GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Zwolnienie także dla działek rolnych
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Zwolnienie także dla działek rolnych

Przeznaczenie gruntu na cele rolne, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie wpływa na opodatkowanie sprzedaży takiej nieruchomości podatkiem dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza do źródeł przychodu m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. W przypadku takiej sprzedaży przychód podatkowy nie zawsze jednak powstanie. Istotny jest tutaj moment zbycia nieruchomości. Można to zilustrować na przykładzie czytelniczki, która w tym roku sprzedała działkę rolną, odziedziczoną w spadku po mamie w 1994 roku. Podatniczka nie wie, czy przychód z takiej sprzedaży powinna wykazać w zeznaniu podatkowym za 2008 rok.

Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Chałas i Wspólnicy, wyjaśnia, że przy takiej sprzedaży nie wystąpi konieczność składania zeznania. Co więcej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik nie będzie również zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu.

- Sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w sytuacji, gdy została ona dokonana po upływie pięcioletniego okresu liczonego od końca roku, w którym nieruchomość nabyto, jeżeli upłynie on przed momentem dokonania sprzedaży - mówi Paweł Jabłonowski.

W naszym przykładzie nabycie w drodze spadkobrania działki rolnej nastąpiło w 1994 rok, a zatem pięcioletni okres upłynął z końcem 1999 roku.

Ekspert zwraca uwagę, że fakt, iż nieruchomość stanowi działka rolna, jest tutaj bez znaczenia i w konsekwencji nie zmienia to źródła przychodów.

- Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji nieruchomości. W takiej sytuacji praktyką stało się odniesienie do przepisów kodeksu cywilnego - mówi Paweł Jabłonowski.

Wyjaśnia, że zgodnie z tymi przepisami, nieruchomość może być zarówno budynkowa, jak i gruntowa. Podkreśla, że przeznaczenie gruntu na cele rolne, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowani­a przestrzennego, nie wpływa na jego podatkową kwalifikację w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji gdy podatnik posiada prawo własności w stosunku do działki, kwestia jej przeznaczenia nie ma wpływu na zwolnienie z zapłaty podatku.

Ważne!

Sprzedaż nieruchomości grun­towej nie jest źródłem przychodu, jeżeli zbycia dokonano po pięcioletnim okresie liczonym od końca roku, w którym nieruchomość nabyto.

Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-12-18