nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Państwo dopłaci do remontów kamienic
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Państwo dopłaci do remontów kamienic

Właściciele będą mogli ubiegać się o kredyty na remonty kamienic, a część spłaci za nich budżet państwa. To rekompensata za ograniczanie podwyżek czynszu.

Do Sejmu wpłynęła autopoprawka rządu do projektu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wprowadza ona premię kompensacyjną. - To spłata ze środków budżetowych części kredytu zaciągniętego na remont kamienicy na podstawie tej ustawy - wyjaśnia Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Ma ona być wykonaniem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Marii Hutten-Czapskiej (patrz ramka).

Jaka premia

Wzór obliczania premii określi załącznik do ustawy. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że wyniesie od 200 do 750 zł za mkw. Premia nie obejmie całej powierzchni użytkowej budynku, lecz tylko tę jej część, którą zajmowały lokale kwaterunkowe od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005 r. Pierwsza to data wejścia w życie ustawy o najmie i dodatkach mieszkaniowych, która wprowadziła ograniczenia w podwyżkach. Druga jest datą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uwolnił czynsze.

Z premii będzie można skorzystać tylko raz. Prawo do niej uzyska każda osoba fizyczna, która 25 kwietnia 2005 r. była właścicielem (spadkobiercą) kamienicy, w której znajduje się (lub znajdował) przynajmniej jeden lokal kwaterunkowy, za który najemca płacił czynsz regulowany.

Kredyt można będzie uzyskać na przedsięwzięcie remontowe, m.in. na remont budynku, balkonów, wymianę okien. Dostanie się go także na przebudowę domu.

Kredytu mają udzielać banki komercyjne, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Właściciele kamienicy, którzy zdecydują się go wziąć, mogą liczyć także na premię remontową. Wyniesie ona 20 proc. zaciągniętej pożyczki.

Propozycja rządu nie podoba się Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Właścicieli Nieruchomości z Gdyni.

Ocena propozycji

- Maria Hutten-Czapska otrzymała gotówkę do ręki, a nas zmusza się do przeprowadzania remontów - mówi Helena Perlicka, prezes tego stowarzyszenia.

Wielu właścicieli chce więc skorzystać z oferty niektórych kancelarii. Skupują one roszczenia właścicieli, by wystąpić o odszkodowanie do sądu. - W Polsce nie istnieje jeszcze instytucja pozwu zbiorowego, tego typu sprawy nie mają więc szansy powodzenia - ocenia Jakub Wołąsiewicz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kancelarie znalazły jednak na to sposób.

- Utworzyliśmy spółkę, która kupiła udział w roszczeniach odszkodowawczych właścicieli. Stała się więc wierzycielem solidarnym, co pozwala jej na samodzielne wniesienie pozwu. Pierwszy planujemy wnieść we wrześniu. Będzie opiewał na kwotę 25 mln zł - zapowiada Tomasz Urbaś.

Źródło: http://www.rp.pl/

drukuj stronę   2008-07-09