nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki

Warto zastanowić się, czy nasz dom ma być czymś więcej niż umieszczonym na działce zwykłym funkcjonalnym "mieszkaniem". Na co zatem zrócić uwagę podczas zakupu działki? Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby, marzenia i oczekiwania. Pierwszą sprawą przed zakupem jest obejrzenie księgi wieczystej, która znajduje się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne. Koniecznie trzeba sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości, czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym oraz czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.
Kolejnym krokiem jest wizyta w urzędowym wydziale architektury i urbanistyki celem przeprowadzenia wglądu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy dowiedzieć się czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dobrze jest sprawdzić jaka jest jej powierzchnia, kształt, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona.
Podkreślam, że konieczne jest bardzo wnikliwe zapoznanie się z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu zawartymi w miejscowym planie i sprawdzenie na jakie możliwości kształtowania zabudowy pozwalają nam jego zapisy. Będzie to szczególnie istotne na etapie wyboru odpowiedniego domu. Polecam przeanalizować konfigurację terenu, a także jakie jest usytuowanie działki względem stron świata, drogi dojazdowej i wreszcie czy działka ma odpowiednią wielkość aby wybudować na niej dom spełniający określone potrzeby mieszkaniowe i estetyczne. Jeśli jednak teren nie jest jeszcze objęty jeszcze planem, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie (oraz często oddziałującym na cenę działek) jest sprawa ich uzbrojenia (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna), kwestia dogodnego utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia dostępu do drogi publicznej. Koniecznie zatem trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu - czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne) powodujące wykluczenie z pod budowy część gruntu. Ponieważ na komfort zamieszkania w znacznym stopniu wpływa otoczenie, dlatego dobrze jest dowiedzieć się czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na ten komfort (zakład przemysłowy, boisko sportowe, kolej itp.). Należy również zaplanować odpowiednio wcześnie na jakie strefy planujemy podzielić działkę i w jakich proporcjach chcemy mieć strefę wejścia, strefę rekreacyjną, ogrodową, gospodarczą, itp.
Nawet niewielka działka, odpowiednio usytuowana i zagospodarowana może spełnić wiele oczekiwań.

Źródło: http://www.archipelag.pl/

drukuj stronę   2008-08-07