GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Hipoteki zabezpieczające kredyt na budowę domów mieszkalnych ulegają podziałowi
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Hipoteki zabezpieczające kredyt na budowę domów mieszkalnych ulegają podziałowi

Hipoteka stanowiąca zabezpieczenie spłaty kredytu mieszkaniowego na budowę domu mieszkalnego ulega podziałowi na każdy z lokali o odrębnej własności - informuje "Rzeczpospolita".

Sąd Najwyższy uznał, że zasada podziału hipotek odnosi się również do do hipotek zabezpieczających kredyt na budowę domów mieszkalnych, jeżeli podział nieruchomości nastąpił po wejściu w życie przepisu ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w którym taką zasadę zapisano, czyli po 23 września 2001 roku.

Sąd rozpatrywał wniosek małżonków, którzy we wrześniu 2001 roku kupili od dewelopera lokal o powierzchni 41 mkw. Deweloper zaciągnął kredyt na budowę domu na kwotę 2550 tys. zł, a dla jego zabezpieczenia ustanowiona została hipoteka obciążająca pierwotną nieruchomość. Wpis do hipoteki dokonany został w październiku 2001 roku. W 2002 roku sąd na podstawie wniosku zawartego w akcie notarialnym kupna-sprzedaży odłączył lokal małżonków od pierwotnej hipoteki i założył dla niego nową, do której z własnej inicjatywy wpisał umowną łączną kwotę 2550 tys. zł. Małżonkowie podważyli wniosek dopiero w 2007 roku.

W tej kwestii zapadały rozbieżne orzeczenia. Również w nauce prawa nie ma co do tej kwestii zgodności. Sąd Najwyższy, w powiększonym składzie, uznał jednak, że zasadę podziału hipotek zabezpieczających kredyt na budowę domów mieszkalnych można stosować od 23 września 2001 roku, czyli od wejścia w życie odpowiedniego przepisu ustawy o hipotece.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Izabeli Lewandowskiej "Tyle zabezpieczenia, ile kredytu".

Źródło: http://www.inwestycje.pl/

drukuj stronę   2008-10-28