GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Gdańsk w pierwszej lidze troski o inwestorów
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Gdańsk w pierwszej lidze troski o inwestorów

Najpierw Wrocław, po nim Łódź, a na trzecim miejscu Gdańsk - tak Puls Biznesu ocenił aktywność największych miast w pozyskiwaniu inwestorów. Warszawa na szarym końcu.

- Kiedyś rywalizowały ze sobą państwa, teraz robią to miasta - mówił kilka tygodni temu w Gdańsku światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Nie mylił się, przykłady rywalizacji miast w walce o inwestorów można mnożyć.

Bank Współpracy Europejskiej (BWE) nie zagrzał miejsca we Wrocławiu, gdzie przeniósł się z Warszawy dwa lata temu. W maju ogłosił, że jego nowa siedziba będzie w Gdańsku.

Jeśli Kraków był pewny, że ma wyłączność w Polsce na Google, to się mylił. Co prawda internetowy gigant otworzył pod Wawelem swoje centrum inżynieryjne, ale centrum operacyjne ulokował już we Wrocławiu.

Globalne centrum usług amerykańskiego firmy Acxiom, dostarczającej dane o klientach znajduje się w Warszawie, ale nowy, gdański oddział firmy będzie jeszcze większy.

Rywalizacja między miastami o kolejnych inwestorów jest tym bardziej ciekawa, że każda z metropolii oprócz swoich zalet, ma również wady. Jakie? W przypadku Gdańska analitycy proszeni przez Puls Biznesu o opinię wskazują na: brak działek w centrum miasta, brak infrastruktury i zbytnie skupienie się na budowie Baltic Areny.

O ile dwa ostatnie zarzuty można zrozumieć (w przypadku infrastruktury chodzi o niską podaż nowoczesnych powierzchni biurowych), o tyle pierwszy z nich musi dziwić. Wydział skarbu gdańskiego magistratu ma w ofercie nie mniej niż 10 atrakcyjnie położonych działek (3 w Śródmieściu, 3 w Oliwie, 2 przy ul. Kartuskiej, po jednej na Oruni i we Wrzeszczu) przeznaczonych pod zabudowę usługową, które zostaną wystawione na przetarg pod koniec lata. - Kończymy prace nad przygotowaniem do przetargu kolejnych działek. Część z nich będzie dostępna w najbliższych miesiącach - dodaje Bartosz Łabuda z wydziału skarbu.

Terenów inwestycyjnych dostępnych w Gdańsku i przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, przemysłową czy hotelarską jest jeszcze więcej.

Eksperci "PB" najwięcej plusów przyznają Wrocławiowi, najmniej zaś Warszawie. Ich zdaniem po pierwszych sukcesach (MAN, Motorola) na laurach spoczął Kraków. Poznań najlepsze lata ma już za sobą, Katowice nie potrafią współpracować ze stolicą Małopolski, a Łódź — wykorzystać bliskości Warszawy – pisze gazeta.

Wrocław, lider tego rankingu, jest chwalony, za umiejętność wykorzystywania dobrych wzorców. Co ciekawe, chodzi m.in. o pomysł skopiowany z ... Gdańska. Mowa o dofinansowaniu przez miasto szkoleń dla studentów, których będą mogli zatrudnić nowi inwestorzy. - Bardzo spodobał nam się ten pomysł. Jest inspiracją dla naszych programów - przyznaje na łamach gazety Tomasz Gondek, dyrektor w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.


Plusy i minusy Gdańska
oczami analityków Pulsu Biznesu

plusy
aktywny w poszukiwaniu inwestorów
dobry klimat inwestycyjny
dobry zespół odpowiedzialny za kontakty z biznesem

minusy
konkuruje z Gdynią i Sopotem
nie ma działek w centrum
skoncentrowany na budowie stadionu
brak infrastruktury

 Źródło: http://www.trojmiasto.pl/

drukuj stronę   2008-06-06