GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Klienci szukają widnych i wysokich pomieszczeń
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Klienci szukają widnych i wysokich pomieszczeń

Jak zmienił się rynek nowych mieszkań? Czy w Warszawie deweloperzy proponują taką samą jakość budynków jak w innych miastach? Czym chcą konkurować między sobą? V: Czym różnią się projekty wprowadzane dziś na rynek od tych sprzed dwóch lat?


REMIGIUSZ RYNKOWSKI: Najbardziej widoczna jest dziś różnica w standardzie wykończenia budynków. Deweloperzy, stając w obliczu rywalizacji o klienta, stawiają na funkcjonalność projektowanych mieszkań, czego przykładem może być wzrost liczby lokali posiadających garderobę czy też pomieszczenie gospodarcze zlokalizowane przy kuchni. Coraz więcej deweloperów spotyka się z brakiem akceptacji przez klientów standardowej dotychczas wysokości mieszkania 2,6 - 2,7 m, w wyniku czego w ich ofercie pojawiają się lokale wyższe, zwłaszcza w przypadku apartamentów czy mieszkań o podwyższonym standardzie. Zmiany widoczne są także w elewacjach budynków, które - częściej niż jeszcze dwa lata temu - wykonywane są z elementów drewnianych lub materiałów bardzo dobrej jakości. Takie zmiany to bardzo dobra informacja dla osób rozglądających się za nowym mieszkaniem. Jest bowiem duża szansa, że porównując oferty, coraz rzadziej będą natrafiać na elementy odstające jakością czy funkcjonalnością od tych droższych projektów.

Zatem deweloperzy zmienili strategię, bo sytuacja na rynku się zmieniła?

Wielkich różnic w strategii nie ma, ale z pewnością wielu deweloperów musiało poradzić sobie z rozdźwiękiem między standardem a potrzebą maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej w budynkach. Dziś klienci zaczynają przywiązywać coraz większą wagę do racjonalnych rozwiązań - zaczyna się liczyć rozsądne zaprojektowanie powierzchni wspólnych. Co do zmiany sytuacji na rynku to wyraźnie wchodzimy w fazę stabilizacji, a podaż nowych mieszkań stale się zwiększa. Zwiększa to konkurencyjność, a klient zaczyna dyktować warunki. W takiej atmosferze deweloperzy muszą przykładać większą wagę do dbałości o takie detale jak materiały wykończenia mieszkań i budynków czy zagospodarowanie terenów osiedli.

Czy nowa mieszkaniówka warszawska różni się od krakowskich, wrocławskich, poznańskich czy katowickich projektów?

Różnice widać w tzw. otwartości osiedli. Warszawa jest o wiele bardziej zamknięta niż osiedla w pozostałych aglomeracjach. Z pewnością też projekty w stolicy są wyższe, na co oczywiście wpływ mają większe ceny działek. Dużym plusem w warszawskich projektach są jednak dobrej jakości elementy części wspólnych lub dodatkowe udogodnienia - przykładem może być standardowe wyposażenie budynków w windy, nawet gdy liczba kondygnacji nie powoduje takiego wymogu. W innych miastach obserwujemy braki w tym zakresie.

Jakie są różnice między nowymi mieszkaniami powstającymi w Warszawie i osiedlach budowanych przez deweloperów pod miastem? Chodzi o ceny, architekturę czy w ogóle inne rozwiązania?

Architektura na przedmieściach jest nieco prostsza, rzadziej oferowane są lokale o wyższym standardzie. Dominuje budownictwo popularne, w niższej cenie. Budynki są niewysokie, a deweloperzy mają możliwości projektowania osiedli z większą przestrzenią między budynkami.

Jaki jest dziś średnio czas budowy bloku - od rozpoczęcia procedur o zgodę na budowę do formalnego zakończenia prac? Czy wydłużyły się same prace na budowie, bo brakuje ekip wykonawczych?

Wbrew powszechnie panującej opinii, prace budowlane nie uległy drastycznemu wydłużeniu. Jednakże z pewnością wzrost kosztów prac wykonawczych stanowił problem dla deweloperów. Ta sytuacja zaczyna się jednak normować. Można przyjąć, że rok prac budowlano-wykończeniowych to standard. O wiele większe znaczenie dla czasu realizacji inwestycji ma plan zagospodarowania, a właściwie jego brak, proces ustanawiania oraz oczekiwanie na pozwolenie na budowę. Ten okres może być dłuższy od samej budowy nawet o rok Zatem od decyzji o inwestowaniu do oddania osiedla trzeba się liczyć z okresem 2,5 - 3 lat oczekiwania.

Jak zmieniły się ceny w Warszawie i okolicach w porównaniu z grudniem 2005 i 2006 roku?

W porównaniu z grudniem 2005 roku wzrost cen w ciągu dwóch lat wyniósł ok. 78 proc., z czego w roku 2006 aż 50 proc.! Od półrocza 2007 roku ceny wyhamowały, a w październiku tego roku zaczęły nawet nieznacznie spadać. Nic nie wskazuje, aby tendencje wzrostowe się nasiliły. W najbliższych miesiącach raczej oczekujemy stabilizacji.

Źródło:  http://tabelaofert.pl/

drukuj stronę   2007-12-18