nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Jest normalniej
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Jest normalniej

Ceny mieszkań w Gdańsku i Gdyni spadły, w Sopocie wakacyjnie drogo.

Wysyp raportów pozwala nam dokładnie uplasować Trójmiasto na tle Polski: wyniki tej klasyfikacji zmartwią tych, którzy zainwestowali w nieruchomości, ucieszą zaś wszystkich, którzy się przymierzają do kupienia własnego dachu nad głową. Oto wieści:

  • Nowe mieszkania, które wchodzą na rynek, są tańsze od tych, które się sprzedają
  • Nie bardzo można już liczyć na obniżki cen
  • Trójmiasto jest teraz najbardziej zrównoważonym rynkiem mieszkaniowym kraju.

Zdaniem autorów raportu o polskim rynku nieruchomości w lipcu - analityków z firm redNet Consulting i tabelaofert.pl - to jest właśnie prawidłowa sytuacja. Nowe mieszkania, których termin oddania przypada dopiero za np. dwa lata (bo okres realizacji inwestycji w Trójmieście należy akurat do najdłuższych w Polsce i oscyluje ok. 700 dni), powinny być tańsze od tych, które są już gotowe. Wiąże się to z ryzykiem opóźnień oraz z kosztami finansowania (a kredyty ciągle drożeją!).
Apogeum trwającej wyjątkowo długo, bo aż trzy lata, hossy obserwowaliśmy na przełomie 2006 i 2007 roku, do załamania doszło w kwietniu, po wiosennych targach mieszkaniowych. Fakt, ogromne zainteresowanie zwiedzających ofertą deweloperów spowodowało serię szarżujących podwyżek. I... skończyło się, jak ręką uciął, w całej branży. Rynek wtórny zareagował na odpływ kupujących z kilkumiesięcznym opóźnieniem, dramatyczny spadek sprzedaży mieszkań nastąpił niemal dokładnie rok temu.
To oczywiście wymusiło spadek cen... na pierwotnym. Najpierw nieoficjalny, ukrywany pod pozorem "gratisów", oferowanych przez deweloperów - garaż gratis, wykończenie w cenie, kuchnia albo łazienka wyposażana w standardzie, a i tak nie doszło u nas do takich sytuacji ekstremalnych, kiedy to do domku inwestor dorzucał kupującemu samochód... Teraz sytuacja jest bardziej klarowna, bo nowe, niższe ceny, pojawiły się po prostu w oficjalnych cennikach. To okazało się najskuteczniejszym wabikiem. Deweloperzy, którzy obniżyli ceny, poprawili sprzedaż.
Jednocześnie na rynku zaczęły pojawiać się nowe mieszkania. O ile jednak wcześniej deweloperzy rywalizowali w budowie "ekskluzywnych apartamentów", w "wyjątkowych lokalizacjach" i o "najwyższym komforcie", teraz zaczęli oferować mieszkania w tzw. segmencie popularnym. Część po prostu wyrzuciła owe pięknie brzmiące przymiotniki ze swoich ofert, inni, by nie psuć marki - wprowadzili nowe oferty na rynek. Efekt? Po raz pierwszy od dawna spadły średnie ceny mieszkań trafiających na rynek.
Średnia cena m kw. nowych mieszkań oferowanych do sprzedaży wynosi w Trójmieście nieco ponad 6,8 tys. zł. Gdyby wziąć pod uwagę tylko mieszkania w Gdańsku, spadłaby ona do 6,2 tys. zł.
W Gdyni jest o kilkaset złotych drożej, bo na rynku dominują "wille", rozkręciła się budowa apartamentów.
Dla porównania ceny w innych miastach:

  • Łódź - 6,8 tys. zł
  • Katowice - 7,2 tys. zł
  • Kraków - 8,1 tys. zł
  • Poznań - 9,0 tys. zł
  • Wrocław - 9,0 tys. zł
  • Warszawa - 9,9 tys. zł.

W tym towarzystwie Trójmiasto jeszcze niedawno było notowane wyżej od Poznania, o Katowicach już nie wspominając, teraz- pod względem cen mieszkań równa do poziomu Łodzi, co zapewne cieszy kupujących, choć niekoniecznie deweloperów.
Na ich pocieszenie analitycy mają tylko swoją prognozę, według której ceny w Trójmieście spadać już nie będą. Natomiast ich korzystna relacja na tle innych miast może znowu zachęcić do kupowania nad morzem mieszkań tych, którzy wierzą, że to dobra lokata.

Źródło: http://tabelaofert.pl/

drukuj stronę   2008-08-22