nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Łatwiej negocjować
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Łatwiej negocjować

Rośnie podaż mieszkań na sprzedaż, zwłaszcza w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Zainteresowanie jest niewielkie, stosunkowo mało jest też transakcji. Kupujący mogą w tej sytuacji wynegocjować spore upusty cen.

Stawki za mieszkania w ostatnich tygodniach ustabilizowały się lub wykazują niewielką tendencję spadkową. Z barometru „Rz” wynika, że w ciągu roku ceny wzrosły o 48 proc., ale w styczniu 2008 r. mogą być wyższe, średnio, od obecnych tylko o 8 – 9 proc. Podwyżki będą w dalszym ciągu dotyczyć przede wszystkich mniejszych lokali, poniżej 50 mkw. oraz tych usytuowanych w budynkach w miarę nowych i atrakcyjnie położonych.

Artur Jakubczyk z katowickiego Lexpolu zwraca uwagę, że powiększają się różnice w cenach między lokalami w najlepszych dzielnicach miast i usytuowanych w tzw. blokowiskach.

Ostatnio we wszystkich miastach zainteresowanie zakupem mieszkań nie było duże. Niewiele było też transakcji, zwłaszcza w zestawieniu z sytuacją na tym rynku na przełomie 2006 i 2007 roku. Na pewno też okres świąteczno-noworoczny nie sprzyjał obrotom wszelkimi nieruchomościami, klienci przekładają je na pierwsze tygodnie nowego roku. Na razie ceny wywoławcze, poza niewielkimi korektami, w zasadzie nie spadają. Właściciele liczą, że sprzedaż wkrótce ruszy.

– Jeśli sytuacja na rynku w miarę szybko wyraźnie się nie zmieni i nadal zainteresowanie mieszkaniami na wtórnym rynku będzie niewielkie, to sprzedający postąpią jak deweloperzy i zaczną obniżać ceny – uważa Przemysław Szkutnik z Ober-Haus w Gdańsku.

Już teraz jednak łatwiej niż kilka miesięcy temu wynegocjować upusty cenowe, które – jak widać w tabeli obok – bywają niemałe. Pośrednicy twierdzą, że obniżki sięgają 5, a w niektórych przypadkach (starsze bloki z wielkiej płyty) nawet 10 proc.

– Coraz częściej ceny transakcyjne są niższe od ofertowych – przyznaje Barbara Urbanowicz z koszalińskiego Centrum Nieruchomości.

Źródło : Rzeczpospolita

drukuj stronę   2008-01-07