nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Gdynia. Tereny za miliardy
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Gdynia. Tereny za miliardy

Najpotężniejsi deweloperzy na świecie, wielkie korporacje m.in. z Azji i Stanów Zjednoczonych, chcą inwestować w Gdyni na należących do Dalmoru terenach. Do prezesa tej firmy Krzysztofa Rychlickiego regularnie zgłaszają się ich przedstawiciele.
- Nazw tych koncernów zdradzić nie mogę, zapewniam jednak, że są to firmy wykonujące obecnie największe realizacje deweloperskie na świecie - mówi Rychlicki. - Zainteresowane są praktycznie każdą formą inwestowania na naszym terenie. Proponują bądź zakup gruntu, bądź też wejście z Dalmorem w spółkę. Wszystkich odsyłam jednak do Ministerstwa Skarbu Państwa, które jest właścicielem przedsiębiorstwa.
Reprezentanci rządu w Warszawie, gdy zorientowali się, jak cenne są tereny w Gdyni, podjęli kroki ku prywatyzacji przedsiębiorstwa. Są w tej sprawie w kontakcie z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem, który złożył już wizytę w ministerialnych gabinetach. Efektem negocjacji jest podjęcie ostatnio przez radnych Gdyni decyzji o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic Dalmoru.
- Przewiduję, że plan może być gotowy już w przyszłym roku - mówi Szczurek.
Jeśli miejscy planiści zgodzą się na lokowanie na terenie należącym do Dalmoru tak efektownych inwestycji, jak leżący w bezpośrednim sąsiedztwie kompleks wieżowców Sea Towers, wartość gruntu o powierzchni 186 tys. m kw. wzrosnąć może nawet do pół miliarda złotych. Wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie.
Tadeusz Aziewicz, gdyński poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji skarbu, zdradza, że początkowo był nawet plan, aby grunt ten skomunalizować, na czym miasto zarobiłoby krocie.
- Ostatecznie okazało się jednak, że nie można znaleźć formuły prawnej dla takiego kroku - mówi Aziewicz. - Osobiście zaangażowałem się więc w prywatyzację Dalmoru, bo szkoda, aby tak cenne tereny w centrum Gdyni leżały praktycznie niezagospodarowane. Dalmor zostanie moim zdaniem sprywatyzowany w przyszłym roku.
Inwestorów, zainteresowanych budową wieżowców na terenie Dalmoru, nie odstrasza nawet fakt, że pirs ten jest sztucznym tworem, wydartym przed laty morzu. Tymczasem na dosypanym fragmencie Gdyni ze względów technicznych trudniej jest wznosić efektowne inwestycje - wymaga to m.in. niezwykle kosztownego palowania gruntu.
- Ale dla firm, które się do mnie zgłaszają, tego typu przeszkody nie będą raczej stanowiły żadnego problemu - mówi Krzysztof Rychlicki. - To nie są przypadkowe koncerny, lecz ścisły top w branży deweloperskiej na świecie.

O Dalmorze
Przedsiębiorstwo Dalmor powstało tuż po II wojnie światowej, w 1946 roku.
Firma kojarzona jest głównie z rybołówstwem, jednak obecnie zajmuje się bardzo różnorodnymi formami działalności gospodarczej, m.in. usługami przeładunkowo- składowymi, chłodniczymi, statkowymi, wynajmem nieruchomości, działalnością handlową, Firma sprzedaje ryby mrożone, krewetki, kalmary, mix owoców morza, zarówno własnej produkcji, jak i z importu.
Sama działalność połowowa Dalmoru, którą trudni się w firmie obecnie niecałe 200 osób, jeszcze do ubiegłego roku była deficytowa, m.in. ze względu na wysokie koszty utrzymania dużego terenu firmy. Pod koniec ub. r. powołano jednak zależną od przedsiębiorstwa spółkę Dalekomorska Kompania Połowowa Dalmor, która dysponując trzema trawlerami, łowiąc na wodach Nowej Zelandii i Wyspach Szetlandzkich m.in. kalmara, mirunę i kryla dla japońskich odbiorców, w pierwszym kwartale tego roku zanotowała już zyski.
Dalmor kontroluje także spółkę WTC, która m.in. sprzedała w przeszłości firmie Invest Komfort teren pod budowę Sea Towers. Dla dwóch kolejnych działek w pobliżu wieżowców, którymi dysponuje WTC, ustalony jest już plan zagospodarowania. Powstanie tam 15-piętrowy hotel i centrum konferencyjne.

150 m
- nawet tak wysokie wieżowce powstać mogą niebawem na terenie należącym obecnie do gdyńskiego przedsiębiorstwa Dalmor

Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni
- Plan zagospodarowania przestrzennego terenów Dalmoru chcemy skonstruować w ten sposób, by po przewidywanej w najbliższej przyszłości prywatyzacji firmy, obligował on inwestorów do wielofunkcyjnego wykorzystania tego unikatowego gruntu. Ten obszar mocno wpisuje się w planowaną przy Skwerze Kościuszki gdyńską strefę prestiżu, dlatego też i jego wykorzystanie musi być zróżnicowane. Nie ma mowy, abyśmy zgodzili się na funkcję np. tylko biurową i mieszkaniową. Molo Południowe i jego okolice muszą być w przyszłości fragmentem miasta, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest bowiem przesądzone, że ze względu na położenie będzie chętnie odwiedzany przez turystów i mieszkańców.

Źródło: http://gdynia.naszemiasto.pl/

drukuj stronę   2008-06-10