nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Rząd chce ożywić rynek mieszkań
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Rząd chce ożywić rynek mieszkań

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało dwa projekty ustaw, które mają pobudzić rynek mieszkań. Pierwszy ma zachęcić właścicieli mieszkań do legalnego ich wynajmowania. Drugi rozwiązuje problem zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Resort infrastruktury największe nadzieje wiąże z nowymi przepisami o tzw. najmie okazjonalnym. - Liczymy na pobudzenie rynku nieruchomości. Nasze propozycje pozwolą przeczekać okres dekoniunktury bez większych kosztów, bo właściciele mieszkań będą mogli je legalnie wynająć i płacić od zysku niższe podatki - mówi Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.
Co ma zachęcić właścicieli nieruchomości do wyjścia z szarej strefy? Ministerstwo chce, aby w przypadku takiego najmu nie obowiązywały rygorystyczne zasady ustawy o ochronie praw lokatorów, na przykład w postaci zapewnienia im mieszkania zastępczego. Wynajmując mieszkanie w umowie będziemy musieli teraz wskazać lokal, do którego się wyprowadzimy, jeśli właściciel wypowie nam umowę.
Wynajmujący zapłacą też niższe niż do tej pory podatki, dzięki urealnieniu kwoty i skróceniu okresu amortyzacji. Na przykład właściciel wynajętego 50-metrowego mieszkania w Warszawie przy miesięcznym czyn- szu w wysokości 2 rys. zł płaci obecnie 348,86 zł podatku dochodowego (PIT). Po zmianie przepisów danina spadnie do 194,46 zł. Przy podatku zryczałtowanym fiskus otrzyma nie 270 zł, a tylko 100 zł.
Resort chce poprawić znowelizowaną przez Sejm w 2007 r. ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, która dawała lokatorom prawo do wykupienia lokali "za złotówkę". Stanowiła ona, że jeśli ktoś zajmuje mieszkanie o statusie lokatorskim, a spłacił koszty jego budowy, będzie mógł zostać jego właścicielem po dopłaceniu nominalnej kwoty umorzonego przez państwo kredytu budowlanego lub dotacji.
Resort w nowym projekcie zachował prawo lokatora do wykupu lokalu na podobnych warunkach, chyba że - i tu nowość - walne zgromadzenie spółdzielni większością 2/3 głosów obecnych podejmie uchwałę o obowiązku wniesienia także nie może przekraczać różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Ustalając wysoki próg 2/3 głosów resort infrastruktury liczy na to, że lokatorzy zablokują ewentualne zamiary podwyższenia kwot wykupu.

Więcej przeczytasz w "Parkiet"

Źródło: http://tabelaofert.pl/

drukuj stronę   2009-02-19