurowanie. Jak pokazuje doświadczenie, które zdobyliśmy realizując projekt "Szlakiem dworów i pałaców Północnych Kaszub", to może się udać.

Z kolei Józef Reszke, starosta powiatu wejherowskiego, podkreśla dostępność opracowania dla zwykłego, chociaż dociekliwego turysty. - Brakowało takiego zestawienia zabytków w tych trzech powiatach - mówi Józef Reszke. - Tym bardziej, że nie jest to naukowa rozprawa, ale publikacja, którą każdy turysta może mieć przy sobie. Ja sam jako turysta skorzystam z tej mapy. Ludzie interweniują, kiedy zabytek jest w złym stanie, teraz jest okazja, żeby pokazać te wyremontowane i doprowadzone niemal do świetności. Może to rzeczywiście pomoże ratować kolejne dworki.

Źródło:  http://rumia.naszemiasto.pl/

drukuj stronę   2008-05-28