nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Rosną szanse na uzyskanie kredytu z dopłatą
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Rosną szanse na uzyskanie kredytu z dopłatą

Mieszkania tanieją, jednak uzyskanie kredytu w walucie obcej jest już praktycznie niedostępne. Szansą na tańszy kredyt może być udział w programie rządowym Rodzina na swoim.

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje, że małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dziecko mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny, którego połowę odsetek będzie przez osiem lat finansowało państwo. Aby skutecznie ubiegać się o dopłatę do kredytu, nabywana nieruchomość nie może przekraczać powierzchni 75 mkw. dla mieszkania oraz 140 mkw. dla domu jednorodzinnego. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów budowy mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także na pokrycie wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej. Kolejnym warunkiem do spełnienia jest cena metra kwadratowego nabywanej nieruchomości. Limity oparte są na wskaźnikach przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danym mieście. Dla Warszawy jest to 7142 zł, dla Krakowa 4979,80 zł, dla Wrocławia 5679,80 zł, a np. dla Gdańska 5234,60 zł. W 2008 roku takie ceny na wolnym rynku praktycznie nie istniały.Według danych RedNet Consluting obecnie jednak na terenie Warszawy jest prawie 2 tys. mieszkań, które spełniają kryteria ceny.


Ubiegając się o kredyt z dopłatą, nie można dysponować spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, prawem najmu mieszkania od gminy ani prawem własności mieszkania lub domu. Jeżeli takie prawo kredytobiorcy przysługuje, przed przystąpieniem do transakcji musi się go zrzec.
- Termin na zrzeczenie się praw do lokalu lub domu upływa z terminem sześciu miesięcy od podpisania aktu notarialnego nabycia nieruchomości. Taki zapis ma na celu ograniczenie ruchów spekulacyjnych na rynku oraz skierowanie dopłat na osoby najbardziej potrzebujące - wskazuje Piotr Styczeń z Ministerstwa Infrastruktury.
Największym problemem dla osób, chcących ubiegać się o kredyt z dopłatą, będzie zdolność kredytowa.
- Mimo dopłat do odsetek przez okres ośmiu lat, banki wyliczają zdolność kredytową, nie uwzględniając dopłat. Bank chce w ten sposób mieć pewność, że kiedy upłynie okres dopłat, klient będzie w stanie spłacić pełną ratę kredytu - wskazuje Jarosław Sadowski z Expandera.
Operatorem środków przeznaczonych na dopłaty jest BGK. Środki wypłacane są bankom, które podpisały z BGK odpowiednią umowę. W chwili obecnej jedynie kilka banków oferuje udział w programie Rodzina na swoim, eksperci szacują jednak, że w najbliższym czasie liczba instytucji współpracujących z BGK znacznie się zwiększy. Taka sytuacja będzie korzystna dla klientów, ponieważ utrzyma konkurencję pomiędzy bankami.
- Prowadzimy rozmowy z kilkunastoma bankami - mówi Bogdan Zdunek z BGK.

Źródło:  http://www.archipelag.pl/

drukuj stronę   2009-02-19