GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » 9 przykazań wynajmującego mieszkanie
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

9 przykazań wynajmującego mieszkanie

Przed wynajmem obcym osobom własnego mieszkania warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Wtedy oddanie lokalu nie będzie dla nas uciążliwe.

Poznaj swojego najemcę

To pierwszy, ale niezwykle ważny krok. Od tego bowiem będzie zależeć dalsza współpraca. Najlepiej, gdy na spokojnie umówisz się z potencjalnym najemcą i go poznasz. Czasem  wystarczy krótka rozmowa, by wiedzieć, że dana osoba będzie zachowywać się w stosunku do nas w porządku. Nie przewidzisz oczywiście wszystkich sytuacji, ale będziesz pewniejszy,  że oddajesz mieszkanie w dobre ręce.

Przygotuj mieszkanie

Dobry właściciel zadba odpowiednio o swoje lokum i nie pozwoli, by ktokolwiek mieszkał  w złych warunkach.Zawierając umowę najmu właściciel zobowiązuje się przekazać lokal, a najemca zobowiązuje się za niego zapłacić.Trzeba więc zadbać o to, by płacący mieli poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Pokaż dokumenty

Możesz wyprzedzić prośby najemcy i sam okazać dowód tożsamości oraz przedstawić dokument(np.akt notarialny, wypis z księgi wieczystej), który potwierdzi stan prawny lokalu.To z pewnością zostanie dobrze odebrane i zapewni  przejrzystość całej transakcji.

Zawrzyj pisemną formę umowy

Możesz oczywiście ustnie ustalić wszystkie szczegóły, ale lepiej będzie jak umowa zostanie     zawarta na piśmie.To da obu stronom gwarancję ustalonych zasad i w każdym momencie     umożliwi do nich wgląd.

Szanuj swoich najemców

Pod żadnym pozorem nie powinieneś wejść do mieszkania pod nieobecność najemców.Takie zachowanie, poza tym, że jest zupełnie niewłaściwe, grozić może oskarżeniem, gdy zginie domownikom jakaś rzecz.Jeśli chcesz mieć kontrolę nad własnym lokalem, możesz  zapisać w umowie, że na przykład raz w miesiącu, po uprzednim zapowiedzeniu się, będziesz chciał do niego wejść.

Podwyższ czynsz zgodnie z prawem

Możesz podwyższyć czynsz lub inne opłaty za używanie mieszkania, ale musisz  wypowiedzieć dotychczasową wysokość najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, zachowując oczywiście termin wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące, chyba że w umowie  określony jest dłuższy termin (zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów).

Pamiętaj o rewaloryzacji kaucji

Kaucja z reguły jest równoważna miesięcznemu czynszowi, ale zgodnie z prawem możesz  ustalić nawet jego 12-krotność. Jest ona wykorzystywana przy pokrywaniu ewentualnych szkód lub w przypadku, gdy ktoś nie uregulował czynszu. Trzeba pamiętać o tym, że kaucja rewaloryzuje  się, co oznacza,  że podwyżka czynszu powoduje, że wysokość zwróconej kaucji też będzie wyższa.  Trzeba pamiętać także o tym, że kaucję trzeba wypłacić  (po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu) w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu. Pamiętaj także, że nie możesz korzystać z kaucji przy remontach zniszczeń, które sam byś spowodował, gdybyś zamieszkiwał w tym lokalu.


Zadbaj o poważne naprawy i remonty

O ile drobne naprawy obciążają najemcę, o tyle poważniejsze naprawy i remonty są już     Twoim obowiązkiem. Musisz zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń     związanych z budynkiem, które pozwolą najemcy korzystać chociażby z wody, gazu, ciepła,     energii elektrycznej czy wind. Do Twoich obowiązków należy także utrzymanie budynku i jego otoczenia w dobrym stanie.

Umieść dodatkowe informacje w umowie

Nie ma sensu tworzyć wielostronicowych umów, które zawierałyby wszystkie zasady wynajmu, ale można zapisać chociaż te, które dotyczą podnajmu lokalu czy dokonywania ulepszeń. Można także poinformować najemcę, aby ze wszelkimi nieuregulowanymi sprawami zgłaszał się do nas. Unikniemy wtedy niepotrzebnych sporów.

Źródło:  http://www.inwestycje.pl/

drukuj stronę   2008-09-18