nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » W mniejszych miastach metr mieszkania niż 4 tysiące złotych
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

W mniejszych miastach metr mieszkania niż 4 tysiące złotych

W Starachowicach metr nowego mieszkania kosztuje niewiele ponad 3 tysiące złotych, a chętnych do kupowania brakuje. W Zielonej Górze, gdzie ceny metra są wyższe zaledwie o kilkaset złotych, lokale sprzedają się na etapie budowy.

Niedrogo jest także w Kielcach czy Bydgoszczy. W wielkich aglomeracjach mieszkania na rynku zalegają dziś miesiącami. W Warszawie czy Krakowie deweloperzy, aby sprzedać lokale, kuszą darmowymi garażami, oferują rabaty, a nawet samochody. W mniejszych miastach przyciągają zaś dużo niższymi cenami.

Olsztyn: rynek klienta

W tym mieście i na jego obrzeżach mieszkania buduje m.in. spółka Alpol. – Nasza nowa inwestycja jest oddalona od centrum Olsztyna o 8 km. W satelitarnej miejscowości Słupy, świetnie skomunikowanej z miastem, powstaje kameralny, jednopiętrowy budynek, w którym znajdzie się 18 mieszkań. Budowa jest już na ukończeniu, lada moment lokale będą oddawane do użytku – mówi Tadeusz Litwinowicz, główny księgowy w spółce Alpol. – Atutem tej inwestycji jest lokalizacja – budynek sąsiaduje z zielonymi, zalesionymi terenami – opisuje.

Deweloper oferuje mieszkania z dwoma i trzema pokojami. – Średnia cena metra kwadratowego to około 4,9 tys. zł, ale do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, negocjując ostateczne stawki. Rynek należy dziś do klienta – ocenia. Mieszkania w podolsztyńskiej miejscowości to kolejna już inwestycja spółki Alpol, która w samym Olsztynie wzniosła już prawie dziesięć osiedli.

– Olsztyński rynek mieszkaniowy miał szansę rozwoju m.in. dlatego, że nie brakowało tu niezagospodarowanych, prywatnych terenów. Deweloperzy mieli więc gdzie budować. A popyt jeszcze półtora roku temu był ogromny. Dziś jest mniejszy z uwagi na wysokość cen – ocenia Tadeusz Litwinowicz.

Dodaje, że w tym mieście budują lokalni deweloperzy, ale głównie spoza Olsztyna. – Są to prężne, mocne firmy z nieodległych miejscowości, na przykład z Ostródy czy Iławy – mówi przedstawiciel Alpolu.

W Olsztynie działa też spółka MAS-Bud. Pod sztandarami tej firmy powstają mieszkania u zbiegu ul. Piotrowskiego i Mroza. W budynku znajdzie się 37 mieszkań. Za mkw. trzeba zapłacić 5,5 tys. zł.

Spółka wznosi też osiedle w podmiejskiej wsi Jaroty, w gminie Stawiguda, nieopodal miasta (1,5 km). Inwestycja jest tu prowadzona na 15 hektarach. Realizowana jest w pięciu etapach. Pierwszy, już zakończony, to trzy budynki, w których jest 191 mieszkań i 28 lokali użytkowych. Drugi etap trwa – w jednym czterokondygnacyjnym budynku z 12 klatkami schodowymi będzie 167 mieszkań i 11 lokali użytkowych. Mieszkania kosztują od 4,2 tys. zł do 4,3 tys. zł za mkw. – Obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkaniami – mówi Katarzyna Jekiel z firmy MAS-Bud. – Klienci chętnie kupują lokale o powierzchni 40 – 45 mkw. Ale i większe. Nie ma więc generalnej reguły – dodaje.

Toruń: osiedla na etapy

W Toruniu mieszkania buduje m.in. Apro Investment. Deweloper wznosi osiedle Zielone przy ul. Pruefferów, Swinarskiego i Burhardta. Atutem lokalizacji jest m.in. sąsiedztwo terenów zielonych. Nieopodal jest też zabytkowy kościół z XVII wieku.

Inwestycja składa się z trzech budynków. Jeden, z 40 mieszkaniami, jest już oddany do użytku. Kolejne będą oddane w październiku tego roku i na przełomie 2008 i 2009 roku. Znajdą się w nich 59 i 34 mieszkania. Ceny w tej inwestycji zaczynają się od 4,3 tys. zł za mkw.

Na rynku toruńskim działa także spółka Budlex. Deweloper realizuje kilka inwestycji – m.in. osiedle Nasze przy ul. Olsztyńskiej, na obrzeżu miasta. Powstało tam już 11 budynków. W planach są kolejne cztery. Ich wysokość to trzy – cztery kondygnacje. W każdym znajduje się od 24 do 48 mieszkań o powierzchni od 35 do 70 mkw. Cena mkw. to 4,5 – 4,7 tys. zł. Zakończenie całości inwestycji deweloper zapowiada na 2011 rok.

Także na obrzeżach miasta, przy ul. Zbożowej, powstaje kolejna inwestycja spółki Budlex – osiedle Leśne. Osiem budynków jest już gotowych, w czerwcu i grudniu będą oddane dwa kolejne. W planach są jeszcze trzy obiekty. W każdym, podobnie jak przy ul. Olsztyńskiej, będzie od 24 do 48 mieszkań. Do kupienia są lokale o powierzchni od 35 do 80 mkw. Cena za mkw. to od 5,5 tys. do 5,7 tys. zł. Zakończenie budowy Budlex przewiduje na 2011 rok.

Kolejna propozycja tej firmy to osiedle Winnica w centrum przy ul. Lubickiej. Łącznie w tym miejscu wyrośnie osiem cztero- i pięciokondygnacyjnych budynków, w których do kupienia będzie po 24 – 50 mieszkań. W sprzedaży są już lokale w dwóch pierwszych budynkach, których ukończenie planowane jest na grudzień br. Cała inwestycja ma być gotowa w 2013 roku. Ceny za mkw. to 5,5 tys. zł – 10 tys. zł.

Przy ul. Podchorążych powstaje zaś osiedle Centrum. Budlex wzniósł tu już trzy budynki, kolejny jest w trakcie budowy. Termin oddania: grudzień bieżącego roku. W lipcu 2009 roku ma być gotowy następny. Ceny za mkw. mieszkania w tej inwestycji to 5,3 tys. zł – 5,5 tys. zł za mkw.– Dwustutysięczny Toruń jest raczej rynkiem małym. Działają tu dwa poważne podmioty: Marbud i Budlex. Reszta to firmy lokalne – mówi Olgierd Dubowik, prezes zarządu grupy Budlex, która mieszkania buduje także w Bydgoszczy.

Bydgoszcz: przypadkowi gracze w odwrocie

Według Olgierda Dubowika toruński rynek nieruchomości trzeba rozpatrywać łącznie z bydgoskim.

– Tak rozpatrywany rynek jest spory (łącznie prawie 600 tys. mieszkańców). Co roku sprzedaje się tu około 2000 mieszkań – mówi Dubowik. – Obydwa miasta znalazły się w sejmowych planach budowania w Polsce aglomeracji, co dobrze rokuje dla firm, które tak jak Budlex, od wielu lat funkcjonują w regionie – ocenia.

Prezes dodaje, że na tych rynkach podaż nieznacznie przewyższa popyt. – Budynki oddawane do użytku sprzedawane są w 85 – 95 procentach. Sytuacja z 2007 roku, kiedy mieszkania schodziły na pniu, była niezdrowa zarówno dla graczy rynkowych, jak i klientów – ocenia. – Przypadkowi deweloperzy chcą się dziś wycofać z rynku, byle bez strat, tak samo szybko, jak szybko się na tym rynku pojawili – dodaje.

Według prezesa Budleksu zmniejszyły się także oczekiwania właścicieli gruntów, który za swoje ziemie dyktowali prawie warszawskie ceny. Dziś oferują grunty za połowę mniej.

W Bydgoszczy Budlex buduje osiedle Zielone Tarasy przy ul. Glinki nieopodal centrum.

Docelowo na osiedlu ma stanąć 12 budynków z 650 lokalami – mieszkania w dwóch pierwszych są już sprzedane. Inwestycja ma być ukończona do grudnia 2011 roku. Cena za mkw. to 4,7 tys. zł – 5,6 tys. zł.

W Bydgoszczy mieszkania buduje także Optal Developer. Najnowsza inwestycja tej firmy to kameralny budynek przy ul. Bielickiej na Szwederowie.

– Znajdzie się w nim 30 mieszkań o powierzchni od 35 do 72 mkw. Duże mieszkania mają po dwa balkony. Będzie też podziemny parking – opisuje Jarosław Chrapkowski z Optal Developer. W trzykondygnacyjnym budynku deweloper zaplanował też windy ze zjazdem do garażu podziemnego. Mieszkania będą gotowe w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ceny za mkw. to 4,95 tys. zł – 5,15 tys. zł.– Mieszkań na bydgoskim rynku na pewno nie brakuje – ocenia Jarosław Chrapkowski. – Klienta przyciągnąć można przede wszystkim lokalizacją, ceną, standardem wykończenia. Kupujący chcą mieć blisko szkoły, sklepy, przedszkola, kościół – wylicza. Optal Develoloper planuje kolejne inwestycje. We wrześniu ma ruszyć budowa kameralnego budynku przy ul. Gdańskiej. W przyszłym roku firma chce zacząć budowę dwóch obiektów przy ul. Dąbrowskiego, gdzie planuje 75 mieszkań .

Kielce, Starachowice: wybierają mniejsze lokale

Kielecka Grupa Inwestycyjna (KGI) ma na swoim koncie m.in. zespół jednorodzinnych budynków przy ul. Langiewicza w Kielcach. W każdym z 24 domów znalazły się dwa mieszkania. Wszystkie są już sprzedane. Metr kwadratowy kosztował 5,8 tys. zł. Lokale będą oddawane etapami już od września.

KGI rozpoczyna też kolejną inwestycję w Kielcach – jeszcze w tym miesiącu ruszy budowa 70 mieszkań przy ul. Okrzei, które są indywidualnie wyceniane. Stawki wahają się od 5,8 tys. zł za mkw. do 6 tys. zł za mkw. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu przyszłego roku.

W tym roku ruszy także budowa zespołu jednorodzinnych budynków przy ul. Marii Curie--Skłodowskiej. W ośmiu budynkach powstanie łącznie 16 mieszkań. – W tym roku podaż będzie w Kielcach spora – ocenia Zbigniew Kraszewski, prezes Kieleckiej Grupy Inwestycyjnej. – Wielu deweloperów ma tu rozpoczęte inwestycje, więc mieszkań brakować na pewno nie będzie.

KGI mieszkania buduje także w Starachowicach. – Jest to miasto, w którym od 20 lat nikt osiedli nie budował – mówi Zbigniew Kraszewski. – Nasza inwestycja powstaje w starej dzielnicy mieszkaniowej przy ul. Mickiewicza. Wszystkich mieszkań będzie 17, na razie sprzedaliśmy dwa – dodaje. Za mkw. mieszkania w tej inwestycji trzeba zapłacić 3,4 tys. zł.

Mieszkania w Kielcach buduje też firma Master-Kort. – Przy ul. Częstochowskiej powstaje nasz czterokondygnacyjny budynek . Znajdą się w nim 74 mieszkania o powierzchni od 40 do 72 mkw. – mówi Emilia Chyc z Master-Kort.

Budowa ma się zakończyć pod koniec października tego roku. Jak ocenia Emilia Chyc, najszybciej sprzedają się mniejsze mieszkania. Ceny lokali w tej inwestycji to 4,1 tys. zł za mkw. – 4,4 tys. zł za mkw.

– W cenę są wliczone piwnice i balkony. Klienci nie muszą więc dodatkowo za te powierzchnie dopłacać – podkreśla przedstawicielka Master-Kort. Firma planuje też kolejne inwestycje. W tym roku powinna rozpocząć się budowa czterech budynków przy ul. Narutowicza. W każdym mają powstać po cztery mieszkania o powierzchni od 125 mkw. do 136 mkw. – Będą to dwu– i trzypoziomowe apartamenty – mówi Emilia Chyc.

Master-Kort planuje też inwestycję przy ul. Nowy Świat. W ośmiokondygnacyjnym budynku ma się znaleźć 90 mieszkań. – Cen w planowanych inwestycjach na razie nie podajemy. Musimy mieć bowiem wszystko zapięte na ostatni guzik. Nie chcemy zmieniać reguł w trakcie gry i podnosić raz ustalonych stawek – tłumaczy Emilia Chyc.

Rzeszów: wybory bez pośpiechu

W tym mieście mieszkania buduje m.in. spółka Corpores. Firma od kwietnia wznosi dwupiętrowy budynek z poddaszem przy ul. Powstańców Listopadowych. Znajdą się tam 52 mieszkania o powierzchni od 44 do 74 mkw. Lokale będą gotowe w 2009 roku.

Za mkw. w tej inwestycji trzeba zapłacić 4,5 tys. zł. – Cena jest stała, nie do zmiany – podkreśla Tatiana Sabik z Corpores. Spółka przymierza się też do kolejnej inwestycji. Przy ul. Miłej mogłoby powstać około 100 mieszkań tej firmy. – Rynek rzeszowski jest stabilny, spokojny – ocenia przedstawicielka spółki. – Klienci mogą bez pośpiechu oglądać oferty, by dokonać najlepszego wyboru.

Zielona Góra: sprzedają się w trakcie budowy

W Zielonej Górze inwestycje mieszkaniowe prowadzi m.in. spółka Rajbud. Deweloper buduje osiedle przy ul. Rzeźniczaka etapami – łącznie będzie ich sześć. Dziś powstaje trzecia część osiedla, która będzie się składać z dwóch czterokondygnacyjnych budynków. Rajbud zaplanował w nich 60 mieszkań.

W sumie w sześciu etapach ma ich powstać około 350. – Trzeci etap będzie ukończony jeszcze w tym roku – mówi Marek Nowak ze spółki Rajbud. Ceny mieszkań są zróżnicowane, zależą od kondygnacji, położenia lokalu itp. Wahają się od 3,585 tys. zł do 3,852 tys. zł za mkw.

– W Zielonej Górze jest jeszcze miejsce na kolejne osiedla – ocenia Marek Nowak. – Nie ma problemu ze sprzedażą mieszkań jeszcze na etapie ich budowy. Jeśli jakieś lokale szybko nie znajdują nabywców, to te położone w mało nasłonecznionych miejscach, bardzo małe albo bardzo wielkie. Generalnie jednak popyt jest w tym mieście całkiem spory przy średniej podaży – dodaje.

Lublin: wchodzą duzi

– Rynek w Lublinie, na którym działa wielu deweloperów, rozwija się bardzo prężnie – ocenia Anna Sitnik z firmy

Dolcan, która wznosi osiedla m.in. w Warszawie, Kozienicach, ale także w Kozim Grodzie. – Mieszkania w tym mieście budują nie tylko lokalni deweloperzy. Do Lublina swoje inwestycje przenoszą także ogólnopolscy gracze – dodaje. Dolcan w Lublinie wznosi osiedle Grabskiego przy ul. o tej samej nazwie. W kompleksie mieszkaniowym znajdą się obiekty o zmiennej wysokości: 4, 6 i 8 kondygnacji.

– Budynki usytuowane są na planie kwadratu, tworząc we wnętrzu patio, w którym została zaprojektowana część rekreacyjno-wypoczynkowa dla mieszkańców – opisuje deweloper.

Do kupienia są mieszkania o powierzchni od prawie 40 mkw. Dla przykładu – za nieco ponad 39 mkw. na czwartym piętrze trzeba zapłacić niewiele ponad 193 tys. zł.

W Lublinie buduje też Eko Development. Firma wznosi inwestycję przy ul. Popiełuszki.

– Składa się z dziesięciu budynków. Są już gotowe – usłyszeliśmy w biurze spółki. – Z prawie 200 mieszkań do kupienia zostały nieliczne – m.in. trzy kawalerki i trzy mieszkania dwupokojowe oraz duże lokale ok. 85 mkw. Ceny za mkw. to 5,35 tys. – 6,6 tys. zł.

Ile za mieszkanie – (w tys. zł za mkw.)

Olsztyn 4,2

Toruń 4,3 – 10

Bydgoszcz 4,7 - 5,6

Kielce 4,1 – 6

Starachowice 3,4

Rzeszów 4,5

Zielona Góra 3,5 – 3,8

Lublin 5,3 – 6,6

źródło: deweloperzy

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-06-16